Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Belga

| Actiris maakt van de federale hervorming van de werkloosheidsuitkeringen gebruik om het begeleidingstraject te intensiveren.

Hervorming werkloosheid dwingt Actiris jonge werkzoekenden sneller te controleren

TB
© BRUZZ
22/01/2026
Updated: 22/01/2026 18.31u

Actiris moet jonge werkzoekenden sneller evalueren door de federale hervorming van de werkloosheidsuitkeringen. Dat bevestigt Actiris na een mededeling van Brussels minister van Werk Clerfayt (Défi). Hij werd woensdag in het parlement aan de tand gevoeld over de werking van de Brusselse arbeidsbemiddelaar, onder meer over het lage aantal werkzoekenden (21 procent) dat effectief gecontroleerd wordt.

De federale hervorming van de werkloosheidsuitkeringen dwingt Actiris jongeren sneller te evalueren. In die hervorming wordt namelijk ook de beroepsinschakelingsuitkering aangepakt. Jongeren hebben daar recht op als ze van de schoolbanken komen en niet meteen een job vinden.

Voor 1 januari gold er voor die uitkering een wachttijd van 310 dagen (bijna een jaar), in die tijd moest de jonge werkzoekende ook geëvalueerd worden door de arbeidsbemiddelaar. Bij twee positieve evaluaties verdiende de jongere die geen werk vond het recht op een uitkering gedurende twee jaar.

Nu worden die termijnen gehalveerd. Jongeren krijgen al na 156 dagen en twee positieve evaluaties recht op een uitkering, maar dat recht geldt daarna maar voor één jaar. “Door die kortere termijnen moeten wij ons evaluatieschema aanpassen”, vertelt Nora Ed-Daoui, woordvoerder van Actiris.

20260122_ACTIRIS_CLERFAYT.jpg

Belga

| Met een hervorming wil aftredend minister Clerfayt het recht op een uitkering tijdens de beroepsinschakelingstijd waarborgen voor zo’n 1.500 Brusselse jongeren.

Versnelling

Actiris maakt van de gelegenheid gebruik om het begeleidingstraject te intensiveren. “Het is de bedoeling dat elke jongere binnen de 15 dagen na de inschrijving een eerste gesprek krijgt met een consulent. Daarna volgt elke maand een contactmoment. We zetten ook in op een individueel plan voor elke jongere.”

De twee evaluatiemeetings tijdens de inschakelingstijd worden nu vervroegd en zullen plaatsvinden 2,5 en 4,5 maand na inschrijving, in plaats van 5 en 9 nu, legt Ed-Daoui uit.

“Met deze hervorming willen we het recht op een uitkering tijdens de beroepsinschakelingstijd waarborgen voor zo’n 1.500 Brusselse jongeren”, zo verklaart Sonia Ghariani, woordvoerder van Clerfayt. De hervorming moet volgens haar de verwerkingstijd inkorten, de rechtszekerheid bij jongeren verhogen en de controles tijdens de inschakelperiode doeltreffender maken.

Volgens het kabinet-Clerfayt moet het voorstel nu enkel nog worden goedgekeurd door de ontslagnemende Brusselse regering. “Het is de bedoeling dat het nieuwe begeleidingstraject van start gaat op 1 maart.”

BRZ 20250122 1919 Politieke reacties Cristina Amboldi

Belga

| Cristina Amboldi, directeur-generaal ad-interim van Actiris, gaf in het parlement ook antwoord op vragen over de aanhoudende problemen bij de werkbegeleider.

1.000 jongeren uitgesloten

Wegens de inkorting van de beroepsinschakelingstijd door de federale regering zijn heel wat Brusselaars in de beroepsinschakelingsperiode hun uitkering kwijtgeraakt. Het gaat om 1.024 werkzoekende jongeren onder de 30, zo raakte eind oktober bekend.

De hervorming van de controles is woensdag besproken in de commissie Economische Zaken van het Brusselse parlement. Daar kwamen ontslagnemend minister van Werk Bernard Clerfayt (Défi) en Cristina Amboldi, directeur-generaal ad-interim van Actiris, de aanpassingen toelichten. Ze gaven ook antwoord op vragen van parlementsleden over de aanhoudende problemen bij de werkbegeleider. De gang van zaken bij arbeidsbemiddelaar Actiris wordt al enige tijd op de korrel genomen.

In de commissie raakte ook bekend dat Actiris slechts bij 21 procent van alle Brusselse werkzoekenden die zijn ingeschreven, effectief heeft gecontroleerd of zij ook ter beschikking staan van de arbeidsmarkt en aan het solliciteren zijn.

Verschillende partijen pleiten er dan ook voor om de controleprocedure grondig om te gooien. Zowel de fracties van MR, CD&V als Anders (het vroegere Open VLD) roepen samen met Défi via een resolutie de ontslagnemende regering-Vervoort op het driekoppig evaluatiecollege af te schaffen. In ruil daarvoor stellen de partijen voor de beroepstermijn bij een negatieve evaluatie te verlengen. MR stelt daarnaast ook voor om een tweede evaluator in te schakelen bij een negatieve beoordeling.

120 werknemers te kort

Actiris en Clerfayt zijn die voorstellen (waarbij één ingediend door een parlementslid van zijn eigen partij) niet ongenegen, zo schrijft zakenkrant L'Echo. Als het college met drie evaluatoren zou worden afgeschaft, zou het controlepercentage kunnen stijgen tot 75 procent. Ook zouden er slechts 20 extra voltijdse equivalenten nodig zijn om 100 procent van de werkzoekenden te evalueren", zo verklaarde Amboldi in de parlementaire commissie.

Met het huidige controlesysteem, zou Actiris ongeveer 120 extra werknemers moeten aanwerven om alle ingeschreven werkzoekenden te kunnen controleren, waarschuwde Amboldi.

Woordvoerder Ed-Daoui bevestigt dat de arbeidsbemiddelaar voorstander is van een systeemhervorming. “Ook Actiris is al enige tijd vragende partij om de controleprocedures te vereenvoudigen, dat is bovendien een aanbeveling van het Rekenhof. Maar dat is een vraag voor de politiek, wij kunnen enkel binnen het bestaande wettelijke kader onze begeleiding aanpassen. Daar zijn we nu ook voor de andere werkzoekenden volop mee bezig.”

Beperking werkloosheids­uitkering

Door hervormingen dreigen vanaf 1 januari 2026 zo’n 40.000 Brusselaars hun werkloosheidsuitkering te verliezen.

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Brussel , Economie , Politiek , Beperking werkloosheids­uitkering , Actiris , jeugdwerkloosheid , arbeidsmarkt , evaluatie , Bernard Clerfayt , Brussels Parlement , Benjamin Dalle , Imane Belguenani , Clémentine Barzin