Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Wim Van Bortel, entomoloog aan het Instituut van Tropische Geneeskunde, legt uit wat de gevaren zijn van de tijgermug.

Tijgermug in en rond Brussel gespot: overheid roept op om waarnemingen te melden

© Belga - BRUZZ
12/05/2026
Updated: 18/05/2026 10.22u

Gezondheidsinstituut Sciensano en het Instituut voor Tropische Geneeskunde (ITG) roepen burgers opnieuw op om waarnemingen van de tijgermug te melden. In 2025 werd de mug voor het eerst in twee Brusselse gemeenten gespot, in Sint-Joost zouden sommige muggen de Brusselse winter al hebben overleefd.

Om de aanwezigheid van het insect in te dijken, lanceert de overheid een meldingscampagne. Wie de 'Aedes albopictus' ontwaart, kan dat melden via de website muggensurveillance.be. Dat zeggen het ITG, Sciensano en de regionale gezondheidsinstanties het Vlaams Departement Zorg, Vivalis (Brussel) en AVIQ (Wallonië) dinsdag in een persbericht.

De waarnemingen helpen de verspreiding van de gevleugelde exoot in kaart te brengen nu het muggenseizoen opnieuw van start gaat.

Ziektes

De tijgermug kan hinder veroorzaken door haar agressieve bijtgedrag en tropische virussen zoals dengue, chikungunya en zika overdragen nadat ze iemand heeft gestoken die besmet terugkeerde van een reis. Het risico op lokale overdracht blijft weliswaar momenteel laag.

Vorig jaar bevestigden burgers waarnemingen in tien gemeenten, waarvan vijf voor de eerste keer: Heusden, Kortenberg en Zaventem in Vlaanderen, en Etterbeek en Watermaal-Bosvoorde in Brussel. De heel kleine zwarte mug met witte strepen wint met andere woorden terrein. Ook waren er in 2025 opnieuw waarnemingen in Wijnegem, Merelbeke-Melle, Kessel-Lo en Hoegaarden in Vlaanderen, en Aat (Ath) in Wallonië. Sinds de start van de monitoring in 2022 zijn er waarnemingen in veertig gemeenten.

Overwinteren

Bovendien waren er ook inspecties op het terrein. Zo stelden inspecteurs vorig jaar vast dat de tijgermug overwintert in Sint-Joost-ten-Node, Wijnegem en Hoegaarden. Dat brengt het aantal gemeenten waar de tijgermug zich lokaal begint te vestigen op acht. Eerder waren er al zulke vaststellingen in Aat, Kessel-Lo, Puurs-Sint-Amands, Wilrijk en Lebbeke.

"Waarschijnlijk is deze mug op meer plaatsen in België aanwezig dan tot nu toe bevestigd is", zegt Sciensano-onderzoeker Javiera Rebolledo Romero. "Weten waar deze muggen voorkomen, helpt de autoriteiten om maatregelen te nemen om verspreiding van de tijgermug te voorkomen en zo in de toekomst de kans op lokale overdracht van ziektes als dengue, chikungunya en zika te vermijden."

"Vier jaar monitoring toont aan dat de tijgermug niet enkel in België wordt binnengebracht, maar zich hier ook begint te vestigen", vult Wim Van Bortel, entomoloog aan het ITG, aan.

20240207 1876 BEEST Tijgermug

| Een Aziatische tijgermug kan je herkennen aan het zwart-witte patroon op het lijfje.