Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

De Koninklijke Bibliotheek op de Kunstberg (archief).

België geeft in WO II geroofde aquarel van Rops uit Koninklijke Bibliotheek terug

© Belga
16/12/2025

Een aquarel van kunstschilder Félicien Rops die tijdens de Tweede Wereldoorlog geroofd werd bij de joodse familie Dorville, zal door de Belgische staat worden teruggeschonken. Dat heeft minister van Wetenschapsbeleid Vanessa Matz (Les Engagés) dinsdag aangekondigd. De naziroofkunst was via een omweg in de collecties van de Koninklijke Bibliotheek van België beland.

'La buveuse d'absinthe' (1877) van de Naamse schilder Félicien Rops was eigendom van Armand Dorville, een joodse advocaat en verzamelaar, die in 1941 overleed. Zijn ruime kunstcollectie maakte daarna deel uit van een gedwongen verkoop die was opgelegd door het Franse Vichyregime, dat collaboreerde met nazi-Duitsland. In 1968 kwam de aquarel terecht bij de Koninklijke Bibliotheek, die het werk te goeder trouw had aangekocht.

De geschiedenis van het werk kwam aan het licht in 2020, toen de rechthebbenden van Armand Dorville een verzoek tot teruggave hadden ingediend.
"Op basis van de analyses die zijn uitgevoerd en de informatie waarover ik beschik, heb ik beslist om over te gaan tot teruggave", maakt federaal minister Matz nu bekend. "We zullen het leed dat door het naziregime is veroorzaakt nooit kunnen goedmaken, maar ik ben van mening dat we de morele plicht hebben om teruggaves te doen."

Op welke manier de teruggave zal plaatsvinden - een vergoeding of een fysieke teruggave - is nog niet duidelijk. Dat zal afhangen van de wens van de familie. In januari is een ontmoeting tussen de minister en de raadslieden van de familie voorzien.

De minister wil ook een permanente commissie oprichten die op het vlak van naziroofkunst algemene richtlijnen voor federale wetenschappelijke instellingen moet opstellen. Die commissie moet ook advies geven over toekomstige restitutieverzoeken.