Mademoiselle Jean ontwerpt in burleske-traditie
Half oktober, tijdens de Brussels Day in Berlijn waarover we eerder berichtten, showde een stel meisjes in string tijdens een nepstripteaseshow de nieuwste hebbedingetjes van Mademoiselle Jean aan de zaal. Een week later viel haar in eigen stad de Modo Prijs 2008 te beurt.
De 32-jarige gehypete modeontwerpster krijgt vleugels aangeboden. En die kan ze zeker gebruiken, want voor de productie van haar boetiekcollectie staat ze er helemaal alleen voor. Op doordeweekse dagen (en nachten) vind je haar stellig in haar kleine, tweedehands ingerichte boetiek op nummer honderd van de Dansaertstraat. Alles knipt en naait Mademoiselle Jean zelf in het achterliggende kamertje van vijf bij vier meter.
Wonen doet ze bij het kerkhof van Elsene, al bracht ze haar jeugd in La Louvière door. "Na mijn studie modeontwerp aan La Cambre werd ik etalagiste bij Chanel aan de Guldenvlieslaan. Ik kon niet wachten om een eigen zaak uit de grond te stampen. Al tijdens mijn studie aan La Cambre koos ik het liefst voor stageopdrachten in de lingeriesector, iets waarnaar geen tijd ging tijdens de opleiding."
"Na drie jaar aan een eigen collectie damesmode gewerkt te hebben, zijn korsetwaren sinds deze zomer mijn ding. De rijglijfjes en step-ins die ik ontwerp, zijn niet echt functioneel, je moet ze eerder zien als 'lingerie' om mee te pronken. Iets om jezelf, of om andermans ogen, mee te verwennen."
"Ik ontwerp voor een heel breed publiek, van meisjes van vijftien jaar die iets unieks met hun gespaarde geld willen kopen, tot zakenvrouwen van vijftig." Voor ondergoed van Mademoiselle Jean moet je toch al gauw rekenen op 250 tot 500 euro, kleren heb je al vanaf 80 euro.
Knipoog
De prêt-à-porter die Mademoiselle Jean uittekent, knipoogt naar de vrouwelijke sensualiteit van het midden van vorige eeuw, met jurkjes die de vrouwelijke vormen benadrukken. "Alles heeft een erg feministisch cachet, zonder de humor te vergeten. Een vrouw moet er actief, intelligent én leuk uitzien."
"Mijn ontwerpen lijken vintage, maar het zijn wel degelijk nieuwe, praktische kleren in stoffen die soms kreukvrij, soms heel chic zijn. Per seizoen ontwerp ik vijftien silhouetten. Een broek bied ik aan in alle maten, maar er is telkens maar één stuk van. Hetzelfde model is achteraf wel terug te vinden in een ander stofje. Veel middelen heb ik niet om een grote collectie te maken, want ik vervaardig alles eigenhandig in mijn atelier, met amper hulp (één stagiaire, JMB). Voor personeel heb ik geen geld. Vandaar dat je als klant van maat 36 tot 42 telkens het gevoel van een uniek stuk in handen krijgt. Een ontwerp - broek of rok - zal ook altijd wat verschillen, zal iets korter of langer zijn. En ik zoek altijd naar een origineel verschil. De stijl is herkenbaar en flirt met de ouderwetse clichés over de kleding van pin-ups en femmes fatales."
Dé specialiteit waarmee Mademoiselle Jean sinds dit jaar furore maakt, is het korset, doorgaans op maat. "Dat kan makkelijk als bovenkleding gedragen worden, eerder dan als alledaags ondergoed. De collectie bestaat uit korsetgordels, bustiers, beha's, rijglijfjes, step-ins, topjes en ander leuke, vaak veelkleurige of kanten hebbedingetjes. Bij mijn modeshows, die meer weghebben van een tableau vivant dan van het klassieke catwalkgedoe, gebruik ik steevast actrices en danseressen uit mijn vriendenkring. Zij maken van de presentatie een heel apart gebeuren, zoals in de Micca Club in Rome en in Brussel bij Recyclart of tijdens het Offscreen-festival in Cinema Nova, waar ik voor een hele belevenis zorgde. Mijn allereerste defilé was overigens in het casino van Brussel. Elke performance moet sterk zijn, zodat het product tot zijn recht komt in de juiste context."
"Ik hou van een stevige portie burleske in een show, zoals schoenhakken van vijftien centimeter hoog. Het defilé van de Brussels Day in Berlijn, geruggensteund door Modo Bruxellae, stond dit jaar helemaal in het teken van lingerie. De mannequins hebben zich op het podium uitgekleed als tijdens een striptease, om het burleske-cabaret van de jaren 1930 tot leven te brengen."
"Mijn collectie korsetten is nog niet helemaal te koop in de boetiek, ze vraagt nog om een finishing touch. Dat de collectie moet groeien om aan de vraag te kunnen voldoen, blijft een zorgenkind. Maar ik wil dit anders aanpakken dan normaal; we werken nu heel hard aan een verkoop over het internet."
:: Mademoiselle Jean, Antoine Dansaertstraat 100, Brussel - www.mademoisellejean.com
Lees meer over: Samenleving
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.