Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Politieke week over de aanhoudende impasse en de mogelijke ambtswissel van Ben Hamou

© BRUZZ
30/01/2026

Exact 600 dagen na de regionale verkiezingen is er nog steeds geen zicht op een nieuwe Brusselse regering. De onvrede bij de Brusselaars neemt toe, al blijft massaal protest voorlopig uit. Verder schat chef politiek Steven Van Garsse in hoe groot de kans is dat Nawal Ben Hamou (PS) haar functie als staatssecretaris inruilt voor een schepenambt in de stad Brussel.

Vrijdagavond staat een nieuwe demonstratie aan de Beurs gepland tegen het uitblijven van een nieuwe regering. Van Garsse ziet er evenwel geen grootschalig protest in. “Het is relatief rustig. Dat was toch wel anders bij de federale regeringscrisis vijftien jaar geleden.”

Dat de onderhandelingen momenteel volledig on hold staan, terwijl er de voorbije maanden toch nog altijd gesprekken liepen, kan er misschien wel voor zorgen dat het protest aanzwengelt.

Ondermaatse sfeer

Intussen proberen de jongerenafdelingen van de politieke partijen zelf aan een oplossing te werken. Vrijdag stond een eerste gesprek op de planning. Grote afwezige was de PS. “Wellicht was dat op vraag van de partijvoorzitter”, vermoedt Van Garsse. Over het verloop van de bijeenkomst houden de aanwezigen voorlopig de lippen op elkaar.

Donderdag was er dan weer de jaarvoorstelling van het Brussels parlement. Voorzitter Bertin Mampaka (MR) pareerde de kritiek dat de aanwezigheid van de parlementsleden er een maat voor niets is. Volgens hem was het qua werking een heel normaal parlementair jaar.

Toch merkt Van Garsse op dat de sfeer in het parlement ondermaats is. “PS en MR staan lijnrecht tegenover elkaar. De MR profileert zich de laatste tijd sterk op thema's die gevoelig liggen bij de Franstalige socialisten. De PS was niet eens aanwezig op de jaarvoorstelling, en dat is toch een teken aan de wand.”

Zinkend schip

Waar MR en PS elkaar ook niet in vinden, is de wens van Nawal Ben Hamou (PS) om haar functie als staatssecretaris in te ruilen voor een schepenambt in Brussel-Stad. MR kantte zich alvast tegen haar vertrek. “Binnen de regering wordt haar wens ook niet op applaus onthaald. Het lijkt zo alsof de PS een zinkend schip verlaat.”

Voor haar vervanging is een meerderheid nodig binnen beide taalgroepen. De PS zal moeten onderhandelen om dat voor elkaar te krijgen, aangezien de regering in lopende zaken geen meerderheid heeft in het huidige parlement.

Het is ook niet zo dat Ben Hamou automatisch een vervanger zou krijgen. Het is mogelijk dat er een verdergegaan wordt met twee staatssecretarissen in plaats van drie. Niet geheel volgens de regels, al staan er ook geen echte sancties tegenover. “Dat zou wel een probleem zijn voor de PS, want dan hebben ze een persoon minder aan de regeringstafel.”