Negen van de negentien Brusselse tramlijnen hebben te maken met onderbrekingen door werkzaamheden. Daarbij gaat het vooral om herstellingen of onderhoud. Hoewel dat wrevel kan opwekken bij reizigers geeft de MIVB aan dat het aantal werven niet uitzonderlijk is. “Gemiddeld moeten tramsporen om de 20 jaar vervangen worden.”
MIVB-woordvoerder Laurent Vermeersch over de alternatieven voor benadeelde reizigers.
Helft Brusselse tramlijnen geplaagd door onderbrekingen: 'Niet uitzonderlijk'
4, 7, 10, 51, 55, 62, 81, 82 en 97: momenteel zijn er onderbrekingen bij 9 van de 19 tramlijnen, ongeveer de helft dus. Niet geheel uitzonderlijk volgens de MIVB. “Eigenlijk is een tramnetwerk nooit honderd procent operationeel”, legt woordvoerder Laurent Vermeersch uit. "Er zal altijd wel ergens een werf zijn."
Tramsporen vereisen immers meer onderhoud en herstellingen dan ondergrondse sporen. Ze worden blootgesteld aan factoren waar het metronetwerk minder onderhevig aan is, zoals zwaar verkeer of gure weersomstandigheden. “Na 20 jaar zijn tramsporen doorgaans aan vervanging toe. Op drukke knooppunten kan die termijn zelfs korter zijn.”
Riolering
Vermeersch erkent wel dat de werven soms lang kunnen aanhouden. Zo zullen de veelgebruikte lijnen 4 en 10 een jaar lang onderbroken zijn aan het Zuidstation. Daar wordt een 40 jaar oude betonplaat, die sporen van veroudering en waterinsijpeling vertoont, vervangen.
Werken aan de tramsporen worden ook vaak gekoppeld aan andere infrastructuurwerken. “Ligt er bijvoorbeeld een rioolleiding onder die ook onderhoud vereist, worden die werken eerst uitgevoerd.”
Dat is bijvoorbeeld het geval in de Edouard Stuckensstraat en de Henri Van Hammestraat in Evere, waar Vivaqua eerst de riolering vernieuwd vooraleer de 30 jaar oude tramsporen aangepakt worden. Lijn 55 is daardoor nog zeker tot 2027 onderbroken.
Publieke ruimte
Verder zijn werken aan tramsporen meer afhankelijk van andere ingrepen in de publieke ruimte. Enkele dagen geleden nog maakte reizigersorganisatie Gebov zich druk over de onderbreking van tram 51 die zes maanden langer zal duren dan gepland. Een gevolg van een renovatie aan de Sainctelettebrug die meer tijd in beslag neemt dan verwacht.
Ook tram 81 is onderbroken door de heraanleg van de Bareel in Sint-Gillis. Daar zal de tram op termijn niet langer rond maar doorheen het plein rijden, op nieuwe sporen bovendien. Bepaalde straten worden eenrichting, en er worden ook afgeschermde fietspaden ingericht. Daardoor zal de tram er wel maandenlang niet meer verschijnen.
Dat laatste geldt ook voor Anderlecht, waar lijn 81 anderhalf jaar niet meer zal rijden door de heraanleg van de Bergensesteenweg.
Alternatieven
De MIVB maakt zich wel sterk dat er voldoende alternatieven voorhanden zijn, voornamelijk door vervangbussen. “We zorgen ervoor dat elke wijk bediend blijft”, zegt Vermeersch. Zo is tramlijn 97 ook tijdelijk geschrapt door de werken aan de Bareel. Op korte termijn komt de lijn niet terug. Het traject wordt wel grotendeels bediend door de bussen 50 en 96, die wel nog rijden.
De Brusselse vervoersmaatschappij herinnert er verder aan dat de werken in de eerste plaats gericht zijn op het performanter, comfortabeler en toegankelijker maken van het aanbod. “Tramlijnen 92 en 93 waren ook een tijdlang onderbroken. Daar zijn nu wel meerdere haltes waarbij je niet langer de rijweg moet oversteken, wat de veiligheid ten goede komt.”
Werken kunnen wel tot verwarring leiden, zo bleek toen de werf aan het Zuidstation startte. Doorgaans ziet de MIVB een piek in het aantal vragen en klachten bij de start van nieuwe werven. Vermeersch voegt daarom toe dat reizigers zich kunnen aanmelden voor gerichte nieuwsbrieven over bepaalde lijnen of haltes. “Ook aan de haltes, en in de app en op de website, is steeds info beschikbaar over werkzaamheden.”
Lees meer over: Brussel , Mobiliteit , MIVB , Zuidstation , tram
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.