Anderlechts burgemeester Fabrice Cumps (PS) verdedigt zijn beslissing om de uitzetting woensdag van 70 krakers uit een pand aan de Poincarélaan stop te zetten. “Wij hebben ons werk gedaan, maar ik ben ook verantwoordelijk voor de openbare veiligheid en die van de agenten.” De eigenaar van het pand klaagt over een 'wetteloze toestand' en dreigt om de gemeente een dwangsom op te leggen.
©
Kevin Van den Panhuyzen
| Het woonrechtencollectief Zone Neutre mobiliseerde ruim honderd activisten die de geplande uitzetting van 70 krakers woensdagochtend wisten te verhinderen.
Burgemeester Cumps na mislukte uitzetting: ‘Ik ga niet met de matrak op hen laten slaan'
De geplande uitzetting van zowat 70 krakers van een gebouw aan de Luchtvaartsquare in Anderlecht, is woensdagochtend niet kunnen doorgaan. Ongeveer 200 mensen van het collectief Zone Neutre en andere steunbetuigers verzamelden vanaf zonsopgang voor het gebouw, waardoor de gerechtsdeurwaarder het gebouw, ondanks de opgetrommelde politie, niet kon betreden. Het collectief bezet het gebouw sinds maart om een zeventigtal mensen zonder papieren onderdak aan te bieden. Onder de bewoners bevinden zich ook een twaalftal kinderen.
"Vandaag zijn we opgelucht. We zullen zien wat er verder gebeurt", reageerde Saïd, woordvoerder van het collectief Zone Neutre. Hij zegt bereid te zijn om de locatie te verlaten wanneer de werkzaamheden beginnen en wacht nu op de zitting van 3 november, waarop de vrederechter het beroep tegen het uitzettingsbevel zal behandelen.
Wetteloze toestand
Advocaat Johan Vonckers vertegenwoordigt Staring Real Estate, het bedrijf dat het gebouw heeft gekocht, en betreurt het mislukken van de uitzetting deze ochtend. Hij is erg hard voor de beslissing van Cumps om de operatie stop te zetten nadat duidelijk werd dat de deurwaarder niet zomaar binnen zou geraken. “Dit getuigt van een wetteloze toestand in Brussel. Er is een vonnis van de rechter. Het is niet aan de gemeente of de politie om te beslissen welke vonnissen ze uitvoeren en welke niet, dat leidt tot juridische willekeur.”
“Wij zullen er niet voor terugdeinzen om bij de rechtbank dwangsommen te eisen voor de gemeente en de politie zolang de bezetting van het gebouw voortduurt. Waarom kan in Anderlecht niet wat in andere Brusselse gemeenten wel lukt. Gisteren is in Watermaal-Bosvoorde nog een groep uit een gebouw gezet waar het voor hen ook niet veilig was om te verblijven.”
Vonckers begrijpt dat het niet ideaal is om gezinnen met kinderen uit te zetten. “Maar voor de meest kwetsbare gezinnen zou de gemeente opvang voorzien. Bovendien is het in dat gebouw niet veilig voor kinderen. Wij zouden ook graag hebben dat alles vreedzaam verloopt, maar de uitspraak van de rechtbank moet worden gerespecteerd. En deze zaak is erg duidelijk, de rechter heeft aan de advocaten van de tegenpartij gezegd dat ze daar weg moeten.”
Vechtpartij
Burgemeester Cumps laat aan BRUZZ weten dat de gemeente wel degelijk de wet volgt. “We hebben ons werk gedaan. We hebben de gerechtsdeurwaarder politioneel begeleid, met versterking zelfs. Maar jammer genoeg zijn zij er niet in geslaagd om het gebouw te betreden.”
“Ik ben als burgemeester verantwoordelijk voor de openbare veiligheid en de veiligheid van de agenten ter plaatse”, zo verdedigt hij de beslissing om de politiemacht terug te trekken. “Ik ben niet van plan om een grote vechtpartij te doen uitbreken op die locatie, dat wilde ik net vermijden. Vergeet ook niet dat de politie daar niet alleen geconfronteerd werd met de bewoners, maar dat er ook een massa volk was samengekomen om de uitzetting te verhinderen. Ik ga de politie niet met hun matrak op betogers of krakers laten slaan.”
Cumps vindt bovendien dat de eigenaar van het gebouw de zaken verkeerd aanpakt. “Ik ben voorstander van een omkaderde kraak, waarbij de krakers mogen blijven zitten, maar met steun en begeleiding van de gemeente en een akkoord met de eigenaar. De groep zit al een tijdje in het gebouw en dat gaat goed, ze zorgen niet voor overlast in de buurt of onveilige situaties.”
Diefstal
Maar advocaat Vonckers reageert dat de eigenaar van het gebouw niet openstaat voor onderhandelingen met de krakers. “Hoe kunnen wij gaan praten met een groep die zomaar een gebouw binnendringt en daar allerlei nutsvoorzieningen gebruikt? Dat komt neer op diefstal.”
“Toen de groepering in het gebouw trok, dachten ze dat het nog toebehoorde aan de liberale vakbond. Ze wilden daarmee een statement maken. Maar mijn cliënt heeft het gebouw officieel aangekocht op 19 maart, een dag nadat de krakers het pand zonder hun medeweten zijn binnengedrongen. De eigenaar is in feite het onschuldige slachtoffer van deze hele zaak.”
Intussen heeft ook ontslagnemend Brussels minister van Begroting Sven Gatz (Open VLD) gereageerd op het mislukken van de uitzetting in een post op X, het voormalige Twitter. Hij vindt dat de gemeente en de ordediensten het recht op eigendom moeten afdwingen. "De rechtsstaat is geen menukaart waaruit je kan kiezen afhankelijk van je politieke overtuiging of humeur van het moment. Regels worden gestemd in een parlement, na grondig debat, daarna gelden ze, voor iedereen. Dat zijn de regels: dura lex, sed lex."
Lees meer over: Anderlecht , Samenleving , Luchtvaartsquare , collectief zone neutre , kraakpand , ontruiming , Fabrice Cumps , Sven Gatz