De federale overheidsdienst Pensioenen heeft de voorbije jaren - vaak ten onrechte - honderdduizenden euro's teruggevorderd van slachtoffers van de aanslagen van 22 maart. De FOD erkent dat er fouten gemaakt zijn en voert correcties uit.
Volgens de wet die de herstelpensioenen regelt, mag een slachtoffer niet twee keer vergoed worden voor dezelfde schade.
Pensioendienst vorderde honderdduizenden euro's terug van slachtoffers van de aanslagen
Het nieuws staat donderdag in de kranten van Het Mediahuis.
Concreet gaat het om slachtoffers die recht hebben op een herstelpensioen, een levenslange uitkering voor wie minstens 10 procent invalide is geworden door de aanslagen of familieleden heeft verloren bij de aanvallen. In de periode 2024-2025 kregen tientallen mensen van de overheid plots de vraag om een deel daarvan terug te storten.
"Wij hebben weet van tientallen dossiers, maar er zijn er allicht nog meer", zegt Jamila Adda van slachtofferorganisatie Life for Brussels in de krant. Volgens Adda gaat het om torenhoge bedragen, die in sommige gevallen oplopen tot tienduizenden en zelfs honderdduizenden euro's. Maar veel mensen hebben dat geld ondertussen al uitgegeven en kunnen het dus niet zomaar terugstorten.
Geen fraude
Volgens de wet die de herstelpensioenen regelt, mag een slachtoffer niet twee keer vergoed worden voor dezelfde schade. Wie een uitkering krijgt via bijvoorbeeld de verzekering, krijgt dus minder 'pensioen'. Maar, geld terugvorderen van slachtoffers kan echter enkel wanneer fraude wordt vastgesteld, zegt Life for Brussels, daar is volgens de organisatie in haar dossiers geen sprake van.
De pensioendienst erkent donderdag dat er fouten zijn gemaakt, en biedt haar excuses aan voor de onterechte terugvordering van pensioenbetalingen bij slachtoffers van terreurdaden.
"De Pensioendienst betaalt herstelpensioenen aan zo’n 700 slachtoffers van terreur. Omdat een herstelpensioen een ‘residuaire vergoeding’ is, moet de dienst van de wet rekening houden met andere vergoedingen, en die afhouden van het herstelpensioen.", zo legt de dienst uit. Maar, soms kan het tot drie jaar duren voor de dienst op de hoogte wordt gebracht van andere vergoedingen, waardoor veel later het bedrag wordt herzien.
Onterechte terugvordering
"Helaas werd in 14 gevallen ten onterechte gevraagd ook bedragen uit het verleden terug te betalen", geeft de dienst toe. "De Pensioendienst beseft dat dit bij sommige slachtoffers tot onnodige ongerustheid en extra emotionele belasting heeft geleid. De dienst betreurt de gang van zaken, biedt zijn oprechte verontschuldigingen aan en neemt maatregelen om herhaling te voorkomen."
"De bedragen die de Pensioendienst al ontving worden volledig terugbetaald. De betrokken personen werden geïnformeerd en ontvangen binnenkort hun terugbetaling", zo belooft de Pensioendienst.
In 43 andere gevallen kregen terreurslachtoffers een brief die "mogelijk dubbelzinnig kon overkomen", geeft de dienst nog toe. "Zij zullen in de komende dagen een nieuwe brief ontvangen. Daarin wordt duidelijk bevestigd dat: er geen enkele retroactieve terugvordering wordt uitgevoerd, enkel de toekomstige maandbedragen van het pensioen worden aangepast."
"De werking en de communicatie zullen intern grondig geanalyseerd worden en zullen aanleiding geven om maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen", besluit de dienst in een mededeling.
Lees meer over: Brussel , Samenleving , 10 jaar na de aanslagen , federale pensioendienst , pensioenen , slachtoffers aanslagen , Life for Brussels