Sinds 1 januari kunnen Brusselaars met een bescheiden inkomen opnieuw terecht bij het Woningfonds voor een renovatielening. Het gaat enkel om de zogenaamde Ecoreno-kredieten, bedoeld voor woningrenovaties. Het verlenen van die kredieten lag stil sinds de zomer door budgettaire problemen en de afwezigheid van een Brusselse regering.
©
Shutterstock
Brussels Woningfonds behandelt opnieuw aanvragen voor renovatiekredieten
Lees ook: Gatz houdt voet bij stuk: Woningfonds moet tijdelijk stoppen met toekennen nieuwe leningen
Vanaf deze maand behandelt het Brusselse Woningfonds opnieuw aanvragen voor Ecoreno-kredieten. Die kredieten zijn bedoeld voor eigenaars, toekomstige eigenaars of huurders van een woning in Brussel die ze willen renoveren. Dat blijkt maandag uit een mededeling van het fonds.
De toegepaste rentevoet voor de kredieten gaat wel omhoog, en bedraagt voortaan 2,5 of 3,5 procent, afhankelijk van het inkomensbarema. Het Brussels Woningfonds zal ook aanwezig zijn op Batibouw van 7 tot 15 februari, om daar alle vragen over de herlancering van de kredieten te beantwoorden.
De hypothecaire leningen die het Woningfonds normaal verleent, zijn nog steeds bevroren, “zeker nog tot eind maart”, laat woordvoerder Lidia Gervasi weten. De enige uitzondering daarop zijn leningen om een woning aan te kopen die het Fonds zelf verkoopt, zoals de wooneenheden in de Klaverwijk in Anderlecht of die op de site Vandenpeereboom in Sint-Jans-Molenbeek.
Verzekeringen
Nieuw is ook dat het Woningfonds vanaf dit jaar verzekeringen gaat aanbieden. Hierdoor kunnen alle Brusselaars die zich tot het fonds wenden, nu ook een verzekering afsluiten zoals een schuldsaldoverzekering, brand- en diefstalverzekering of huurdersaansprakelijkheidsverzekering. "Dat is nieuw, maar de uitdagingen die we kennen hebben ons ertoe aangezet om onze activiteiten te diversifiëren", legt Gervasi uit.
In juni vorig jaar kondigde het Woningfonds aan dat het nieuwe leningen vanaf 1 juli 2025 moest opschorten, onder meer door het uitblijven van een Brusselse regering met volheid van bevoegdheid. Daardoor beperkten een aantal banken hun leningen aan het fonds, dat daardoor zo'n 50 miljoen euro tekortkwam. Het fonds hoopt dat 2026 in het teken van vernieuwing zal staan.
"We hebben tal van competenties weten te ontwikkelen. Het is nu aan ons om inventief te zijn en samen naar de toekomst te kijken", aldus Anne Musimu, directrice-generaal van het Woningfonds.
Opdracht
Het Brussels Woningfonds werd in 1929 opgericht en in 1989 overgedragen aan het Brusselse Gewest. Het is een privaatrechtelijke coöperatieve vennootschap die door het Gewest wordt gesubsidieerd. Het heeft als belangrijkste opdracht om gezinnen met lage, bescheiden en middelgrote inkomens te helpen bij het verkrijgen van huisvesting.
Normaal gezien verstrekt het Fonds daarvoor hypothecaire kredieten aan gunstige rentevoeten, maar die zijn momenteel bevroren. Daarnaast bouwt en verkoopt het Fonds ook eigen woningen onder de marktprijs, biedt het fonds gezinnen hulp bij het bijeenkrijgen van een huurwaarborg met renteloze leningen, en het Fonds verhuurt ook woningen aan ruim 1.400 gezinnen.
Lees meer over: Brussel , Samenleving , woningfonds , Ecoreno , Batibouw , Begroting 2026 , Sven Gatz