Onder grote belangstelling vond dinsdagnamiddag het militaire en civiele defilé plaats ter gelegenheid van de nationale feestdag. Koning Filip en koningin Mathilde hebben de optocht bijgewoond op het Paleizenplein.
©
Dieter Nijs
| Veel volk tijdens het traditionele defilé voor 21 juli
Oekraïense soldaten en F35-jets stelen de show tijdens nationale feestdagdefilé
Het vorstenpaar kwam rond 16 uur ter plaatse aan en begroette de Brusselse burgemeester Philippe Close en verschillende andere politieke hoogwaardigheidsbekleders, onder wie premier Bart De Wever. Daarna namen ze plaats op de eretribune bij hun kinderen, waar ook defensieminister Theo Francken en minister van Binnenlandse Zaken Bernard Quintin al hadden plaatsgenomen. Enkele burgers die dit jaar een onderscheiding kregen omdat ze blijk hebben gegeven van buitengewone moed, mochten eveneens vanaf de eretribune het defilé volgen.
Rond 16.10 uur ging het defilé dan echt van start. Net zoals tijdens het defilé van 14 juli in Frankrijk liepen er ook Oekraïense troepen mee. Het nieuwe gevechtsvliegtuig van Defensie, de F-35, maakte zijn debuut voor het grote publiek boven het Paleizenplein. Het toestel vervangt de F-16. De eerste exemplaren kwamen vorig najaar aan op de basis van Florennes in de provincie Namen.
Tot slot trok een omvangrijk burgerlijk detachement over het Paleizenplein, bestaande uit de geïntegreerde politie, de brandweer, douane en accijnzen, de civiele bescherming, de FOD Volksgezondheid, het Belgische Rode Kruis en B-Fast. Tijdens dit luik ging bijzondere aandacht uit naar de diensten die vijf jaar geleden werden ingezet bij de overstromingen in België. Het defilé werd officieel afgesloten met een begroeting door de koning aan de veteranen.
In het Warandepark wordt intussen de hele dag feest gevierd, met activiteiten en voorstellingen voor kinderen, concerten en folkloristische optochten. Prinses Astrid en prins Lorenz maken er om 18.30 uur hun opwachting.
Om 21 uur start de 'Belgian Party' in het Jubelpark met optredens van Natalia, Tourist LeMC, MAKSIM en Kaat Van Stralen. Ook Hamza, Camille Yembe, Pierre de Maere en TeddyBear treden op.
Rond 23 uur wordt de nationale feestdag afgesloten met een laser- en droneshow en het nationale vuurwerk dat tot 23.20 uur duurt. Aansluitend zijn er nog optredens van Milk Inc., Netsky en Omdat Het Kan & Average Rob.
In het Warandepark wordt intussen de hele dag feest gevierd, met activiteiten en voorstellingen voor kinderen, concerten en folkloristische optochten.
Op het Vossenplein is nu de 15e editie van Resto National aan de gang. Tijdens dit mosselfestijn worden ruim 2.000 maaltijden geserveerd.
Defilé van 21 juli 2026
Lees meer over: Brussel , Samenleving , Vander Puttenstadion , Nationale Feestdag