Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

BVR/BRUZZ

| Gekleurd kinetisch zand kan asbest bevatten.

Onderwijsad­ministratie roept scholen op om geen speelzand te gebruiken

© Belga
06/02/2026

De Vlaamse onderwijsadministratie roept alle scholen op om voorlopig geen gekleurd kinetisch speelzand meer te gebruiken in de klaslokalen. Dat laat het kabinet van minister van Onderwijs Zuhal Demir (N-VA) donderdagavond weten.

Federaal minister van Consumentenbescherming Rob Beenders (Vooruit) had eerder op de dag opgeroepen om voorlopig geen speelzand meer te gebruiken en vroeg winkeliers om dergelijke producten voorlopig uit de rekken te halen. Dat gebeurde na een onderzoek in Nederlandse media, waar asbest aangetroffen is in bepaalde soorten speelzand.

Het Departement Onderwijs en Vorming stuurde in verband met het speelzand donderdagavond een bericht uit naar alle scholen, na overleg met de Openbare Vlaamse Afvalstoffenmaatschappij (OVAM). Het roept hen op om kinderen uit voorzorg niet in contact te laten komen met kinetisch speelzand.

"Verwijder je het zand uit je klaslokalen? Doe dat dan met een natte doek en stop het in een afgesloten plastic zak. Gebruik geen stofzuiger. Vraag advies aan je preventieadviseur", luidt het in de oproep. De onderwijsadministratie spoort scholen ook aan om ouders te informeren.

In België is er vooralsnog geen bevestiging van de aanwezigheid van asbest in speelzand, benadrukten Beenders en federaal minister van Economie David Clarinval (MR). De federale overheidsdienst Economie zal stalen nemen van speelzand dat in ons land werd verkocht.