Ongeveer één jaar geleden werd de omstreden RNP 07L, beter bekend als de ‘Crucke-route’, boven het noordwesten van Brussel ingevoerd. In een persbericht eist burgercollectief Free Air 4 Brussels de onmiddellijke stopzetting van de route die voor veel geluidsoverlast zorgt.
©
Photonews
Eén jaar Crucke-route: ‘3.500 extra vluchten boven Brussel’
Tussen 1 juli 2025 en 1 juli 2026 werden 9.827 vluchten geregistreerd via de RNP 07-route, becijferde de vzw. In dezelfde periode van 2024 waren dat er slechts 3.204.
“Samengeteld betekent dit dat Brussels Airport – nog steeds zonder definitieve milieuvergunning – 3.500 extra vluchten boven het Brusselse Gewest heeft geleid”, klinkt het. Dit heeft heel wat impact op de dichtbevolkte Brusselse gemeenten en gebieden als Molenbeek, Anderlecht, Koekelberg, Sint-Agatha-Berchem, Jette, Laken, Brussel-Stad, Schaarbeek, Evere en Haren.
“Meer dan 280.000 inwoners worden vandaag blootgesteld aan de RNP 07L-route. Acht keer zo veel mensen als voordien”, aldus Free Air 4 Brussels.
Het collectief hekelt dat de nieuwe aanvliegroute in september 2025 werd aangekondigd als een testfase, maar intussen naar “een feitelijke ingebruikname” is geëvolueerd. Het vraagt de onmiddellijke stopzetting van de “onrechtvaardige vliegroute”. Eerder stapten de Brusselse regering en verschillende gemeenten al naar de rechter om een vordering tot staking af te dwingen.
Oostenwind
Normaal wordt landingsbaan 07L op Brussels Airport zeer uitzonderlijk gebruikt, maar sinds een jaar steeg de frequentie. Een van de redenen daarvoor is een sterkere oostenwind, waardoor wordt afgeweken van de klassieke banen zoals de 01, die over de minder dichtbevolkte zuidoostrand van Brussel vliegt.
Daarnaast speelt ook de nieuwe landingsprocedure via gps-punten in plaats van bakens een rol: die zorgt ervoor dat vliegtuigen bij het landen vroeger op één lijn komen te staan en concentreert zo de overlast.
Eerder verklaarde federaal minister van Mobiliteit Jean-Luc Crucke (Les Engagés) ook dat het intensievere gebruik van de route 07 slechts een testfase was, door werken aan de landingsbaan.
Lees meer over: Brussel , Samenleving , Geluidsoverlast luchthaven , vliegtuigen , overlast , Crucke-route