Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni
BRZ 20250312 1926 Gideon Boie 12

Bart Dewaele

| Gideon Boie werd 51 jaar.

De Brusselse architect, filosoof, schrijver en architectuurdocent Gideon Boie is deze week overleden. Dat meldt zijn omgeving. Boie was een belangrijk opiniemaker rond verkeersveiligheid en leefbare steden.

‘Architectuur en activisme’. Dat vak doceerde Gideon Boie uit Schaarbeek onder meer aan de architectuurstudenten van de KU Leuven, campus Brussel. De titel typeert hem volledig. Als filosoof-architect schreef Boie dikwijls opiniestukken en ook boeken over de rol van architectuur in een leefbare stad. Vorig jaar verscheen nog Een kleine filosofie van verkeersveiligheid. Pas vorige maand stelde hij zijn nieuwe boek The Activist City voor in de Beursschouwburg.

Deze week stierf Gideon Boie, op 20 mei, aan de gevolgen van kanker. Hij werd 51 jaar oud.

Via sociale media betuigen heel wat Brusselse activisten hun medeleven, want Boie was een belangrijk opiniemaker omtrent de leefbare stad. Zelf was hij actief in actiegroepen rond verkeersveiligheid, zoals 1030/0 en Heroes for Zero, maar ook propere lucht, architectuur en erfgoed. Zo stond hij in 2023 mee op de barricaden voor het redden van de houten banken in het treinstation Brussel-Noord, wat deels gelukt is. Later pleitte hij als opiniemaker voor het behoud van treinloketten in stationshallen, als menselijke poort tot de stad.

Boie was sterk betrokken bij het debat rond Good Move, waarmee de Brusselse regering de hoofdstad wilde inrichten in autoluwe wijken. “De tegenstanders in dat debat zijn belangrijker gemaakt dan ze zijn”, zei Boie daar vorig jaar over aan BRUZZ.

‘Eenmansdenktank’

Wel bleef hij altijd onafhankelijk in zijn rol als filosoof en architect. “Gideon was te individualistisch om zich aan een groep te conformeren”, schrijft Pieter Fannes van de actiegroep Heroes for Zero op Facebook. Boie was bij deze en andere actiegroepen volgens Fannes “minder een organisator, maar des te meer een inspiratiebron, aanstoker en eenmansdenktank. Zijn activisme heeft stenen verlegd, en zijn boeken zullen dat nog jaren blijven doen.”

Annekatrien Verdickt van Filter Café Filtré noemt Boie een vriend, “prachtig mens” en “scherpzinnig schrijver”. “Hij wist vaak beter dan wijzelf te verwoorden wat we eigenlijk probeerden te doen”, schrijft Verdickt op Facebook. Nog volgens Fannes wist Boie “zonder enige aarzeling voet bij stuk te houden en beleidsmakers recht in het gezicht te zeggen dat ze gebuisd waren.”

Gideon Boie’s eigen kinderen werden in 2015 aangereden langs de Lambertmontlaan in Schaarbeek, één van hen ontsnapte aan de dood. In zijn thuisgemeente hielp de architect later bij het autovrij maken van de Ambassadeur van Vollenhovenlaan in het Josaphatpark, de autoluwe Azaleawijk en de fietsroute langs de Lambertmontlaan.

BRZ 20250312 1926 Gideon Boie 10

Bart Dewaele