De botsauto’s scheuren langs, eendjes dobberen in het sop en smoutebollen sudderen in het vet: de Zuidfoor is sinds zaterdag helemaal terug. Heel wat kermisgangers keken er lang naar uit, blijkt uit een rondvraag van BRUZZ. "Mijn kinderen vinden de felle lichtjes en luide muziek geweldig."
René en Gabriel eten al meer dan 50 jaar een frietje bij Vandermeulen op de Zuidfoor.
Brusselaars op de Zuidfoor: 'Al 50 jaar de beste friet tartaar'
Hun eerste ontmoeting vond plaats op de kermis. Meer dan zestig jaar later zijn de Brusselaars René en Gabriel nog altijd even verliefd als toen én zijn ze nog altijd even grote fan van de Zuidfoor.
“Al meer dan 50 jaar komen we naar de foire", vertellen ze. Nu vooral om wat naar de mensen te kijken en een friet tartaar te eten bij Vandermeulen. "Dat is de beste”, zegt René.
De Zuidfoor is met haar 1,6 kilometer een van de grootste van ons land en bestaat al sinds 1880. Voor René begint de zomer pas echt als de Zuidfoor er staat. “Vroeger kwam ik hier al eendjes vissen. Toen stond de foire nog aan de overkant van de straat. Hoe ze nu staat, is het veiliger. Nu kan ik rustig oversteken met een drankje in mijn hand”, lacht ze.
Liefdesprikkels
Ook prille liefde vindt zijn weg naar de Zuidfoor. Niels en Carolina komen speciaal van Luik naar Brussel voor de kermis. Een grote verrassing: het gloednieuwe reuzenrad met gesloten gondels. “Zo kunnen we in alle rust met z'n tweeën genieten. Veel mensen vinden het saai, maar ik ben telkens opnieuw onder de indruk van het uitzicht op Brussel”, zegt Niels.
"Voor mij hoeft al die kermisdrukte niet"
Voor Carolina hoeft de drukte van een doorsneekermis niet. “De Zuidfoor is heel uitgestrekt en opgesteld langs één kant van de weg, wat heel aangenaam is. Op de meeste kermissen staan de kramen aan twee kanten en dat zijn voor mij veel te veel prikkels.”
Nostalgie en volkse sfeer
De Zuidfoor lokt jaarlijks bijna één miljoen bezoekers. Die komen van heinde en ver, ook uit Wetteren zo blijkt. Sylvie en Sanne snuiven met hun kinderen voor het eerst de volkse en nostalgische sfeer op. “Er staan opvallend veel retro-attracties die ons aan vroeger doen denken, zoals het spiegelpaleis en het spookhuis”, zegt Sylvie. “Alleen geen échte paardenmolen!”, roept zoontje Sander, die vooral de smoutenbollensuiker heeft opgesnoven.
Rond 16.00 uur in de namiddag is het al over de koppen lopen. “Het is fijn om te zien dat het zo druk is, zeker omdat je soms hoort dat de marktkramers het moeilijk hebben”, gaat Sylvie verder. “Daartegenover staat wel dat attracties redelijk duur zijn. Je moet dus keuzes maken, zeker met een groot gezin”.
Anderlechtenaar Mamadou kan dat beamen met zijn kroost van vier. “Het is fijn dat je geen inkom moet betalen, zo kan iedereen genieten van de kermis zonder veel geld te moeten uitgeven. Mijn kinderen worden al heel blij door gewoon hier te zijn met alle felle lichtjes en luide muziek.”
Mamadou en zijn kroost van vier genieten van de toeters en bellen op de kermis.
Een écht pretpark
De kermis is een volkspretpark waar je kan kiezen uit 123 attracties en eetkramen. Eliza koos daarom met haar vrienden niet voor pretpark Walibi, maar voor de Zuidfoor als laatste activiteit van haar Kazou-kamp. “Ik woon hier in de buurt en wou mijn vrienden echt de kermis tonen", vertelt ze. “Het lijkt hier met al die wilde achtbanen ook echt op een pretpark,” bevestigt een vriend enthousiast.
Artony, Steven en Anouar weten al lang dat er veel adrenaline te rapen valt. Elke zomer trekken ze meermaals van Ninove naar Brussel. “Het liefst gaan we in de XXL, daar krijg je echt een kick van”, zegt Artony. “We zijn al hier sinds de opening en we blijven sowieso nog tot de vroege uurtjes”.
De 146ste editie van de Zuidfoor loopt nog tot en met 23 augustus.
Eliza en haar vrienden sluiten hun Kazou-kamp af op de Zuidfoor.
Lees meer over: Brussel , Events & Festivals , Zuidfoor , kermis