Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

DVLKO

Nieuw ontdekt orgelwerk van Bach voor het eerst gespeeld in België in de Rijke-Klarenkerk

TB
© BRUZZ
06/12/2025

Het nieuw ontdekte werk van de wereldberoemde barokcomponist Johann Sebastian Bach, is zaterdagavond voor het eerst gespeeld in Brussel. Het bijzonder concert vond plaats in de Onze-Lieve-Vrouw-ter-Rijke-Klarenkerk in het historisch centrum van Brussel. Bernard Woltèche van het Conservatorium van Brussel legt in de video het belang uit van het nieuw ontdekte werk.

Het gaat om twee composities voor orgel die beide ongeveer veertien minuten duren. Ze werden al dertig jaar geleden aangetroffen in de Koninklijke Bibliotheek van België (KBR), maar tot nu toe was niet zeker of ze ook effectief gecomponeerd waren door Bach.

De twee stukken maken deel uit van de collectie van het prestigieuze Fonds Fétis, dat in de KBR in Brussel bewaard wordt. Vorige maand is de authenticiteit van de stukken bevestigd door het Bach-Archiv Leipzig. In de Duitse stad zijn ze op maandag 17 november ook voor het eerst in 320 jaar opgevoerd tijdens een uitzonderlijk concert in de Thomaskirche.

Kopieën

De catalogus van werken van Bach (1685-1750) is zo uitgebreid met twee nieuwe stukken: Ciacona in d mineur, BWV 1178 en Ciacona in g mineur, BWV 1179. Na jaren van onderzoek kon Peter Wollny, directeur van het Bacharchief, de composities effectief aan Bach toeschrijven. Hij ontdekte dat de kopieën die rond 1705 werden gemaakt, afkomstig zijn van zijn leerling Salomon Günther John.

De Belgische première van de stukken vandaag was getiteld 'Trésors de bibliothèques' (Bibliotheekschatten). Het concert werd georganiseerd in samenwerking met de KBR, de kamermuziekklas van de afdeling oude muziek en de orgelklas van Benoît Mernier van de Franstalige muziekschool Conservatoire royal de Bruxelles.

Rijke Klarenkerk

| Onze-Lieve-Vrouw-ter-Rijke-Klarenkerk in de Anneessenswijk.