Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

| Het padeltoernooi in Gare Maritime (archief).

Padeltoernooi in Thurn & Taxis riskeert boete wegens geluidsoverlast: ‘Er zal muziek zijn’

Stef Pennemans, Tibert Blommaert
© BRUZZ
22/04/2026

Het padeltoernooi Brussels Premier Padel, dat momenteel plaatsvindt in Gare Maritime, riskeert een stevige boete omdat het geen vergunning heeft om muziek af te spelen na 22 uur. De organisatoren vinden het absurd, omdat het evenement de steun krijgt van Stad en Gewest. “In het buitenland krijg je dit niet uitgelegd.”

In Gare Maritime op de site van Thurn en Taxis vindt momenteel de vijfde editie van het Brussels Premier Padel toernooi plaats. Van zondag 19 tot en met zondag 26 april verzamelt de top van de populaire racketsport in Laken. De organisatie verwacht bij deze editie maar liefst 85.000 bezoekers in totaal, 15.000 meer dan op de editie vorig jaar, het is dan ook een van de grootste sportevenementen van Brussel.

Maar twee dagen voor de aanvang, kreeg organisator Vincent Laureyssens van World Padel Tour Belgium slecht nieuws. De vergunning voor het toernooi bevatte geen uitzondering op de strenge Brusselse geluidsnormen: na 22.00 uur mag het toernooi geen versterkte muziek meer afspelen. “In het politiebevel stond de limiet tot 22.00 uur vermeld, terwijl we toestemming voor wedstrijden hebben tot 01.00 uur.”

Muziek

Laureyssens kreeg te horen van het Brusselse stadsbestuur dat hij een boete van 13.000 euro per dag riskeert als hij muziek speelde. Maar een toernooi zonder muziek 's avonds, is voor hem geen optie. “Op alle grote toernooien over de hele wereld wordt er muziek gespeeld. Niet de hele tijd, maar tussen de sessies door. Ik krijg dit in het buitenland niet uitgelegd”, klinkt het verbijsterd bij de organisator.

De organisator begrijpt ook niet hoe de overheid hem kan beboeten, terwijl hij de toestemming en steun heeft gekregen van diezelfde overheid. “Ik geniet de volle steun van het stadsbestuur en van het Brussels Gewest om dit toernooi, waar 85.000 toeschouwers verwacht worden, hier te organiseren. Desondanks verbieden ze mij om muziek te spelen, ongelooflijk.”

Geen vergunning

Lynn Tobback van Leefmilieu Brussel, laat aan BRUZZ weten dat het toernooi een boete riskeert omdat het nooit de juiste vergunning heeft aangevraagd. “Het toernooi heeft een vergunning voor het organiseren van het sportevenement, niet voor het afspelen van versterkte muziek. Hiervoor heeft Leefmilieu Brussel geen aanvraag ontvangen.”

Daarom riskeren ze volgens Tobback een eenmalige administratieve boete, waar het agentschap momenteel geen bedrag op kan kleven. “Voor er een boete aan de orde is, moet eerst een inspecteur ter plaatse gaan, een inbreuk op de geluidsnormen vaststellen, een pv opmaken, waarop het parket beslist over strafrechtelijke gevolgen. Leefmilieu Brussel kan nadien mogelijk een administratieve boete oplegegen”, zo legt Tobback uit.

Het bedrag van 13.000 euro per dag is volgens haar nergens op gebaseerd. “Het is bizar om te spreken over boetes per dag, we hebben ook geen idee waar het vermelde bedrag vandaan komt”, klinkt het.

Administratieve impasse

Florence Frelinx, schepen van Sport in Brussel-Stad, reageert verbolgen dat het toernooi een boete riskeert. Zij wijst met een beschuldigende vinger naar de gewestelijke administratie Leefmilieu Brussel, die ze een starre houding verwijt.

