Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Brusselse vrijwilligers bouwen nu ook anti-Shahed-drones voor Oekraïens front

MVDH
09/03/2026

In Brusselse huizen bouwen de vrijwilligers van Wings for Europe al 2 jaar drones voor aan het Oekraïense front. Na maanden sleutelen, zijn ze er intussen ook in geslaagd om interceptordrones te bouwen die Russische aanvalsdrones uit de lucht kunnen halen. "Het frame komt volledig uit een 3D-printer, ze kosten maar 1.000 euro per stuk."

Wings for Europe ontstond vanuit de vaststelling dat de droneproductie van Oekraïne in gevaar kwam. "Samen met een groepje gemotiveerde burgers besloten we toen actie te ondernemen en te doen wat we kunnen", vertelt Bartas Trakymas, een Litouwse Brusselaar en een van de medeoprichters zondag aan BRUZZ. Intussen telt de groep meer dan 100 vrijwilligers in België, maar ook in Duitsland en Luxemburg.

De Brusselse afdeling komt ieder weekend samen om drones in elkaar te schroeven en solderen volgens een vast stappenplan. Iedere bijeenkomst worden er een tien à vijftiental gemaakt aan een productiekost van 350 euro per stuk. Het gaat om basismodellen die aan het front kunnen worden aangepast aan de noden van de Oekraïners: van transport tot detectie, surveillance of militaire missies.

Maar deze zondag kreeg de groep bijzonder bezoek: een collega van de Duitse afdeling (die liever niet met zijn naam in de media wil) is er na maanden sleutelen in geslaagd om een model te ontwikkelen voor een interceptordrone. Die moet Russische aanvalsdrones, meer bepaald 'Shaheds', kunnen vernietigen. Die drones doken voor het eerst op in Oekraïne in september 2022 en worden door Rusland met honderden tegelijk gebruikt om Oekraïense doelwitten te bestoken. Dat gebeurt zowel aan het front als in steden ver van het front.

08448ba9-whatsappimage2026-03-08at181824.jpeg

Guardian 001

De kracht van de Shahed zit hem in zijn relatief lage productiekost. Ze worden in Iran geproduceerd aan zo'n 50.000 euro per stuk, maar raketten om ze uit de lucht te halen, kosten telkens miljoenen. Dat is dus niet vol te houden voor de Oekraïners: vandaar de nood aan goed werkende en goedkope interceptor-drones.

“Wij kunnen ze produceren voor 1.000 euro per stuk”, legt Trakymas uit. “Het volledige frame komt uit 3D-printers van een ngo waar we mee samenwerken. Ook het feit dat we allemaal vrijwilligers zijn, helpt om de kosten zo laag te houden.”

De Duitse collega werkte bijna een halfjaar aan het ontwerp dat intussen getest en goedgekeurd is aan het front. Zondag was is hij in Brussel om de instructeurs van de Brusselse afdeling te leren hoe je ze kan samenstellen. Volgend weekend geven zij dan op hun beurt hun kennis door.

De interceptor-drone heeft, anders dan een klassieke drone, meer een langwerpige vorm zoals een raket. Aan de achterkant zitten vier propellers. “Ze kunnen meer dan 200 kilometer per uur vliegen, terwijl de Shaheds maar 175 kilometer per uur halen”, aldus Trakymas.

Hoeveel hij er wil produceren? “We leggen onszelf geen doel op. Alles hangt af van de financiering. Er zijn genoeg vrijwilligers, maar soms hebben we gewoon te weinig onderdelen kunnen kopen om iedereen voldoende werk mee naar huis te geven.” De onderdelen - van motoren tot infraroodcamera’s en propellors - worden aangekocht met geld van donaties en van de verkoop van merchandise.

Bij Wings for Europe is het traditie om een naam op iedere drone te schrijven. Wie een volledige drone sponsort, mag zelf een naam kiezen. De eerste interceptor die zondag is afgewerkt werd in gele letters ‘Guardian 001’ gedoopt. “Misschien moeten we daar alvast een extra 0 voorzetten”, grapte een vrijwilligster die duidelijk nog niet naar huis wilde.