Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni
Lime Elektrische deelsteps trottinette mobiliteit QR-code smartphone

| (illustratiebeeld).

In Brussel worden vooral millennials betrapt met de smartphone op de fiets

© Belga - BRUZZ
16/12/2025

Elke dag worden in België acht fietsers beboet voor gsm’en achter het stuur. Vooral 18- tot 25-jarigen lopen tegen de lamp, behalve in het Brussels Gewest, waar de meeste boetes worden uitgeschreven voor gsm’ende 26- tot 35-jarigen.

Die cijfers heeft CD&V-Kamerlid Franky Demon opgevraagd bij federaal minister van Mobiliteit Jean-Luc Crucke (Les Engagés). Daaruit blijkt dat in de eerste helft van 2024 1.628 fietsers zijn betrapt op gsm-gebruik achter het stuur, goed voor bijna 3 procent van alle vastgestelde gsm-inbreuken in het verkeer.

Volgens de cijfers zijn er grote regionale verschillen. De provincie Antwerpen staat bovenaan de lijst met 609 vastgestelde inbreuken, daarna volgt Oost-Vlaanderen met 301 gevallen. Helemaal onderaan staat de provincie Luxemburg, waar maar één fietser werd betrapt. De verschillen lijken vooral te wijzen op verschillende controlegewoontes tussen politiezones, aldus parlementslid Demon.

De meeste overtreders in de voorlopige cijfers van 2024 zijn jonge mannen: in Antwerpen was 71,4 procent van de betrapte fietsers man, in Oost-Vlaanderen zelfs 74,7 procent. De groep 18- tot 25-jarigen springt eruit, met in Antwerpen 179 vaststellingen. Een uitzondering vormt het Brussels Gewest, waar vooral de 26- tot 35-jarigen de statistieken aanvoeren.

Sensibiliseren

"Jongeren geven zelf aan dat ze zich te weinig bewust zijn van het gsm-verbod op de fiets en de bijhorende boetes, ondanks de vele campagnes van de politie. Dit toont duidelijk aan dat we moeten blijven sensibiliseren, en niet enkel via campagnes", zegt Demon, die oproept om er ook thuis en onder vrienden over te spreken.

Hij roept ook op om de boetes zelf onder de loep te nemen. "Het is niet logisch dat iemand op de fiets een even fikse boete krijgt als een auto- of vrachtwagenbestuurder. Het zou logischer zijn om de boete aan te passen naargelang het risico dat de bestuurder vormt door op zijn of haar gsm te zitten", klinkt het.

Ook de Fietsersbond pleit in Het Nieuwsblad voor "een soort gelaagdheid van het boetesysteem, al naargelang het risico dat je veroorzaakt". Verkeersinstituut VIAS is daar minder voor te vinden. "Ook als bestuurder van een fiets of een step kan je al bellend erg gevaarlijke omstandigheden creëren", aldus woordvoerder Stef Willems aan de krant. Hij pleit voor meer sensibilisering.

Wie betrapt wordt op bellen achter het stuur moet vandaag een boete van 174 euro betalen, volgend jaar wordt dat bedrag opgetrokken tot 201 euro.