Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni
20180831 Sint-Pieters-Woluwe Maison Stoclet P

| Het Stocletpaleis aan de Tervurenlaan.

Eenvoudig Nederlands

Grondwettelijk Hof zegt dat het Stocletpaleis niet verplicht open moet gaan

Bram Van Renterghem, TB
© BRUZZ
19/06/2026

Het Grondwettelijk Hof van België heeft beslist dat het Stocletpaleis niet verplicht vijftien dagen per jaar open moet zijn voor bezoekers. Daarmee krijgt de familie Stoclet gelijk.

In 2024 keurde het Brusselse parlement een nieuwe regel goed. Die regel is er voor alle sites die Unesco-werelderfgoed zijn in Brussel. Wanneer zo’n site normaal niet te bezoeken is voor het publiek, moet de eigenaar die toch maximaal 15 dagen per jaar openstellen.

De regel was vooral bedoeld voor één specifieke site: het Stocletpaleis in Sint-Pieters-Woluwe. Brussels staatssecretaris voor Erfgoed Ans Persoons (van de partij Vooruit), wilde dat meer mensen dit bijzondere gebouw konden bezoeken.

Maar de familie Stoclet wil het paleis niet openen. Ze vrezen dat het kwetsbare gebouw beschadigd kan raken door bezoekers.

Privacy

Het Grondwettelijk Hof heeft nu beslist dat deze verplichting niet mag bestaan. Volgens het constitutioneel hof is er geen goed evenwicht tussen de verschillende rechten. Aan de ene kant hebben mensen het recht om cultureel erfgoed te bezoeken. Maar de eigenaars hebben ook recht op hun eigendom en op privacy.

Het Hof vindt dat de Brusselse wet te ver gaat door eigenaars te verplichten hun gebouw gratis open te stellen. Ook is volgens het Hof niet genoeg onderzocht of er andere manieren mogelijk zijn om het erfgoed te promoten.

Ans Persoons zegt dat ze de beslissing van het Hof respecteert. Toch blijft ze vinden dat Unesco-erfgoed toegankelijk moet zijn voor iedereen. Ze hoopt dat er in de toekomst een oplossing komt via overleg en samenwerking. Ze hoopt dat het Stocletpaleis na overleg af en toe vrijwillig de deuren kan openen voor bezoekers.

Het Stocletpaleis is een bijzonder voorbeeld van de kunststijl art-nouveau. Het werd in gebruik genomen in 1911 en is ontworpen door de de Oostenrijkse architect Josef Hoffmann.

In 2009 kreeg het paleis aan de Tervurenlaan de titel van Unesco-werelderfgoed.

Dit artikel hoort bij het project Eenvoudig Nederlands. We schrijven het nieuws in makkelijke taal. Voor dit project werken we met het Huis van het Nederlands. Meer informatie vind je hier. De bron voor dit artikel vind je hier.

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Sint-Pieters-Woluwe , Eenvoudig Nederlands