Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

De 23-jarige Soufiane Benali werd in de zomer van 2020 op de hoek van de De Merodestraat en de Orbanstraat in Vorst doodgeschoten met een machinegeweer.

Voormalig hoofd opgedoekte Silva-Brigade veroordeeld tot 15 maanden cel

© Chris Verhaeghe - BRUZZ
13/06/2025

Het voormalige hoofd van de inmiddels opgedoekte Silva-Brigade van de zone Zuid (Anderlecht, Sint-Gillis en Vorst) is door de Brusselse correctionele rechtbank veroordeeld tot 15 maanden cel met uitstel. De man werkte samen met criminelen om een dodelijke afrekening in het drugsmilieu op te lossen.

De man leidde in 2020 de Silva-Brigade, een eenheid specifiek opgericht om stedelijke criminaliteit in de Orban-wijk in Vorst aan te pakken.

In de nacht van 4 op 5 juli 2020 werden hij en twee collega’s belast met het onderzoek naar de moord op de 23-jarige Soufiane Benali. De jongeman werd op de hoek van de De Merodestraat en de Orbanstraat in Vorst neergemaaid met een machinegeweer en overleefde de aanslag niet. Twee anderen raakten zwaargewond.

De eenheid bleek in de uren na de moord contact te hebben gehad met enkele criminelen uit de buurt, die zelf op zoek gingen naar de moordenaar van Soufiane Benali. De zogenaamde ‘sheriffs’ trokken naar het appartement van twee drugsdealers, die vermoedelijk de schutters waren. Toen die niet thuisgaven, trokken ze uiteindelijk naar Marseille om hen op te sporen.

Foto uit politiedatabank

Het toenmalige hoofd van de Silva-Brigade stuurde hen via Whatsapp een foto van de hoofdverdachte van de dodelijke schietpartij. De foto kwam rechtstreeks uit de politiedatabank. “Dat had ik inderdaad niet mogen doen”, gaf de politieman schoorvoetend toe op het proces. “Daar heb ik een fout gemaakt. Ik besefte meteen dat ik une erreur had gemaakt”, klonk het. “Maar ik had hen uitdrukkelijk gevraagd om niet naar Marseille te gaan, maar ze luisterden niet. Ik heb toen de onderzoeksrechter op de hoogte gebracht.”

De twee daders van de dodelijke afrekening gaven zich uiteindelijk een week na de moord aan bij de politie. “Uit wroeging”, klonk het.

Later verklaarde hoofdverdachte Mohamed-Amine Dardour dat hij vooral schrik had “van de drie schurken die hem met de hulp van de politie wilden vermoorden”. Dardour kreeg enkele maanden geleden uiteindelijk levenslang voor de moord op Benali, zijn kompaan werd veroordeeld tot 25 jaar opsluiting.

Schending beroepsgeheim

Volgens de rechtbank is de voormalige hoofdcommissaris van de Silva-Brigade zijn boekje gegaan door samen te werken met de criminelen uit de Orban-wijk. De man werd vrijdag schuldig bevonden aan schending van het beroepsgeheim, schending van het geheim van het onderzoek en aan schending van de wet op de bescherming van persoonlijke gegevens. Zijn twee collega’s werden over de hele lijn vrijgesproken. Zowel het parket als de voormalige hoofdinspecteur kunnen nog beroep aantekenen tegen het vonnis.

Moordenaar Mohamed-Amine Dardour, die zich burgerlijke partij had gesteld op het proces, kreeg een symbolische schadevergoeding van 1 euro toegekend.