Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

| Sourour Abouda op de Kunstberg.

Zaak-Sourour opnieuw uitgesteld, parket dagvaardt ook betrokken politiemensen

© Chris Verhaeghe - Belga - BRUZZ
14/04/2026
Updated: 14/04/2026 13.49u

De raadkamer in Brussel heeft de debatten in de zaak rond de dood van Sourour Abouda opnieuw uitgesteld. Het parket liet op de zitting dinsdagochtend weten dat ook de acht betrokken politieagenten zullen worden gedagvaard. De demarche van het Brusselse parket leidt mogelijk tot bijkomend onderzoek.

De dagvaarding van de acht betekent nog niet dat zij allemaal automatisch voor de correctionele rechtbank zullen moeten verschijnen. Pas op de zitting van 23 juni wordt dat bepaald, de raadkamer zal dan ook bekijken of bijkomend onderzoek nodig is.

Maandag hadden de advocaten van de familie al laten weten dat vijf familieleden van Sourour Abouda zich burgerlijke partij hadden gesteld tegen acht politieagenten en tegen de politiezone Brussel-Hoofdstad/Elsene.

Politiecel

De zaak draait rond het overlijden van de Brusselse Sourour Abouda, na haar arrestatie. De 46-jarige Abouda, een vrouw van Algerijnse afkomst, overleed in januari 2023 in een politiecel in het Rijksadministratief Centrum aan de Koningsstraat. Volgens de oorspronkelijke communicatie van de politie ging het om zelfdoding, maar de familie van de vrouw trekt dat in twijfel.

Het onderzoek werd in 2025 afgerond, waarna de zaak voor de raadkamer werd gebracht. Volgens het Brusselse parket zouden er fouten zijn gemaakt bij de arrestatie. Zo hadden de politie-inspecteurs een medisch onderzoek moeten vragen voor ze Sourour Abouda opsloten, aangezien ze zwaar onder invloed van alcohol was en antidepressiva op zak had.

Uit het onderzoek blijkt ook dat Abouda 70 minuten bewegingloos in de cel lag voor de agenten ingrepen.

Individuele verantwoordelijkheid

Het parket vervolgde initieel alleen de politiezone voor onopzettelijke doodslag door gebrek aan voorzorg of voorzichtigheid en niet de acht politiemensen die bij de arrestatie en het overlijden van de Algerijnse vrouw betrokken waren.

Bij de vorige verschijning voor de raadkamer hamerden de advocaten van de familie van Sourour Abouda op de vervolging van de individuele politiemensen. Het gaat concreet om de twee agenten die Abouda naar het politiebureau brachten, en zes agenten die als taak hadden om haar cel te bewaken. Dat verklaarde advocaat Maxime Nardone, die de familie vertegenwoordigt, maandag.

Op de zitting van dinsdag liet het parket optekenen dat het ook de acht politiemensen zal dagvaarden. De zaak werd daarop uitgesteld naar 23 juni.

“Het gaat om een relaisdatum”, zegt meester Loïca Lambert. “We zijn blij dat het parket de politiemensen nu ook dagvaardt, maar of het parket ook hun doorverwijzing naar de correctionele rechtbank zal vorderen, weten we nog niet. Het is ook afwachten hoe die politiemensen zullen reageren. Mogelijk zullen zij om bijkomend onderzoek vragen. Op 23 juni zal er alvast nog niet worden gepleit, maar zal er een nieuwe datum worden vastgelegd om de procedure voort te zetten.”

'Belangrijk voor de familie'

“We vonden dat er ook individuele verantwoordelijkheden waren”, zo legde meester Selma Benkhelifa, een van de advocaten van de familie, na afloop van de zitting uit aan de pers. “Acht politieagenten zullen voor de rechtbank worden gedaagd en zullen aan de familie moeten uitleggen wat ze precies die dag hebben gedaan.” “Dat was belangrijk voor de familie”, vervolgde ze. Volgens de advocate vond de familie dat enkel de zone vervolgen "een abstractie was”, en wilde ze ook dat de politieagenten individueel uitleg zouden geven.

Na afloop van de zitting werden de nabestaanden van Sourour opgewacht door een honderdtal mensen op het Poelaertplein om hun steun te betuigen. Meester Benkhelifa nam het woord, gevolgd door de zus van Sourour, Soumaya Abouda. Deze laatste las met emotie een brief voor van de broer van Sourour, een voormalige politieagent. “Ik spreek niet alleen als broer, maar ook als ex-agent”, schreef hij in zijn brief. “Voor mij betekende politieagent zijn: beschermen, kalmeren, voorkomen dat er geweld plaatsvindt. Wat er op 12 januari 2023 is gebeurd, raakt mij dubbel: als broer en als voormalig politieman.”