Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni
Onderzoekscommissie Samusocial hoorzitting voormalig burgemeester Yvan Mayeur

| Voormalig burgemeester Yvan Mayeur, hier op een hoorzitting van de onderzoekscommissie Samusocial.

Negen jaar na Samusocial-schandaal duikt Yvan Mayeur op in hoorzitting Metro 3

Bram Van Renterghem
© BRUZZ
02/02/2026

Donderdag komt gewezen burgemeester van Brussel Yvan Mayeur tekst en uitleg geven bij het ontstaan van het Metro 3-project. Hij doet dat als leidinggevende bij het bedrijf TPF Engineering, dat de haalbaarheid van een nieuwe metrolijn onderzocht. Mayeur moest in 2017 ontslag nemen als burgemeester na het Samusocial-schandaal. Dat dossier komt binnenkort pas voor de raadkamer.

Donderdag duikt een oude bekende op in de bijzondere commissie over het Metro 3-project. Yvan Mayeur is er een van de drie uitgenodigde sprekers, die tijdens een hoorzitting uitleg komen geven over het ontstaan van het Metro 3-project.

Gewezen PS-burgemeester Mayeur doet dat in de hoedanigheid van 'Head of Business Unit Belgium' bij TPF Engineering nv: een ingenieursbureau dat, samen met onder meer adviesbureau Sweco, deel uitmaakt van de tijdelijke vennootschap Bureau Metro Noord.

Dat Bureau Metro Noord voerde in 2009 een studie uit naar de metro, en of een nieuwe lijn in Brussel wel opportuun was. Het rapport dat in 2012 uitkwam, stelde dat een nieuwe metrolijn onder Schaarbeek haalbaar en betaalbaar is.

Het Rekenhof vond in een vernietigend rapport dat de zaken toen te rooskleurig werden voorgesteld. TPF Engineering was ook betrokken bij de vervolgstudies, waarbij het zich vooral toelegde op het ontwerp van de metrostations.

De bijzondere commissie wil nu weten wat daar precies beslist werd, en waarom. Daartoe heeft het alle bedrijven uitgenodigd die vernoemd werden in het rapport van het Rekenhof. TPF Engineering koos opvallend genoeg voor Mayeur als spreker op de hoorzitting.

BRUZZ kon Mayeur niet bereiken voor een reactie.

Samusocial

Mayeur was van december 2013 tot juni 2017 burgemeester van de Stad Brussel. Hij stond mee aan de wieg van de voetgangerszone.

Op 8 juni 2017 nam hij ontslag als burgemeester, in navolging van het Samusocial-schandaal. Als voorzitter en bestuurslid had hij jarenlang hoge zitpenningen gekregen van de vzw die zich inzet voor daklozen, vaak voor fictieve vergaderingen.

Er werd een parlementaire onderzoekscommissie opgericht en er kwam ook een gerechtelijk onderzoek. Dat is bijna 9 jaar na de feiten nog altijd niet helemaal afgerond. "Het dossier wordt binnenkort door de raadkamer onderzocht", zegt Marie-Anne Robberecht, woordvoerder bij (het nieuwe) Samusocial.

Die raadkamer moet oordelen of Mayeur en nog vier anderen zich voor de correctionele rechtbank moeten verantwoorden. In 2022 boog de raadkamer zich daar al eens over, maar toen werd om bijkomend onderzoek gevraagd.

Mayeur is sindsdien aan de slag als consultant bij Cairn, dat hij zelf oprichtte. Dat hij ook actief was bij TPF Engineering en dus bij het Metro 3-project, bleef tot nog toe onder de radar.

Metro 3

De toekomst van metro 3, een project van ruim 4 miljard euro, is verre van zeker. Lees er alles over in dit dossier.