In 2025 ontving 41 procent van de Brusselse bedienden een bonus van hun werkgever. Nooit eerder lag dat cijfer zo hoog. Dat blijkt uit een analyse van Acerta, gebaseerd op gegevens van 10.000 werknemers bij 230 bedrijven.
Steeds meer Brusselse bedienden krijgen bonus van werkgever
Afgelopen jaar ontving ruim 25 procent van de Belgische werknemers een bonus. Met 41 procent ligt dat aandeel beduidend hoger in het Brussels Gewest. Vorig jaar ging het nog om 33,1 procent. "We zien dat steeds meer Brusselse bedrijven ervoor kiezen om hun werknemers te belonen met een bonus, waardoor het aandeel bedienden dat een bonus ontvangt fors stijgt”, klinkt het bij Karolien Van Herpe, experte verloning bij Acerta.
Tegelijk valt op dat het gemiddelde bonusbedrag in Brussel, 5.480,3 euro bruto, onder het nationale gemiddelde van 6.377 euro ligt. “Dat komt omdat bonussen in Brussel breder worden toegekend, ook aan werknemers die voorheen geen bonus kregen of aan wie kleinere bedragen worden gegeven”, legt Van Herpe uit.
“Werkgevers kiezen er dus vaker voor om het beschikbare bonusbudget over meer mensen te spreiden, wat het motiverend effect vergroot, maar het gemiddelde bedrag per persoon drukt.”
Bedrijven kunnen op verschillende manieren een bonus geven. Er zijn individuele bonussen, die een werknemer ontvangt op basis van persoonlijke prestaties. Daarnaast zijn er collectieve bonussen, die worden toegekend wanneer een team of het hele bedrijf bepaalde doelstellingen haalt.
Aandelenopties
Bij de individuele bonussen blijken aandelenopties (warrants) het populairst. 15 procent van de Brusselse bedienden ontving dit jaar een warrant. Het gemiddelde bedrag van die regeling steeg met twee procent tot 9.761,5 euro.
Naast warrants geven bedrijven soms ook een gewone bruto premie. 10,6 procent van de Brusselse bediende ontving zo’n premie, dubbel zoveel als het nationale gemiddelde.
Collectieve bonussen vallen dan weer in twee categorieën: de niet-recurrente bonus (CAO90) en de winstpremie.
De CAO90-bonus blijkt de meest gekozen. Zowel het percentage Brusselse bedienden dat deze bonus kreeg als het gemiddelde bedrag ligt boven het nationale gemiddelde. De winstpremie – een premie op basis van de winst van het hele bedrijf – blijft echter zeldzaam in de hoofdstad. Slechts 0,2 procent van de bedienden ontving er een.