Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Belga

| De Kamer van Volksvertegenwoordigers, een van de kamers van het federale parlement.

Eenvoudig Nederlands

Ministers komen met heel wat plannen tegen schietpartijen in Brussel

TB
© BRUZZ
08/09/2026

Twee ministers van de Belgische regering hebben vorige week in het federaal parlement een reeks acties voorgesteld om het geweld door drugsbendes in Brussel tegen te gaan. Ook in het Brussels parlement hebben politici over de vele schietpartijen gesproken.

“De georganiseerde misdaad verandert", zei federaal minister van Binnenlandse Zaken en Veiligheid, Bernard Quintin (van de partij MR). "Daarom moeten ook onze manieren om misdaad te onderzoeken veranderen. Maar er bestaat geen wonderoplossing die alle problemen oplost.”

Quintin ging samen met Annelies Verlinden, federaal minister van Justitie (van de partij CD&V), naar het parlement om vragen te beantwoorden. De parlementsleden waren vroeger samengekomen na een reeks schietpartijen in Anderlecht, Molenbeek en vooral Sint-Gillis.

Het recente geweld begon met een aanval op een politiecommissariaat in Anderlecht. Toen hebben gemaskerde personen met een kalasjnikov geschoten. Kort daarna waren er meerdere schietpartijen in dezelfde wijk in Sint-Gillis. In totaal raakten twee mensen ernstig gewond.

Meer is nodig

Brussels procureur Julien Moinil hield daarom twee weken geleden een persconferentie. De procureur is de baas van het Brusselse parket, dat misdaden onderzoekt en personen voor de rechter brengt.

Op de persconferentie heeft Moinil opnieuw gevraagd om meer geld en personeel om te vechten tegen de drugshandel en het geweld. Volgens Moinil zijn er grote problemen en zijn er te weinig mensen en middelen. Hij zei ook dat het voelt alsof de Belgische politiek hem niet serieus neemt.

Minister Quintin zei in het parlement dat 21 leden van de Speciale Eenheden van de politie naar Brussel gaan. Die moeten helpen bij gevaarlijke situaties waarbij zware wapens worden gebruikt. Ook komt er elk jaar 1,2 miljoen euro extra voor opleidingen bij de Federale Gerechtelijke Politie (FGP). Op die manier wil de minister meer onderzoekers van misdaden opleiden. De FGP krijgt ook 200 auto's, en de Brusselse politie krijgt daarbij voorrang.

Steps en stoorzenders

De regering wil ook nog elektrische steps gemakkelijker kunnen controleren. Criminelen gebruiken ze vaak om na een misdaad snel weg te rijden.

Vandaag hebben de steps geen nummerplaat. Daardoor is het moeilijk om ze na een misdaad terug te vinden, ook wanneer een camera de daders heeft gefilmd. Daarom onderzoekt de federale regering of er een verplichte registratie voor elektrische steps moet komen.

Quintin vraagt ook aan minister van Asiel en Migratie Anneleen Van Bossuyt (van de partij N-VA) om meer plaatsen te creëren in gesloten centra. Daar zitten mensen zonder recht op verblijf in België tijdelijk, voor België ze terugstuurt.

Mensen zonder papieren die de politie tijdens acties oppakt, kan de overheid daar plaatsen. De regering wil het aantal plaatsen in deze centra verdubbelen. Minister van Justitie Verlinden zei in het parlement dat er extra personeel voor het Brusselse parket komt. Er komen vijf juristen, een criminoloog en elf juridische assistenten.

Telefoons

De minister kreeg daarnaast veel vragen over stoorzenders. Eerder deze zomer was er in Molenbeek een dodelijke schietpartij. Volgens procureur Moinil kwam de opdracht voor die moord uit de gevangenis van Haren.

Daarom vraagt Moinil om stoorzenders in de gevangenis. Dat zijn apparaten die het gsm-signaal blokkeren. Daardoor kunnen gevangenen hun smartphone niet gebruiken. Verlinden zei dat ze werkt aan de aankoop van deze apparaten. Deze week moeten ze in een deel van de gevangenis van Haren komen met zware drugscriminelen.

De minister wil ook een nieuwe wet voorstellen om sneller geld van drugscriminelen af te nemen.

Minister Quintin wees in het parlement tot slot naar de acties die de Brusselse veiligheidsraad en de 19 Brusselse burgemeesters al hebben voorgesteld. Zo krijgen de zes Brusselse politiezones één leider voor de acties tegen drugsgeweld. Er komen ook meer politieagenten en mobiele camera’s. Daarnaast komt er een permanente commandopost. Die zal dag en nacht de situatie rond drugsgeweld en georganiseerde misdaad volgen.

Debat in Brussel

Op dezelfde dag sprak Brussels minister-president Boris Dilliès (van de partij MR) in het Brussels parlement over de regionale plannen tegen wapens en drugs.

Hij zei dat er al was afgesproken om een speciale drugscommissaris te zoeken. Die persoon moet vanaf oktober beginnen werken. “Gaat die persoon voor wonderen zorgen? Nee”, zei Dilliès. “Maar iedereen moet zijn rol spelen. Dat is heel belangrijk.”

Dilliès kreeg in het parlement veel kritiek van de linkse partijen PTB en Ecolo. Zij zijn niet akkoord met besparingen bij organisaties die werken rond de preventie van drugs, verslaving en criminaliteit.

Dilliès zei dat preventie belangrijk blijft. Toch moet de regering volgens hem ook kijken naar hoeveel geld ze spendeert. Het Brussels Gewest heeft een grote schuld van 15 miljard euro. Daarom moet de regering volgens hem beter nadenken over waar ze geld aan uitgeeft. “Het is niet zo dat de besparingen op preventie de reden zijn voor de schietpartijen van vandaag”, denkt Dilliès.

Tot slot zei de minister-president van Brussel dat veel belangrijke taken rond veiligheid voor de federale regering zijn. De Brusselse regering heeft niet over alles zelf controle.

Dit artikel hoort bij het project Eenvoudig Nederlands. We schrijven het nieuws in makkelijke taal. Voor dit project werken we met het Huis van het Nederlands. Meer informatie vind je hier. De bronnen voor dit artikel vind je hier.