De iconische muurschildering van een zwarte kraai op de grens van Schaarbeek met Brussel-Stad, niet ver van Van Praet, zal moeten wijken voor een groot vastgoedproject van Citydev. Het plan, op de hoek van de Lambertmontlaan en de François-Joseph Navezstraat, omvat een reeks afbraakwerken en de bouw van ongeveer tachtig woningen, een handelszaak en verschillende deelvoorzieningen.
©
KVDP/BRUZZ
| De iconische muurschildering van de zwarte kraai in Schaarbeek in de Navez-straat zal moeten wijken voor een groot vastgoedproject van citydev.brussels.
Muurschildering van zwarte kraai moet wijken voor 80 woningen en supermarkt
Sinds juni 2018 waakt de 'Corvus corone' over de hoek van de François-Joseph Navezstraat en de Lambermontlaan tussen Brussel en Schaarbeek. Maar de muurschildering van 140 vierkante meter van de Brusselse graffitikunstenaar Sozyone beleeft mogelijks haar laatste maanden als er een stedenbouwkundige vergunning zal worden afgeleverd voor de plannen van vastgoedproject 'Bridgecity'. Tot 10 september loopt er een openbaar onderzoek.
Afbraak carwash
In de eerste plaats zal voor het project heel wat met de grond gelijk gemaakt worden, waaronder de voormalige ijzersmederij langs de Navezstraat, met bijbehorende verlaten loodsen. Ook het voormalige elektrische onderstation ligt op de site. Gezien de modernistische erfgoedwaarde zal zeker het deel aan de straatkant behouden blijven. Voor de carwash staat wel een afbraak gepland.
In de plaats daarvan komt er een gemengd vastgoedcomplex bestaande uit 40 sociale woningen verspreid over twee gebouwen en 42 geconventioneerde woningen verdeeld over drie gebouwen. Op de hoek moet een buurtsupermarkt verschijnen. Daarnaast zijn er nog ondergrondse parkeergarages, ateliers en ruimtes voor economische activiteiten voorzien.
Sociale cohesie
Het project van architectenbureaus DDS+ en Silhouet heeft de ambitie om een nieuw gemengd bouwblok te creëren dat tegelijkertijd fungeert als toegangspoort voor de Navezstraat en als baken voor de gebruikers van de Lambermontlaan en de treinpendelaars. "Het moet een oase van rust zijn voor de toekomstige bewoners, met een open uitzicht van bijna 180 graden over de spoorwegvlakte, waarboven de contouren van Park van Laken en de kerk van Laken opdoemen, en in het zuidwesten de skyline van de Noordwijk", klinkt het veelbelovend.
Binnen het project krijgen ook verschillende ruimtes voor sociale cohesie hun plek. Binnenin het bouwblok zal er een groene corridor met bomen komen en een gedeeld 'atelierpleintje'. "Mensen moeten er kunnen werken, wonen, produceren en vooral elkaar ontmoeten."
Muurschildering
De toekomst van Sozyone's zwarte raaf lijkt voorlopig nog onzeker. Al kondigen de projectontwikkelaars bij de RTBF wel aan dat ze de muurschildering willen recupereren "onder voorbehoud van technische haalbaarheid".
De muur zelf, die ter hoogte ligt van het atelierpleintje, zal al wel zeker gebruikt worden als basis voor een klimmuur voor kinderen.
©
DDS+, Silhouet Architects
| Bridgecity: Citydev wil tachtig woningen en voorzieningen bouwen aan een van de toegangspoorten van Schaarbeek, niet van Van Praet. Het project is in openbaar onderzoek.
©
DDS+, Silhouet Architects
| Bridgecity: Citydev wil tachtig woningen plus voorzieningen bouwen aan een van de toegangspoorten van Schaarbeek, niet van Van Praet. Het project is in openbaar onderzoek.
Lees meer over: Schaarbeek , Stedenbouw , Muurschildering 'Corvus corone' , Sozyone , Vastgoedproject , CityDev