Dinsdagochtend brak er brand uit op de tweede verdieping van de OXY-toren aan het De Brouckèreplein. Het arbeidsauditoraat meldt dinsdagavond dat er zeker zes doden zijn gevallen nadat de brand oversloeg naar twee liftschachten. De bergingsoperatie verliep moeizaam, de brandweer en de Civiele Bescherming waren urenlang in de weer met het doorzoeken van de liftkokers.
Bekijk het verslag van de dodelijke brand in de OXY-toren.
Zes doden door brand in OXY-toren aan De Brouckèreplein, laatste lichaam uit lift gehaald
Lees de laatste updates over de dodelijke brand aan De Brouckère in de liveblog.
De brand brak dinsdagochtend uit op de tweede verdieping van het gebouw. De oproep daarvoor liep om 07.50 uur binnen bij de brandweer. "De brand op de eerste en op de tweede verdieping geraakte snel onder controle", vertelt Walter Derieuw, woordvoerder van de Brusselse brandweer. "Maar, er kwamen vlammen in de liftschacht terecht, waardoor het vuur uitbreidde naar verdieping -2. Dat veroorzaakte een hevige brand die pas rond 9.00 uur bedwongen was."
Arbeiders laten aan BRUZZ weten dat de brand uitbrak in het gedeelte van het gebouw waar kantoren moeten komen, gelegen aan de Anspachlaan.
Lift
Die brand beschadigde wel twee verschillende liftkokers, waar arbeiders op dat moment aan de slag waren. De dodelijke slachtoffers vielen allemaal in de liftschacht, maar om hoeveel mensen het gaat, bleef lange tijd onduidelijk. "Arbeiders waren bezig met de installatie van de lift en die is naar beneden gevallen door de brand", zo meldde het Brusselse arbeidsauditoraat in de loop van de namiddag.
De reddings- en bergingsoperaties verliepen erg moeizaam. De twee liftkokers waren zeer moeilijk toegankelijk, zo hoorde BRUZZ. "De brandweer kan niet bij de slachtoffers en heeft hulp van de Civiele Bescherming nodig."
Die kwam kort na de middag aan op de plaats van de ramp en moest onder meer een neergestorte lift optillen. In één van de twee kokers zijn intussen zes lichamen aangetroffen in een lift, bevestigt het auditoraat.
Brussels burgemeester Philippe Close (PS) was omstreeks 14.30 uur op de plaats van de ramp. Hij bevestigde kort nadien dat er minimum twee doden waren gevallen. Close hoopte nog enige tijd dat de andere vier arbeiders gered zouden worden, maar achtte de kans daarop toen al erg klein. Close liet verder weten dat er lange tijd rook in het gebouw aanwezig was, wat de reddingswerkzaamheden heel erg bemoeilijkte.
Kort voor 18.45 uur liet het arbeidsauditoraat dan weten dat er in totaal zes lichamen zijn geborgen. De zoektocht naar slachtoffers gaat dinsdagavond wel nog verder, om uit te sluiten dat er niet nog andere mensen zijn omgekomen bij de ramp.
250 arbeiders
Omdat er grondige renovatiewerken bezig zijn in het gebouw waren er dinsdag heel wat arbeiders aanwezig: een 250-tal, zo verneemt BRUZZ. "Zij werden uit het gebouw geëvacueerd", klonk het nog in de loop van de ochtend. "Twee personen met brandwonden moesten overgebracht worden naar het Militair Hospitaal en het Universitair Ziekenhuis in Leuven. Eén brandweerman met hyperthermie wordt momenteel ter plaatse verzorgd."
Bij hyperthermie loopt de lichaamstemperatuur gevaarlijk hoog op.
Het gros van de arbeiders van de werf werd in de loop van de ochtend opgevangen in het personeelsrestaurant van Brucity, na tussenkomst van burgemeester Close. Het Rode Kruis voorzag daar ook psychosociale opvang.
Naast het interne noodplan werd ook een Medisch Interventieplan afgekondigd. Kort na de middag werd ook een deel van het Muntplein afgesloten. Ook de winkelpanden die zich op de gelijkvloerse verdieping van de toren bevinden, werden gesloten en geëvacueerd.
Over de oorzaak van de brand is er nog geen duidelijkheid. Het arbeidsauditoraat laat aan BRUZZ weten dat een branddeskundige is aangesteld en dinsdagnamiddag al is ter plaatse geweest, maar ook woensdag zal langskomen. Dan zal ook een expert rond liften ter plaatse gaan voor vaststellingen.
In april 2024 werd de werf van de toren, die grondig wordt gerenoveerd, al eens getroffen door een brand, toen vielen er geen slachtoffers.
Lees verder onder de afbeeldingen.
Het OXY-project in hartje Brussel omvat de ombouw van het voormalige Muntcentrum tot een multifunctioneel gebouw met appartementen, kantoren, een luxehotel en restaurants. De ontwikkeling van het kruisvormige gebouw uit de jaren 1970, dat midden in het winkelhart van de hoofdstad ligt, zou later dit jaar of begin volgend jaar klaar moeten zijn.
De bouwheren zijn de projectontwikkelaars Immobel en Whitewood.
Het OXY-project zou volgens de bouwaanvraag bestaan uit 120 appartementen en 316 hotelkamers. Daarnaast is er ook plaats voorzien voor 44.000 vierkante meter aan kantoorruimte. Energiegroep Engie is van plan om zijn hoofdzetel, met zowat 4.000 werknemers, naar OXY te verhuizen. Vandaag is die hoofdzetel nog gevestigd aan de Simon Bolivarlaan in de Noordwijk.
Dit artikel kwam tot stand dankzij een tip van een lezer. Heb jij ook nieuws voor BRUZZ? Laat het ons weten via Meld nieuws.
Lees meer over: Brussel-Stad , Veiligheid , Brand Oxy-toren , Oxytoren , Walter Derieuw , brandweer Brussel