Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Beeld: DVLKO | Tientallen tractoren verzamelen zondag aan de voet van het Atomium voor een nieuwe protestactie tegen het EU-Mercosur-vrijhandelsakkoord.

Driehonderdtal tractoren verzamelen aan Atomium tegen Mercosur-akkoord

TB
© BRUZZ - Belga
18/01/2026
Updated: 18/01/2026 13.56u

De Belgische landbouwsector houdt vandaag een "grootschalige en vreedzame" demonstratie aan het Atomium aan de Heizel. Zo'n driehonderd tractoren zijn daar samengekomen om te protesteren tegen het EU-Mercosur-vrijhandelsakkoord, het protest duurt nog tot 18 uur.

De actie is om 10.00 uur begonnen en gaat uit van de organisaties Algemeen Boerensyndicaat (ABS) en de Verenigde Jonge Landbouwers (VJL), zo hebben ze vrijdag aangekondigd. Volgens de landbouwers brengt het Mercosur-handelsakkoord, dat zaterdag in het Zuid-Amerikaanse land Paraguay werd ondertekend, grote risico's met zich mee voor de Europese boeren.

Voor het protest zijn heel wat boeren opnieuw per tractor naar Brussel afgezakt. Op Google Maps valt te zien dat het verkeer rond 10.30 uur vast staat op enkele wegen rond de Heizel door de vele tractoren die er aankomen, in combinatie met de drukte voor het Autosalon. Op de Ninoofsesteenweg in Anderlecht hebben tractoren even de weg geblokkeerd ter hoogte van de Basic Fit, maar de verkeerspolitie begeleidt de kolonne inmiddels richting de Heizel, zo meldt de politiezone Brussel-Zuid aan BRUZZ.

Gemoedelijke sfeer

De landbouwers hebben de tractoren geparkeerd rondom het Atomium, en ook nabij het Amerikaanse theater even verderop. Er schalt muziek door de luidsprekers, de boeren stoken een vuurtje onder de bollen van het monument en er zijn ook frieten te verkrijgen.

Er wordt verwacht dat de betoging al bij al rustig zal verlopen. ABS en VJL hebben expliciet opgeroepen om geen vuurwerk mee te nemen en ook geen keet te schoppen. Met uitzondering van enkelingen die wat kleine voetzoekers afsteken, geniet het gros van de landbouwers vooral van de winterzon en het goede weer.

Lees verder onder de video.

Beeld: BRUZZ | Een kolonne tractoren trekt zondagochtend door Jette.

Vrijhandel

De landbouwers maken zich ernstige zorgen over de toekomst van de Europese landbouw. Zo zou het vrijhandelsakkoord tussen de EU en Mercosur-landen Brazilië, Paraguay, Uruguay en Argentinië onder meer de Europese voedselveiligheid in het gedrang brengen en oneerlijke concurrentie in de hand werken. De Europese landbouwers moeten werken onder strenge normen, "terwijl ingevoerde producten vaak onder soepelere regels worden geproduceerd", aldus ABS en VJL.

Daarnaast heeft het Mercosur-akkoord nog gevolgen voor het dierenwelzijn en zou het akkoord ook nog nadelig zijn voor de consumenten.

De boeren vragen zondag aan "politiek, media en burgers om te kiezen voor een toekomst waarin het Mercosur-akkoord wordt stopgezet en de landbouw wordt beschermd, de consument centraal staat en lokaal, veilig en eerlijk voedsel de norm blijft". Ook roepen ze de Europese parlementsleden op om het Mercosur-akkoord niet goed te keuren. "We rekenen erop dat zij oog hebben voor de realiteit op het terrein."

Kwaliteitsverlies

Landbouwer Brecht De Cock, actief in de melk-, vee- en akkerbouw, vreest verlies te draaien als het akkoord, ook door het Europees Parlement wordt goedgekeurd. "Dit akkoord gaat onze verkoop drukken hier in Europa, en dat is nu al het geval." Volgens De Cock zullen de prijzen in de winkel niet meteen stijgen, maar "zowel de landbouw- als voedselverwerkende sector komen in het gedrang. De kwaliteit van het voedsel zal eronder lijden".

Dat de Europese Commissie en de Europese lidstaten achter het akkoord staan toont volgens de boer aan dat "zij duidelijk voor het geld kiezen", al hoopt hij dat "de Europese parlementsleden tonen dat ze achter het volk staan".

Bruno Vincent, actief bij het Algemeen Boerensyndicaat, herinnert eraan dat de boeren "niet tegen een vrijhandelsakkoord zijn", maar wel tegen "het landbouwluik binnen dit akkoord".

Geen baldadigheden

Op 18 december organiseerde de Europese koepel van landbouworganisaties - COPA-CEGEKA - ook een betoging in Brussel. Die ging gepaard met enorme materiële schade. Dertien betogers werden toen opgepakt.

De boeren wijzen erop de actie van vandaag vreedzaam moet verlopen. "De actie gebeurt in nauw overleg met de ordediensten. Het doel is een krachtig signaal te geven zonder burgers te hinderen", aldus de organisaties, die de manifestanten oproepen om geen vuurwerk met zich mee te nemen naar de betoging en af te zien van "vandalisme en baldadigheden".