Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Photonews

| Europarlementariër Rima Hassan verdeelt de ULB-gemeenschap

Rechtenstudenten kiezen controversiële naam voor afstudeerjaar, ULB beslist donderdag

KVDP
© BRUZZ
26/08/2025

Elk jaar mogen de laatstejaarsstudenten rechten van de ULB een naam kiezen waarmee ze hun studierichting in de verf zetten. Dit jaar kozen ze voor Rima Hassan, een Frans-Palestijns Europarlementslid, al wordt die keuze fel gecontesteerd. Donderdag neemt de ULB een beslissing over de benoeming.

Sinds 2018 kiezen de rechtenstudenten die aan de ULB afstuderen elk jaar de naam van een bekende persoon waarmee ze hun studierichting in de schijnwerpers zetten. De laatstejaarsstudenten maken die keuze zelf en hebben in het verleden voor onder meer Simone Veil gekozen, de Franse juriste en politica die abortus legaliseerde. Vorig jaar ging het om Robert Badinter, een Franse advocaat en politicus die bekendstaat om zijn strijd tegen de doodstraf.

De enige voorwaarde die de ULB oplegt voor de benoeming is dat er geen twee jaar na elkaar een persoon van hetzelfde geslacht mag worden gekozen. De studenten die dit jaar afstuderen moesten dus voor een vrouw kiezen. De keuze bestond uit Typhanie Afschrift, een advocate en professor die eerder dit jaar is overleden, advocate Michèle Gregoire, de Française Gisèle Pelicot en Europarlementariër Rima Hassan.

Die laatste naam leidde in juni al tot protest. ULB-rector Annemie Schaus en decaan Pierre Klein kregen toen een brief die meer dan duizend keer ondertekend werd.

“We maken ons zorgen over de golf van bedreigingen en intimidatie waar de laatstejaarsstudenten rechten slachtoffer van zijn”

Studentenorganisaties van de ULB in een open brief

‘Haatspraak’

De 33-jarige Frans-Palestijnse juriste zit sinds vorig jaar in het Europees Parlement voor La France insoumise, de extreemlinkse partij van Jean-Luc Mélenchon, en neemt geregeld deel aan pro-Palestijnse protestacties. Afgelopen zomer zat ze samen met onder meer Greta Thunberg op de Madleen van de Gaza Freedom Flotilla, een schip dat met hulpgoederen op weg was naar de Gazastrook.

Maar de reden waarom critici het moeilijk hebben met de benoeming van Hassan, zijn haar soms dubbelzinnige standpunten over Hamas en autoritaire regimes als dat van Bashar al-Assad in Syrië. Alhoewel ze Hamas heeft omschreven als terreurorganisatie, heeft ze het ook over “legitiem gewapend verzet tegen Israël”. In Frankrijk zijn zelfs meerdere klachten tegen haar ingediend voor het vergoelijken van terreur.

“De publieke standpunten van Rima Hassan worden geregeld omschreven als verdelende taal en haatspraak, terwijl wij willen dat deze jonge generatie juristen deel uitmaakt van een vreedzame samenleving die openstaat voor dialoog,” staat er onder meer te lezen in de brief die in juni naar de ULB is gestuurd, nog voor de stemming van de studenten.

Die maand vond een eerste verkiezing plaats, waarin voor Rima Hassan werd gekozen. De ULB verklaarde die stemming ongeldig wegens procedurefouten. Vorige week vond een tweede stemming plaats, waarbij de naam van het Europarlementslid opnieuw uit de bus kwam.

Daarop volgde een tweede open protestbrief, ditmaal ondertekend door onder anderen de voormalige Franse ministers Bernard Kouchner en Luc Ferry. Zij omschrijven Hassan als “een van de meest fervente voorvechters van Hamas” en beschuldigen haar van antisemitisme. Eerder riep onder meer MR-voorzitter Georges-Louis Bouchez de universiteit op om de keuze voor Rima Hassan te verwerpen. Hij had het over een “extreemlinks dictaat”.

Ongeruste studenten

De Faculteitsraad buigt zich deze donderdag over de kwestie, meldt decaan Pierre Klein aan de RTBF, die het nieuws uitbracht. “Het gaat om het hoogste bestuursorgaan van de faculteit, met dus beslissingsrecht over dergelijke zaken,” aldus de decaan. Intussen hebben verschillende studentenorganisaties, waaronder de studentenraad, de kring van rechtenstudenten en het vrijzinnige Cercle du Libre Examen hun bezorgdheid geuit over de gang van zaken in dit dossier.

“We maken ons zorgen over de golf van bedreigingen en intimidatie waar de laatstejaarsstudenten rechten slachtoffer van zijn,” schrijven de studentenorganisaties in een open brief die dinsdagnamiddag verspreid werd. “De keuze voor de naam van Rima Hassan komt voort uit een procedure waarbij alle regels gerespecteerd zijn, na een open debat waar de studenten aan hebben kunnen deelnemen. Deze procedure volgt het principe van vrij onderzoek, een fundamentele waarde van de ULB, die studenten moet garanderen dat ze hun standpunten kunnen uiten zonder externe druk.”

Volgens de studentenorganisaties zijn er de voorbije maanden veel valsheden verspreid over Rima Hassan om haar benoeming tegen te gaan. Ze verdedigen de keuze voor haar als een “daad van solidariteit met het Palestijnse volk" en vragen de rector om steun. "We roepen de universiteit op om de keuze van de studenten te respecteren."