Vrijdag vormde Campus Kaai van Erasmushogeschool Brussel (EhB) in Anderlecht het decor voor de allereerste Brusselse regiofinale van de FIRST LEGO League Challenge. Acht teams, goed voor in totaal 61 leerlingen tussen 10 en 14 jaar uit Antwerpen, Brussel en Limburg, namen het tegen elkaar op met zelfgebouwde en geprogrammeerde LEGO-robots.
©
EhB
| Sfeerfoto tijdens de Brusselse regiofinale van de FIRST® LEGO® League Challenge.
Brusselse jongeren bouwen en programmeren LEGO-robots op eerste regiofinale
De First Lego League Challenge is een internationale STEM-wedstrijd die jongeren uitdaagt om maandenlang te bouwen, programmeren en samenwerken rond een jaarlijks thema. Dit jaar was dat ‘unearthed’, waarbij teams oplossingen bedachten voor problemen rond archeologie en alles wat zich onder de grond bevindt. Dat deden ze door een robot te ontwerpen en een innovatieproject uit te werken.
Eerste keer Brussel
Dat de regiofinale nu voor het eerst in Brussel plaatsvindt, is een bewuste keuze. “Niet elke leerling krijgt vanzelfsprekend toegang tot dit soort STEM-trajecten,” zegt Jessie Leemans, coördinator secundaire schooltrajecten aan EhB. “Door de regiofinale naar Brussel te halen, willen we technologie en innovatie ook voor Brusselse jongeren bereikbaar maken, hun horizon verbreden en de stap naar het hoger onderwijs minder groot doen aanvoelen.”
Voor de deelnemende teams begon het traject al in september. Tijdens de lessen werkten ze aan hun robot en innovatieproject. Op de finaledag kregen ze drie rondes van telkens 2,5 minuten om zo veel mogelijk missies uit te voeren op de wedstrijdtafel. Daarnaast moesten ze hun robotontwerp en innovatieproject verdedigen voor een jury. Awards, die volledig uit Lego zijn gemaakt, waren er onder meer voor robotgames, robotontwerp, innovatieproject en Core Values. Elke deelnemer kreeg een medaille als erkenning voor de maandenlange inzet.
De jongste deelnemers kwamen van MaBo Brussel, uit het vijfde leerjaar van het lager onderwijs. Zij vonden het vooral leuk om samen met hun groep aan het project te werken. En dat ze een dagje school mochten missen? Dat vonden ze “ook wel leuk”, voegden ze er lachend aan toe.
©
EhB
©
EhB
Teamspirit
Ook voor verschillende secundaire scholen was het hun eerste deelname. Bij GO! Atheneum UNESCO Koekelberg werkten 49 leerlingen uit twee STEM-klassen van het tweede jaar mee aan het traject. “Ze leren hier vaardigheden die ze op de schoolbanken minder ontwikkelen. Het is van een eerder individueel project geëvolueerd naar een groepsproject. Ze beseften dat ze echt moesten bijdragen om als team iets te betekenen.” vertellen leerkrachten Joblin Sterck en Bram Goossens.
Het winnende team, SF Coalminers van het Sint-Franciscuscollege uit Heusden-Zolder, nam al voor de tweede keer deel. Vorig jaar wonnen ze zelfs een ticket naar Californië. Hun robot, ‘Minebot’, een knipoog naar het mijnverleden van Heusden, werd zes maanden lang verfijnd. “Het moeilijkste was de consistentie: altijd precies blijven en blijven bijsturen,” zegt Samuel Boyraz (14). “Maar gelukkig hebben we een goede teamspirit. Teamwork makes the dream work.” zegt hij vol zelfvertrouwen.
Ook ouders merken het effect. “Thuis zien we hem vooral achter zijn computer zitten, maar hier zien we een echte teamspeler,” zegt Pascal Grosjean, wiens zoon in het tweede middelbaar STEM volgt. “Veel mensen denken dat STEM eenvoudige handelingen zijn, maar hier zie je hoeveel denkwerk, ontwerp en trial-and-error erbij komt kijken.”
Meer meisjes in STEM
Opvallend: er namen dit jaar veel meisjes deel. “We zien dat meer en meer meisjes zich inschrijven voor technische richtingen,” zegt Leemans. “Al stromen ze nog niet altijd door naar het hoger onderwijs, merken we wel al een positieve evolutie.” Met de regiofinale wil EhB niet alleen talent stimuleren, maar ook de stap naar het hoger onderwijs verkleinen.
De tien beste teams uit Vlaanderen, Brussel en Luxemburg stoten door naar de BeLux-finale op 14 maart in Beringen (Limburg). SF Coalminers mag zich alvast opmaken voor die volgende uitdaging.
©
EhB
| Het winnende team SF Coalminers van het Sint-Franciscus college uit Heusden-Zolder.
Lees meer over: Anderlecht , Wetenschap , lego , Erasmushogeschool , technologie , stem , Onderwijs