De Brusselse scholen zijn onvoldoende voorbereid op lange periodes van hitte, zo concludeert Brussels parlementslid Fouad Ahidar (Team Fouad Ahidar). "We kunnen niet aanvaarden dat leerlingen naar huis worden gestuurd omdat de schoolgebouwen niet voldoende aangepast zijn."
© BRUZZ
| De helft van de Brusselse schoolgebouwen in het Nederlandstalig onderwijs dateren van voor 1970 (illustratiebeeld).
Brusselse scholen onvoldoende voorbereid op hitte: slechts één op de vier heeft ventilatie
Ahidar ondervroeg de Brusselse ministers Dirk De Smedt (Anders) en Elke Van den Brandt (Groen) over de paraatheid van de Nederlandstalige scholen in Brussel in de VGC-raad. De Smedt is binnen het VGC-college bevoegd voor Onderwijs en Scholenbouw, Van den Brandt voor Welzijn.
“Naar aanleiding van de recente hittegolf moesten verschillende Brusselse crèches en scholen tijdelijk de deuren sluiten omdat hun infrastructuur niet bestand was tegen de extreme temperaturen”, zo hekelde Ahidar. “De antwoorden van beide collegeleden bevestigen een verontrustende vaststelling: een groot deel van het Brusselse schoolpatrimonium is onvoldoende aangepast aan periodes van extreme hitte.”
Uit een bevraging die in 2024 werd uitgevoerd door de VGC, blijkt dat de helft van de schoolgebouwen dateert van vóór 1970, ze zijn dus meer dan een halve eeuw oud. Veertig procent van de schoolgebouwen beschikt bovendien niet over dakisolatie of dubbele beglazing en slechts één op de vier scholen heeft een ventilatiesysteem.
"Deze cijfers tonen aan dat de klimaatverandering geen probleem van morgen meer is, maar een uitdaging waarmee onze scholen vandaag al worden geconfronteerd. We kunnen niet aanvaarden dat leerlingen naar huis worden gestuurd omdat de schoolgebouwen niet aangepast zijn aan extreme hitte," vindt Ahidar.
Investering
Volgens De Smedt en Van den Brandt zal de volledige energetische renovatie van het Brusselse schoolpatrimonium tegen 2040 een investering vergen van tussen 723 miljoen en 1,8 miljard euro.
Daarvoor zijn middelen beschikbaar via de reguliere infrastructuurbudgetten, het Vlaams Agentschap voor Infrastructuur in het Onderwijs (Agion) en 14 miljoen voor onder meer de vergroening van speelplaatsen, zo kreeg Ahidar als antwoord. Maar, “er bestaat geen specifiek investeringsfonds om schoolgebouwen beter bestand te maken tegen hittegolven”, zo gaf de partijvoorzitter van Team Fouad Ahidar uiting aan zijn bezorgdheid.
7,76 miljoen
Opvallend, de VGC lanceerde jarenlang projectoproepen met subsidies voor ingrepen rond ventilatie, airconditioning en luchtkwaliteit. De eerste oproep werd al gestart in 2010, en jaarlijks herhaald (behalve in 2025), zo laat het kabinet-De Smedt weten aan BRUZZ. "Over al die jaren heen hebben 439 scholen een subsidie aangevraagd, verdeeld over 14 projectoproepen. In totaal bedraagt de investering via die oproep 7,76 miljoen euro."
Volgens Ahidar is dat maar mager. "De beperkte respons van de scholen toont aan dat bijkomende begeleiding noodzakelijk is”, meent hij. "Alleen zo kunnen scholen optimaal gebruikmaken van de bestaande subsidiemogelijkheden."
Voor Team Fouad Ahidar is het noodzakelijk om de omschakeling naar klimaatbestendige scholen te versnellen. "De middelen zijn er. Nu moeten we ervoor zorgen dat ze ook effectief worden benut. Wij roepen de scholen op om gebruik te maken van de bestaande projectoproepen en beschikbare budgetten."
Lees meer over: Brussel , Onderwijs , Politiek , Fouad Ahidar , Elke Van den Brandt , Dirk De Smedt , Brusselse scholen , nederlandstalig onderwijs , hittegolf 2026 , klimaatplan
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.