Minister van Asiel en Migratie Anneleen Van Bossuyt (N-VA) speelt de verantwoordelijkheid voor de asielzoekers die in Brussel op straat slapen door naar het Gewest. "De federale overheid heeft haar verantwoordelijkheid genomen en in de nodige middelen voorzien", antwoordde ze dinsdag in de Kamer op een vraag van Matti Vandemaele (Groen).
©
Belga
| Anneleen Van Bossuyt (N-VA), federaal minister voor Asiel en Migratie.
Van Bossuyt speelt verantwoordelijkheid dakloze asielzoekers door naar Brussel
"Het opvangnetwerk in de hoofdstad staat onder druk. De voorbije weken moesten veel asielzoekers de nacht noodgedwongen op straat doorbrengen, zelfs vrouwen", zegt Vandemaele (Groen). Hij klaagde dinsdag de situatie aan in de Kamercommissie Binnenlandse Zaken bij minister Van Bossuyt.
"De federale overheid financiert 2.000 opvangplaatsen voor asielzoekers in de hoofdstad", antwoordde Van Bossuyt. "Dat is meer dan genoeg. Op 12 januari verbleven er bijvoorbeeld maar 1.653 personen in die opvang", zei de minister.
"Het is niet de bedoeling om federale middelen te gebruiken om regionale bevoegdheden te financieren, zoals de opvang van daklozen. Bovendien is het ook niet de bedoeling om illegale vreemdelingen of asielzoekers die al in een ander land bescherming kregen, op te vangen." Van Bossuyt benadrukte dat gezinnen met kinderen die recht hebben op opvang wel meteen een plaats krijgen binnen het netwerk.
Totale hypocrisie
Volgens Bruss'help telt Brussel op dit moment bijna 10.000 dak- of thuislozen. "Onder de daklozen bevinden zich 65 procent mensen zonder verblijfsvergunning", zegt Mehdi Kassou, directeur van het platform Belrefugees.
"Het gaat daarbij om mensen van wie de asielaanvraag door een ander Europees land moet worden behandeld of mensen die al jaren zonder geldige verblijfsvergunning in België verblijven", vertelt Kassou. Hij verwijt Van Bossuyt "totale hypocrisie". "Wie op straat leeft in Brussel bevindt zich in een zeer kwetsbare toestand, en die is gelinkt aan het asielbeleid."
Het grotere aantal daklozen is volgens verschillende hulporganisaties gelinkt aan de nieuwe maatregelen die Van Bossuyt nam. Zo besliste ze dat asielzoekers die al in een ander Europees land een asielaanvraag deden, geen recht meer hebben op opvang. Daarnaast maakte ze ook de mogelijkheid tot gezinshereniging strenger.
Koude winter
Bruss'help deed begin januari nog een noodoproep aan gemeenten en organisaties om opvangplekken ter beschikking te stellen. De temperaturen zakten toen verschillende dagen onder het vriespunt. Toch moesten hulporganisaties Samusocial en het Franstalige Rode Kruis verschillende nachten tientallen mensen een opvangplek weigeren.
Vooral voor alleenstaande mannen was het moeilijk om een opvangplek te vinden. Zo staan er aan de Humanitaire Hub aan de Havenlaan bijvoorbeeld een vijftigtal tentjes. In de Hub kunnen vluchtelingen terecht voor basiszorg. "Mijn asieldossier komt binnenkort voor. Tot dan blijf ik zeker hier. In mijn tentje, dat ik van een vriendelijke mevrouw gekregen heb, voel ik me veilig en warm, en in de Hub kunnen we gebruikmaken van douche en sanitair", vertelde Mahat uit Somalië begin deze maand nog aan BRUZZ.
“Elk jaar draagt de federale overheid bij aan het Koudeplan van Brussel. Elk jaar voorziet Fedasil plaatsen in jeugdherbergen om situaties zoals tijdens de vorige legislatuur te voorkomen. Wij nemen onze verantwoordelijkheid”, benadrukte Van Bossuyt nog eens. Volgens Vandemaele zijn de 2.000 plaatsen die voldoende zouden moeten zijn, niet meer dan een “theoretische constructie”.
Lees meer over: Brussel , Politiek , Anneleen Van Bossuyt , daklozen , opvangplaatsen