Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Felicien Thiry

| De symbolische eerste stenen van de moskee.

Eerste steen gelegd van nieuwe moskee in Jette: ‘Verloren jongeren burgerzin bijbrengen'

NLS
© BRUZZ
31/05/2026

Verloopt alles volgens plan, zal de nieuwe Averroesmoskee in Jette over een tweetal jaar de eerste bezoekers kunnen verwelkomen. Zaterdagnamiddag werd de symbolische eerste steen gelegd. “Het wordt een echte ontmoetingsplaats waar iedereen welkom is, ongeacht geloof of afkomst", zegt imam Boubker Macbahi. Voor de ruwe afwerking van het project is wel nog anderhalf miljoen euro nodig.

Onder een warme lentezon zakten honderden mensen zaterdag af naar de Esseghemstraat in Jette, waaronder burgemeester Claire Vandevivere (les Engagés), Ahmed Laaouej (PS), Fouad Ahidar (TFA) en Rudi Vervoort (PS).

Rond 15 uur werd de eerste steen gelegd van de nieuwe Averroesmoskee. Een welkome uitbreiding van de huidige gebedsruimte, vindt imam Boubker Macbahi, die het overgrote deel van de verantwoordelijkheid voor het project op zich nam.

Net als in andere Brusselse moskeeën kampt het huidige Cultureel Centrum Averroes in de Léon Theodorstraat immers met een capaciteitsgebrek. “Daar is de gebedsruimte nog geen 40 vierkante meter groot. Zeker op vrijdagen gebeurt het dat er mensen op straat moeten bidden”, legt Macbahi uit. “En alternatieven in de gemeente zijn er helaas niet.”

Dat beaamt een Jettenaar die erbij is komen staan. “Gelukkig mogen we van de gemeente de parking gebruiken. Maar evident is het niet. Zeker niet tijdens de winter of wanneer het regent.”

In de nieuwe moskee zou plaatsgebrek alvast geen probleem meer vormen. Daar zijn twee gebedsruimtes voorzien, een voor mannen en een voor vrouwen, beiden met grotere oppervlaktes. Er komen ook klaslokalen voor Koranlessen en huiswerkklassen, sanitair en een multifunctionele zaal waar onder meer feesten en conferenties kunnen gehouden worden.

Gulden snede

Macbahi is tevreden dat het project eindelijk van de grond komt. “Al sinds 2014 zijn we ermee bezig. Dat jaar kochten we het terrein aan. Een tweetal jaar nadien dienden we onze eerste vergunningsaanvraag in. Maar die werd in 2019 afgekeurd.”

De overlegcommissie achtte het project te groot en buurtbewoners maakte zich ook zorgen over mogelijke mobiliteitsproblemen. Een herwerkte versie kreeg in 2024 uiteindelijk toch groen licht van de gemeente. De huidige plannen tellen twee verdiepingen minder, en ook de geplande sportzaal werd geschrapt.

De opmerkelijke architectuur bleef wel behouden. “Het is een mix van westerse en islamitische invloeden”, weet Macbahi. Net als de naam van het centrum verwijst ook het gebouw naar Averroes, een islamitische geleerde en filosoof uit de 12de eeuw na Christus.

De opvallende minaret, gebouwd volgens het principe van de gulden snede, vormt in dat opzicht een eerbetoon aan diens wiskundige kennis.

2026-05-30-Nieuwe Moskee Jette

ADN Architecture/Felicien Thiry

| Het herwerkte ontwerp van de toekomstige Averroesmoskee in Jette.

Burgerzin

Maar meer dan het gebouw, is het Macbahi te doen om de mensen die het zullen bezoeken. “Het wordt een plek van ontmoeting, waar iedereen welkom is ongeacht geloof of afkomst”, zegt de imam. Hij wil er ook extra aandacht schenken aan de jeugd.

“Ik merk tegenwoordig dat onze jongeren zich vaker verloren voelen. Ze hebben meer nood aan omkadering. Daar kunnen moskeeën een belangrijke, begeleidende rol in spelen. We moeten meer naar hen luisteren, en hen tegelijk meer burgerzin bijbrengen. En niet alleen via Islamitische waarden, maar ook via waarden die we delen met andere levensbeschouwingen, ongelovigen incluis: openheid, wederzijds respect en solidariteit, bijvoorbeeld.”

Zo zal Macbahi in de nieuwe moskee bijeenkomsten organiseren rond burgerschap en zich vaker tot jongeren richten tijdens het vrijdaggebed. “En we zullen wat meer gebedsmomenten naar Frans vertalen, zodat ook jongeren die geen Arabisch spreken mee kunnen volgen.”

Op die manier kunnen de jongeren hun spiritualiteit ontdekken in een begeleidende omgeving. “Houden we geen rekening met hen, zoeken ze naar antwoorden buiten de moskee om. Op straat, of via het internet bijvoorbeeld, wat hen meer vatbaar maakt voor extremer gedachtegoed. Net dat trachten we te vermijden. We willen geen herhaling van wat er in 2016 gebeurde (het jaar van de aanslagen in Maalbeek en Zaventem, ndvr.).”

2026-05-30-Boubker Macbahi

Felicien Thiry

| Imam Boubker Macbahi.

Nog anderhalf miljoen

Volgens de huidige planning zal het nieuwe gebedscentrum over een tweetal jaar afgewerkt zijn. Voor het verdere verloop van de werken hangt de moskee echter af van bijkomende donaties. “De voorbije jaren haalden we meer dan een miljoen euro op bij gelovigen. Daarvoor moesten we heel wat Belgische moskeeën afgaan”, zegt Macbahi.

Maar dat budget volstaat niet om het volledige project af te kunnen werken. De nieuwe moskee komt daarbij niet in aanmerking voor subsidies. “En we schatten dat we voor de ruwe afwerking van het project toch nog zeker anderhalf miljoen euro nodig hebben. De komende periode zullen we dus opnieuw fondsen moeten werven.”

Toch zorgt dat niet voor ongerustheid bij de imam. “De afgelopen jaren konden we steeds rekenen op vrijgevige gelovigen. Ik heb er dus vertrouwen in dat alles tot een goed einde zal komen.”

De grote opkomst stemt Macbahi gelukkig. Om de haverklap wordt hij aangesproken door bezoekers. Toch rest er één grote afwezige. “Mijn goede vriend, pastoor Dirk Vannetelbosch, kon er helaas niet bij zijn deze middag. Nochtans was hij mijn eerste invité. Hij heeft ons al veel geholpen de voorbije jaren. Hopelijk kan ik hem toch nog overtuigen om wat later te komen, zodat we samen een lekkere sandwich en een cola kunnen delen”, lacht de imam nog.