Een deel van de Brusselse moslims heeft dicht bij huis geen moskee door de slechte spreiding van de gebedshuizen over het gewest. Dat is een opvallende conclusie van een academische studie.
© IVAN PUT
| De overgrote meerderheid van de tachtig moskeeën in het gewest ligt in slechts vier gemeenten.
Brussel telt tachtig moskeeën, maar die zijn volgens studie 'slecht gespreid'
De studie van de universiteit van Luik, de ULB en de universiteit van Cambridge brengt de spreiding en de moskeeën in België in kaart. De website Bruxelles Today bericht over de conclusies voor Brussel.
Volgens het onderzoek telt het Brussels gewest tachtig moskeeën, wat neerkomt op bijna een kwart van alle moskeeën in België. Ze zijn vooral geconcentreerd in vier gemeenten: Molenbeek (21 moskeeën), Schaarbeek (18), Brussel-Stad (13) en Anderlecht (10).
Er bestaan geen exacte cijfers over het aandeel moslims in de Brusselse bevolking. Schattingen liggen vaak rond 25 procent. De studie neemt een voorzichtige schatting en gaat uit van 132.000 moslims op 1,2 miljoen Brusselaars, of 11 procent van de bevolking. Dat zou betekenen dat een Brusselse moskee gemiddeld 1.660 gelovigen moet ontvangen, wat een fors hoger aantal is dan in Vlaanderen en Wallonië
'Onderbediende zones'
Maar het grootste probleem voor de religieuze beleving is dat er een aantal zones zijn in het gewest waar in de nabijheid geen moskee is, terwijl de sociologische data toch wijzen op een lokale behoefte, schrijven de auteurs Mohamed El Boujjoufi, Ismaïl Saadi, Corinne Torrekens en Jacques Teller. Zo hebben de gemeenten Oudergem, Etterbeek en Sint-Lambrechts-Woluwe geen moskeeën op hun grondgebied, ondanks een behoefte.
"De analyse toont aanzienlijke geografische ongelijkheden, met name in het centrum van Brussel, waar dichtbevolkte wijken nog steeds onderbediend zijn. Perifere gebieden in het noorden en zuiden vertonen eveneens een behoefte aan moskeeën", zo staat in het onderzoek te lezen.
"Ook dichtbevolkte districten, vooral in het oosten en westen van de regio, beschikken over onvoldoende gebedsplaatsen. Ten slotte hebben de randgebieden van Brussel, ondanks hun lagere dichtheid in vergelijking met de centrale wijken, eveneens behoefte aan moskeeën."
©
El Boujjoufi, I. Saadi, M., Torrekens, C., & Teller, J. (2026)
| De spreiding van de moskeeën in Brussel. De bruine vlekken geven de sectoren aan die "onderbediend" zijn.
Wemmel
Ook in de Vlaamse Rand rond Brussel is er sprake van gemeenten met "onderbediende zones", met name in Wemmel en Grimbergen, zegt de studie.
Lees meer over: Brussel , Samenleving , moskee