Het Albanees Cultureel Huis in Brussel is dinsdag ontruimd. De vzw achter het project moest vertrekken na een geschil over een tijdelijk huurcontract en oplopende huurachterstand. Volgens de directrice Ledja Canaj gebeurde alles zonder degelijke onderhandelingen of dialoog.

©
Ledja Canaj
| Stad Brussel gaf in 2024 groen licht voor een tijdelijke huurovereenkomst van één jaar in een pand aan de Grote Markt.
Albanees Cultureel Huis op Grote Markt ontruimd na huurconflict
De vzw startte het project onder de naam ShqipVille, met als doel een culturele en sociale ontmoetingsplek te creëren voor de Albanese gemeenschap, maar ook om de interculturele dialoog en gemeenschapsvorming aan te moedigen. "Er passeerden meer dan 400.000 bezoekers met 90 verschillende nationaliteiten", vertelt Ledja Canaj, de directrice van de vzw.
Stad Brussel gaf in 2024 groen licht voor een tijdelijke huurovereenkomst van één jaar in een pand aan de Grote Markt. Die overeenkomst ging in op 1 mei 2024 en zou lopen tot 30 april 2025. Volgens de organisatie werd het project belemmerd omdat ze geen toegang kreeg tot een groot deel van het gebouw.
De Stad stapte ook eenzijdig naar de vrederechter voor achterstallige huur en een ontbinding van het huurcontract ten laste van de vzw. Toch verliet de vzw het pand niet tijdig.
Huurschuld
Volgens woordvoerder Mathieu Nguyen van staatssecretaris voor Huisvesting Nawal Ben Hamou (PS) zou de vzw tijdens de huurperiode geen huur hebben betaald, waardoor de achterstallige huurschuld is opgelopen tot meer dan 100.000 euro.
De vzw betwist deze feiten en ging in beroep tegen het vonnis. Toch gaf de rechtbank van eerste aanleg uitzonderlijk toestemming om de uitspraak al uit te voeren voordat het beroep is afgerond. Daarom werd het gebouw op dinsdag 11 juni ontruimd door een deurwaarder.
De directrice van de vzw stelt zich vragen bij de manier waarop de procedure is verlopen. “Een definitieve uitspraak die duidelijkheid moet brengen over de verantwoordelijkheden is er nog niet", zegt ze.
Ze verwijst ook naar het feit dat de kelder van het pand, bedoeld voor een horecaproject, onbruikbaar was omdat die vol vuilnis lag van een buur en daardoor nooit kon worden gebruikt. Toch moest ze naar eigen zeggen wel huur betalen voor het volledige pand, inclusief de bewuste kelder.
Het juridisch geschil loopt nog, maar het pand is intussen leeggehaald en het culturele project voorlopig stilgelegd.
Lees meer over: Brussel-Stad , Cultuurnieuws , Cultureel Albanees Huis
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.