De Europese Commissie gaat vertegenwoordigers van de Taliban uitnodigen om in Brussel te onderhandelen over de terugkeer van Afghaanse vluchtelingen naar het land. Dat heeft de Commissie zelf bevestigd aan het Franse persagentschap AFP. Een datum voor de besprekingen is er nog niet
© PhotoNews
| Het Berlaymontgebouw, het hoofdkantoor van de Europese Commissie in de Wetstraat (archief).
Taliban komt naar Brussel om met Europese Commissie te spreken over terugkeer Afghanen
De bedoeling van het bezoek, dat mee gecoördineerd wordt door Zweden, is om de discussies die door Europese vertegenwoordigers in Afghanistan zijn opgestart in Brussel voort te zetten. Het zou gaan om "technische besprekingen" over het terugsturen van Afghaanse vluchtelingen.
In januari brachten vertegenwoordigers van de EU en ons land al een bezoek aan Kaboel. Volgens federaal minister van Asiel en Migratie Anneleen Van Bossuyt (N-VA) is de vervolgmissie in Brussel "een belangrijke én noodzakelijke" volgende stap, zo klonk het nog in april.
Vrouwenrechten
Dat de Europese Unie bereid is om te spreken met vertegenwoordigers van de groep, is op zijn minst opvallend. De Taliban is een gewapende groepering die in 2021 de macht greep in Kaboel. De acties van de Taliban hebben in het land geleid tot de "systematische en afschuwelijke uitsluiting van vrouwen en meisjes" en tot een "dramatische verslechtering van de politieke, economische en humanitaire situatie voor het Afghaanse volk", zo staat op de website van de EU zelf te lezen.
Dat de EU toenadering zoekt tot de groepering, deed eerder dan ook al heel wat stof opwaaien. Europees Commissaris Magnus Brunner (van de Oostenrijkse partij ÖVP), die bevoegd is voor migratie, moet zich nog voor het Europees Parlement verantwoorden voor het geplande bezoek.
De Europese Commissie laat in de loop van dinsdag weten dat ze "de facto autoriteiten" in Afghanistan hebben uitgenodigd voor technisch overleg in Brussel. "Dit houdt geenszins een erkenning in" van het talibanregime, zo verzekert een woordvoerder.
De woordvoerder bevestigde dat de Commissie en het Zweedse ministerie van Justitie samen een brief hebben gestuurd aan de "de facto autoriteiten" in Afghanistan "om te informeren naar de beschikbaarheid voor een vergadering op technisch niveau hier in Brussel". Hij wees erop dat de EU-lidstaten de Commissie een mandaat hebben gegeven om de operationele samenwerking met de autoriteiten in Kaboel in stand te houden.
"We zijn er ook van overtuigd dat de terugkeer naar politiek gevoelige landen uitdagingen met zich meebrengt die op een alomvattende en gecoördineerde manier moeten worden aangepakt", zo voegde de woordvoerder eraan toe.
Veiligheidsrisico
Hij wees erop dat de Commissie hiermee tegemoetkomt aan het verzoek van 19 lidstaten en Noorwegen. Zij hadden de Commissie vorig najaar in een gezamenlijke brief gevraagd om technisch overleg over terugkeer van Afghanen zonder recht op verblijf te coördineren, in het bijzonder van Afghanen die "een veiligheidsheidsrisico" stellen.
Ook de Belgische minister van Asiel en Migratie Anneleen Van Bossuyt (N-VA) ondertekende de brief. De directeur van de Dienst Vreemdelingenzaken Freddy Roosemont nam ook deel aan een eerste Europese missie op technisch niveau naar Afghanistan in januari. Het mogelijke overleg in Brussel is bedoeld als vervolgbijeenkomst.
Toen minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot (Les Engagés) vorige maand over het mogelijke overleg in Brussel werd ondervraagd, gaf hij aan dat België als gastheer van de instellingen van de Europese Unie een verzoek om visa groen licht zou geven.
Lees meer over: Brussel , Politiek , Europese Commissie , taliban , terugkeerbeleid , Anneleen Van Bossuyt , asielbeleid , Asiel en Migratie , Magnus Brunner , afghaanse vluchtelingen