Volgens haar bevindt het evenement zich in een ‘administratieve impasse’. “Om bepaalde wedstrijden ’s avonds te organiseren, is een afwijking op de geluidsnormen nodig. Tot voor kort kon zo’n afwijking worden toegekend door het stadsbestuur. Maar sinds een arrest van de Raad van State (in 2024, red.), kan de burgemeester niet langer via een besluit tussenkomen”, zo verwijst Frelinx naar een uitspraak van het rechtscollege over geluidsoverlast door de Zuidfoor.

“Tegelijkertijd stelt Leefmilieu Brussel dat het geen wettelijke basis heeft om een afwijking van de geluidsnormen toe te kennen”, zo ziet de schepen. Frelinx noemt het feit dat het padeltoernooi geen uitzondering heeft gekregen en nu boetes riskeert “onaanvaardbaar”. “Een overheidsadministratie moet deel uitmaken van de oplossing”, zegt ze.

Nieuwe dynamiek

“Brussel kent een nieuwe dynamiek, zowel op stedelijk als gewestniveau. Een administratie moet de politieke richting vertalen die door de kiezer wordt uitgedrukt en door verkozenen wordt aangestuurd. Leefmilieu Brussel moet aan die evolutie gehoor geven, met een pragmatische aanpak”, zo wijst Frelinx erop dat er nu een nieuwe partij aan de macht is in de Stad en het Gewest.

Bij Leefmilieu Brussel valt daarop te horen dat er inderdaad sinds de uitspraak onzekerheid bestaat over een uitzondering op de geluidsnormen voor buitenevenementen, of evenementen die plaatsvinden in een tent. “Maar er bestaat geen uitzondering op de geluidsnormen voor evenementen die binnen plaatsvinden”, zoals in Gare Maritime, klink het. Verder benadrukt Leefmilieu Brussel dat het de bestaande Brusselse wetgeving naleeft.

Toernooi-organisator Vincent Laureyssens denkt er niet aan om de muziek om 22.00 uur uit te zetten. “Ik ga mijn toernooi houden zoals gepland, met muziek in de avond. Als ze mij een boete opleggen, dan vecht ik die aan in de rechtbank, met wel tien advocaten", verzekert hij.

Ordonnantie

Ook Brussels parlementslid Pascal Smet (Vooruit.brussels) vindt dat burgemeesters opnieuw de mogelijkheid moeten hebben om uitzonderingen op de geluidsnormen toe te staan.

“Uiteraard moet de rust van omwonenden gerespecteerd worden. Maar in een stad wordt ook geleefd, en voor bepaalde evenementen zoals de preparty van Tomorrowland of het Brussels Premier Padel, die internationaal vermaard zijn, zou het toch mogelijk moeten zijn dat er tijdelijke en redelijke uitzonderingen worden toegestaan.”

Een voorstel tot ordonnantie zou daarvoor in de maak zijn. “Alleen wacht de Brusselse regering nog op een advies van de Raad van State”, stelt Smet. “Dat lijkt mij echter niet nodig, aangezien er vrij recent nog een advies werd verstrekt. Ik roep de regering dan ook op om het voorstel zo snel mogelijk voor te leggen aan het Brussels parlement, zodat er gestemd kan worden. Zo kunnen we dergelijke absurde situaties in de toekomst vermijden.”

Dat voorstel gaat wel om evenementen in openlucht. Het padeltoernooi vindt volgens de regelgeving plaats binnen een gebouw. “Maar de site van Tour & Taxis is bij evenementen nog steeds open en publiek toegankelijk”, argumenteert Smet. “In dat opzicht zou het dus ook erkend kunnen worden als een evenement in openlucht, of in een tent.” Daarvoor zou de milieuvergunning van de site aangepast kunnen worden.

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Brussel-Stad , Laken , Sport , Milieu , Brussels Premier Padel , padeltornooi , Leefmilieu Brussel , Florence Frelinx , vincent laureyssens , geluidsnormen