Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Bretholz

| De EZ Raider is een van de best verkopende producten, verdeeld door het Brussels bedrijfje Bretholz.

Brusselse exposanten over de eerste defensiebeurs: 'Eindelijk'

Bram Van Renterghem
© BRUZZ
11/03/2026

Ook Brusselse bedrijven exposeren op Bedex, de defensiebeurs die vanaf donderdag plaatsvindt in Brussels Expo. Soms gaat het om oude getrouwen zoals Sabena engineering. Maar er zijn ook nieuwe spelers. "Het Franse leger is een klant van ons."

Donderdag opent defensie- en wapenbeurs Bedex de deuren van Brussels Expo. Op de beurs tekenen zo'n 150 exposanten present, waaronder enkele grote spelers zoals Lockheed Martin, Airbus, Saab, Leonardo of Kongsberg. Deze internationale bedrijven zijn ondergebracht in paleis 11.

In paleis 7 staan de Belgische standhouders. Daarbij zijn verrassend ook redelijk wat Brusselse bedrijven. Negen onder hen zijn verenigd onder de vleugels van Hub.brussels, het Brussels Agentschap voor Bedrijfsondersteuning. Ze bezetten samen stand 523.

Militaire scooter

Onder hen Bretholz solutions, een Belgische onderneming met zetel in Brussel, dat verdeler is voor uiteenlopende militaire toepassingen. "De EZ Raider is een van onze best verkopende producten", zegt zaakvoerder Simon Bretholz. "Het gaat om een 4x4 elektrische scooter, geschikt voor elke ondergrond, die militairen veel mobieler maakt." De EZ Raider haalt 40 kilometer per uur en heeft een rijbereik van 75 kilometer.

"Militairen, scooter en zwaar materiaal worden via parachutes in een gebied gedropt", vervolgt Bretholz. "Door die scooter is de penetratie veel groter. Ondermeer het Franse leger gebruikt ze, maar ook de politie van bijvoorbeeld Koksijde en Knokke, voor interventies op het strand."

Wat nog beter verkoopt: de 'Trango Systems', verschuifbare en makkelijk te assembleren panelen waarmee militairen of andere ordediensten een in te nemen huis of straat kunt nabouwen in een realistische trainingsomgeving. "Dit biedt belangrijke oefenkansen", zegt Bretholz.

Bretholz is geen fabrikant: de toepassingen worden gemaakt in Israël. "Wel worden die producten in een Brussels maatwerkbedrijf geassembleerd", aldus Bretholz.

Luchtstromen

De meeste andere Brusselse bedrijfjes die onder de Hub.paraplu vallen, bieden diensten, software of advies aan. Prediqt Technologies uit Watermaal-Bosvoorde ontwikkelt bijvoorbeeld simulatiesoftware voor luchtstromen rond vliegtuigen en doet ook aan geavanceerde weersvoorspellingen.

Thinksoft uit Brussel-Stad specialiseert zich dan weer in apparaten die mobiele apparaten, netwerken, zendmasten en wifi kunnen identificeren en lokaliseren - surveillance dus, die zowel door militairen als door politiediensten worden gebruikt.

Sabena

Die negen zijn niet de enige Brusselse bedrijven aanwezig op Bedex. Grotere spelers zoals ingenieursbureau Sweco, dat onder meer in fysieke beveiliging van kazernes en datacenters voorziet, of Pitagone, het Anderlechtse bedrijf dat mobiele barrières ontwikkelde tegen ramvoertuigen, hebben hun eigen stand.

Dat is ook het geval voor Orizio, de holding boven lucht- en ruimtevaartbedrijf Sabca uit Haren en Sabena Engineering. "Die laatste doet alles que onderhoud en technische diensten, zowel van burgertoestellen als van militaire toestellen", zegt Johan Andries, raadgever defensie bij Orizio. Hij juicht het initiatief toe, dat politiek de steun geniet van premier Bart De Wever en minister van Defensie Theo Francken, beiden N-VA.

"De eerste Belgische defensiebeurs is een unieke gelegenheid voor vooral de Belgische bedrijven om zich te tonen. Ze willen zich namelijk graag inwerken in de supply chain, de toeleveringsketen voor die grote bedrijven. Daarom is het zo interessant dat internationale spelers zoals Lockheed Martin, Leonardo of Airbus toezegden. Natuurlijk spreken wij elkaar ook via Teams. Maar menselijk contact helpt altijd."

Ook Bretholz is blij met de defensiebeurs in Brussel. "Nederland, Frankrijk en Duitsland kennen al langer zulke initatieven, België liep op dat vlak achter. Ik hoop alleen dat de beurs niet te belgo-belge wordt, qua bezoekers bedoel ik. Pas met internationale gasten wordt het echt interessant."

Donderdag 12 en vrijdag 13 maart zijn strikt voorbehouden voor professionelen. De 14de maart is het grote publiek ook welkom in paleis 7 en 11 van Brussels Expo. De organisatie Stop Militarisering houdt op 14 maart een conferentie, als reactie op de defensiebeurs.