In de eerste zes maanden van 2025 tekende het Brussels Gewest de laagste economische groei op van alle gewesten. Bovendien viel de industriële productie terug met 6 procent en kende de werkgelegenheid een lichte krimp. Dat meldt statistiekbureau BISA, dat ook lichtpuntjes ziet zoals de verminderde inflatie en het gestegen ondernemersvertrouwen.
©
Saskia Vanderstichele
| Vooral de Brusselse industrie kreeg klappen in de eerste zes maanden van 2025, de productie daalde met 6 procent.
Brussels Gewest kent laagste economische groei van het land, bouwsector herademt
De economie van het Brussels Gewest is fragiel en heeft last van het onzekere economische klimaat, zo meldt BISA, het Brusselse statistiekdepartement, in zijn halfjaarlijkse conjunctuurbarometer.
Zo kende Brussel in de eerste helft van 2025 een zeer lage economische groei van 0,1 procent, het gewest flirt met een economische krimp. Het Vlaams Gewest doet licht beter, met 0,4 procent. Wallonië realiseerde zelfs een groei van 0,8 procent tussen januari en juni.
Maar er zijn ook lichtpuntjes voor de hoofdstad. “Ondanks een zwakke economische groei is er toch hernieuwd vertrouwen bij Brusselse ondernemers en huishoudens”, zo stelt BISA vast.
Daarnaast merkt BISA een positieve evolutie bij de inflatie, die gedaald is, en een stijging van de investering in een aantal economische sectoren. Maar, zo waarschuwt BISA, deze positieve signalen blijven fragiel.
Bouwsector betert
In de eerste helft van 2025 investeerden de Brusselse ondernemingen iets meer: +1,2 procent in vergelijking met dezelfde periode in 2024. Vooral de informaticasector, de hoofdkantoren en adviesbureaus op het gebied van bedrijfsbeheer, de voedingsindustrie en de farmaceutische industrie dreven hun investeringen op.
Opvallend, ook de Brusselse bouwsector trok opnieuw aan. Die noteerde een groei van 10 procent in de eerste jaarhelft, een eerste herstel na een langdurige achteruitgang. BISA merkt daarbij op dat de activiteit in die sector nog niet op het niveau van 2019 zit, de periode voor de coronacrisis.
Die vaststelling is opmerkelijk, want een aantal dagen geleden maakte de vakbond ABVV zich nog danig ongerust over de bouwsector in Brussel. Al moet daarbij worden opgemerkt dat de gegevens van BISA van de eerste zes maanden van dit jaar dateren.
Minder publieke investeringen
Groei was er vooral in de constructie van gebouwen en de ontwikkeling van bouwprojecten (+15 procent) en bij gespecialiseerde bouwwerkzaamheden (+9 procent). Maar de activiteit in de weg- en waterbouw is opnieuw gedaald (-7 procent). Dat komt omdat die sector vooral leunt op publieke investeringen, die niet gebeuren omdat er geen volwaardige Brusselse regering is.
Minder goed nieuws is er voor de industrie. De productie daar daalde opnieuw, met zes procent. Al is die daling dit jaar zo goed als volledig te wijten aan de sluiting van Audi Brussels in Vorst. "De productie van motorvoertuigen daalde met 66 procent.
"Als we de sluiting van Audi uit de cijfers filteren, is de industriële productie in Brussel in die periode met 3,7 procent toegenomen, in vergelijking met een jaar eerder", zo legt Bram De Lange van BISA uit. "De productie in de farmasector en in de afvalverwerkende industrie is gestegen, bij die laatste met 16 procent. In de drank- en voedingssector bleef de productie vrijwel stabiel."
Toch heeft de hele Brusselse industrie het al langer moeilijk. Tegenover de eerste helft van 2019 is de industriële productie in Brussel met een kwart gedaald, zo blijkt uit gegevens van BISA. Dit jaar is die trend niet gekeerd. Volgens een schatting van het Federaal Planbureau zijn er dit jaar zo'n 3.600 mensen minder tewerkgesteld in de Brusselse industrie dan begin 2019, wat zou neerkomen op een afname van 13 procent.
Ook de algemene werkgelegenheid in Brussel kromp, al ging het volgens BISA eerder om een lichte terugval. “De werkgelegenheid blijft op een historisch hoog niveau, hoger dan een jaar voordien", of bijna 65 procent volgens de laatste schatting van Statbel. Bovendien zijn Brusselse ondernemingen van plan om meer mensen aan te werven, zo verneemt BISA, vooral in de sector van zakelijke dienstverlening.
Lees meer over: Brussel , Economie , BISA , brusselse bedrijven , werkgelegenheid , Brusselse industrie , inflatie , economisch klimaat