Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni
BRZ 20260429 1977 Astrid Haerens

Bram Van Beek

Inzichten

Schrijfster Astrid Haerens: 'Ik had van alle heksen wereldleiders gemaakt'

Michaël Bellon
© BRUZZ
02/05/2026

Tussen taal en lichaam, tussen podium en papier beweegt Astrid Haerens zich als een schrijver die haar woorden niet alleen neerschrijft, maar ook laat klinken. Met een bekroond poëziedebuut, een roman en muzikale samenwerkingen bouwt ze aan een oeuvre dat even tastbaar als zoekend is. Wat weet zij van het leven?

Wie is Astrid Haerens?

  • Schrijfster Astrid Haerens (1989) groeide op in Zwevegem en woont in Brussel. Ze behaalde een master in woordkunst en is docent schrijven en literaire analyse
  • In 2017 verscheen haar debuutroman Stadspanters, en in 2022 haar poëziedebuut Oerhert, dat de Poëziedebuutprijs kreeg en werd genomineerd voor de Herman de Coninckprijs en de C. Buddingh’-prijs
  • Haerens staat op het podium met haar werk, en maakte met zangeres en componiste Mariske Broeckmeyer en celliste Jasmijn Lootens de plaat Anger’s family tree

Welke misvatting bestaat over jou?
Ik ben geen Gorgo!

Op welk vooroordeel betrap jij jezelf soms?
Alle automobilisten zijn oelewappers (behalve ikzelf).

In welk ander vak of beroep zou je ook top zijn?
Strandjutter, Gorgo, hogepriesteres.

Welke fout maak je keer op keer tijdens het creatieve proces?
De wanhoop in de ogen kijken en haar gefluister verkeerdelijk geloven. Mijn lichaam vergeten, het nadien bijeen moeten rapen. Wat ik leer: rusten, eindelijk eens tevreden zijn.

Typeer Brussel in drie woorden
Rue, place, parc.

Wanneer verbaasde Brussel jou?
Tijdens elke lange, nachtelijke fietsrit: de elegantie van de ratten, de reflecterende ogen van de vossen, zwevend zwerfvuil als tuimelkruid.

Doe je iets speciaals op je verjaardag?
Dan feest en rouw ik tegelijkertijd.

Waarop trakteer je jezelf af en toe?
Een televisiemarathon van De rijdende rechter of Ik vertrek.

Wat doe je anderen graag cadeau?
Het boek Doen en laten van Judith Herzberg. Stenen.

Welk vreemd voorwerp slingert rond in je huis?
Barnstenen, mossels, zeeklitten, rode graniet, kokkels, vuursteen, poëziebundels.

Waar kijk je naar uit de komende maanden?
Ik kijk ernaar uit om op een warme dag weer zo lang in het gras te liggen dat ik waarlijk kan invoelen hoe het moet zijn om te worden gecomposteerd, te rotten.

Naar waar zou je willen verhuizen?
Porto, benieuwd welke invloed de oceaan op mijn schrijven zou hebben.

Bij welke historische gebeurtenis had je graag ingegrepen?
Ik had van alle heksen wereldleiders gemaakt.

Wat was er vroeger beter?
De tijd waarin je je weg op een klein papiertje opschreef of uittekende, in je hand hield tijdens het fietsen en veel later in je jaszak terugvond; de tijd waarin je wegenkaarten kocht om te reizen; de tijd waarin je straatnamen daadwerkelijk las en onthield.

Wat is kunst?
De mogelijkheid tot omdenken. In het beste geval is het iets wat de orde der dingen omverwerpt.

Wat is kunst maken?
Hevig in leven zijn.

Welke levenswijsheid kreeg je van je ouders?
Wandelen doet deugd, de bossen zijn belangrijk.

Welke levenswijsheid wordt overschat?
"Doe mo geweune."

Welke andere vraag hadden we je beter gesteld?
Hoe klinken je dromen? Wat is groen en kriebelt en ziet eruit als een monster? Welk lied zingt de kleine valeriaan? Wat is het verschil tussen een vriend hebben en een vriend zijn?

De nieuwe roman van Astrid Haerens, Erosie, is pas verschenen bij uitgeverij Atlas Contact. Ze is erbij op het evenement 'De ogen van Medusa', een creatieve schrijfavond, geïnspireerd door het gedicht Medusa van Sylvia Plath, op 6/5 in De Munt. Haerens treedt ook op met de Klimaatdichters in Passa Porta op 31/5.