Na verschillende incidenten met doodzieke honden, waarschuwt dierenarts Muriel Vanden Borre uit Sint-Jans-Molenbeek dat honden drugs kunnen aantreffen en opeten in het Albertpark. De politie gaat het park daarom doorzoeken met snuffelhonden. In totaal zijn er zeker drie honden in kritieke toestand beland na een wandeling. Eén van hen is overleden.
© Gaia
| Archiefbeeld van honden.
Politie zet drugshonden in na meldingen van zieke dieren in Albertpark
Lees ook: Na de vergiftigde vosjes in Evere: 'Deze beschermde diersoort is helemaal niet gevaarlijk'
Vanden Borre kreeg vorige week drie viervoeters over de vloer in kritieke toestand. “Het enige dat hielp was een tegengif tegen een middel dat bekendstaat als ‘zombiedrug’”.
De dierenarts doet haar oproep in een bezorgd bericht op Facebook. “Verschillende honden die na een wandeling in het Albertpark bij mij op consultatie kwamen, vertoonden ernstige en ongewone symptomen. Wij willen dan ook alle hondenbaasjes die het park en de omgeving bezoeken, oproepen om extra waakzaam te zijn.”
Verder legt de dierenarts uit voor welke symptomen Brusselse baasjes attent moeten zijn, zoals “plotse grote vermoeidheid of neerslachtigheid en weigeren om verder te wandelen of op de buik gaan liggen tijdens het wandelen". Verder zijn ook “verlies van eetlust of weigeren om te drinken, braken of misselijkheid, diarree, een snelle of moeilijke ademhaling en een grote algemene zwakte” alarmsignalen waar baasjes best op letten.
Doodzieke teckel
Het eerste verdachte geval zag Vanden Borre vorige week donderdagavond, zo vertelt ze aan BRUZZ. “Een vrouw kwam langs met haar doodzieke teckel. Hij at en dronk niet meer, en wou niet meer wandelen. De symptomen kwamen erg snel op. Gelukkig heb ik een echografie laten nemen, waaruit bleek dat het dier met ernstige hartproblemen te maken had.”
“Als bij wonder heb ik het dier een tegengif toegediend tegen de drug xylazine, in de Verenigde Staten bekend als de ‘zombiedrug’ tranq", vertelt ze aan BRUZZ. “Toch had de teckel vier tot vijf doses nodig om er weer bovenop te komen. Had ik geen scan laten nemen, dan was ze er nu niet meer geweest. Ook vandaag nog, bijna een week later, heeft ze last van hartproblemen en eet ze nog niet normaal.”
Overlijden
Daarnaast kreeg Vanden Borre ook een husky over de vloer met gelijkaardige symptomen. "En een van mijn patiënten is jammer genoeg overleden voor haar baasje tot bij ons is geraakt”, deelt ze mee. “Het gaat om Cassis, een yorkshireterriër. De eigenares merkte op dat die last had van zware diarree. Cassis is daarna pijlsnel achteruitgegaan, en kon jammer genoeg niet meer worden gered. Cassis was met veertien jaar dan ook een stuk ouder dan de andere zieke dieren.”
“De exacte oorzaak van de voorvallen is nog niet bevestigd”, zo benadrukt de dierenarts. “Maar ik heb een sterk vermoeden dat er een link is met de accidentele inname van toxische stoffen uit de omgeving. Mogelijk gaat het om drugs.”
Volgens Vanden Borre bewijst de goede werking van het tegengif dat de honden vermoedelijk een mengsel van xylazine en opiaten hebben ingenomen. En xylazine kan bij honden ernstige hart- en ademhalingsproblemen veroorzaken, zo waarschuwt ze.
© Gemeente Molenbeek.
| Het Albertpark in Molenbeek.
Gebruikers en dealers
“Al geruime tijd zijn er duidelijk druggebruikers en dealers aanwezig in het Albertpark", weet ook de dierenarts. "Ik vermoed dat een onder hen moest vluchten voor de politie en daarbij zijn voorraad weggegooid heeft. Maar als drugs rondslingert in de struiken, vormt dat een gevaar voor dieren die er graag rondsnuffelen."
De dierenarts geeft mee dat ze de gemeente en de lokale politie op de hoogte heeft gebracht van het probleem. “Ik hoop dat de politie extra patrouilleert en de drugs verwijdert uit het park. Beter nog zou zijn dat ze de dealers kunnen arresteren.”
Maar omdat het risico bestaat dat de drugs rondslingeren in het park, geeft Vanden Borre nog de volgende raad. “Als uw hond na een wandeling in die buurt een van bovenstaande symptomen vertoont, raadpleeg dan onmiddellijk een dierenarts. En vermeld daarbij dat u met uw hond in de buurt van het Albertpark hebt gewandeld”, schrijft ze.
©
PhotoNews
| Josiane Dostie (PTB-PVDA), schepen van Dierenwelzijn in Molenbeek, raadt hondenbezitters aan uit te wijken naar het nabijgelegen Marie-Josépark zolang de situatie niet is opgelost.
Verder geeft ze nog tips mee voor wie met een hond gaat wandelen: “Hou je hond goed in de gaten, voorkom dat die iets van de grond eet, en hou uw hond aan de lijn in risicozones."
Aan BRUZZ laat de politiezone Brussel-West weten dat ze tot nu toe geen klachten hebben ontvangen voor de vermelde feiten. Maar, zo voegt de zone eraan toe, parkbeheerder Leefmilieu Brussel heeft wel klachten ontvangen rond drugs in het park. "De politiezone gaat als partner mee aan de slag om van het park een veilige omgeving te maken." Zo laat de zone weten dat ze het park zullen doorzoeken met drugshonden.
'Dramatisch'
Volgens Josiane Dostie (PTB-PVDA), schepen voor Dierenwelzijn in Molenbeek, is er reden tot bezorgdheid. “Wat er gebeurd is, is dramatisch. Zeker voor de persoon die zijn hond heeft verloren. Zoiets zou nooit mogen gebeuren.” Intussen heeft de gemeente Leefmilieu Brussel gecontacteerd om het Albertpark te beveiligen. Burgemeester Catherine Moureaux (PS) nam ook contact op met de politie, die inspectierondes in het park zal uitvoeren met speciaal opgeleide honden.
Ook schepen Dostie roept hondeneigenaars op extra voorzichtig te zijn. Ze suggereert ook om voorlopig eventueel uit te wijken naar het nabijgelegen Marie-Josépark zolang de situatie niet is opgelost.
Lees meer over: Sint-Jans-Molenbeek , Gezondheid , Milieu , dierenarts , Albertpark , tranq , drugs , vergiftiging , honden
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.