Dertigduizend betogers voeren maandag actie in het centrum van Brussel, op de eerste dag van de 48-urenstaking in het Franstalig onderwijs. Dat blijkt uit een officiële telling van de politie. Ze protesteren tegen de besparingsplannen van de Franse gemeenschapsregering. Op beelden zijn spanningen te zien tussen ordediensten en de betogers.
Dertigduizend betogers in Brussel tegen besparingsplannen in Franstalig onderwijs
De betoging startte rond 11 uur richting partijhoofdkwartieren van de MR en Les Engagés en vervolgens naar het Surlet de Chokierplein, waar de regering van de Franstalige gemeenschap gevestigd is.
Kop van Jut op de spandoeken van de betogers was minister van Onderwijs Valérie Glatigny (MR). Het partijhoofdkwartier van de MR op de Gulden Vlieslaan werd met dranghekken afgeschermd, maar dat weerhield de betogers er niet van om het te bekogelen met eieren en voetzoekers.
Ook aan het partijhoofdkwartier van regeringspartij Les Engagés in de Handelsstraat stopten de betogers even om het gebouw te bekladden.
Naast veel leerkrachten liep ook een delegatie van de 'Bende van de razende ouderen' mee, een burgerbeweging die strijdt voor waardig ouder worden. Er waren ook enkele leerlingen aanwezig.
'Programmadecreet is gestemd'
De vakbonden verzetten zich tegen de hervormingsplannen van de regering van de MR en Les Engagés, met onder meer besparingen in het kwalificatiegericht onderwijs. Bedoeling is om meerderjarige leerlingen voortaan naar het volwassenenonderwijs te heroriënteren. "Behalve voor onze afdeling schrijnwerk is er simpelweg geen alternatief", zegt een leerkracht uit Doornik.
Maandag daagden er met 30.000 betogers veel meer leerkrachten op dan bij de verschillende betogingen tijdens de vorige legislatuur. Dat duidt op een grote mobilisatie.
"We zien duidelijk dat er iets is dat vandaag niet werkt in het onderwijs", zegt een leerkracht lichamelijke opvoeding uit Ciney, die voor het eerst in vijftien jaar deelneemt aan een betoging. "Alles valt in duigen. Onze directie moet het met steeds minder doen, de gebouwen zijn in een steeds slechtere toestand, de omkadering wordt afgebouwd... Ik ben bereid om over te gaan tot hardere actie, want als we niets doen, zal het de samenleving zijn die lijdt."
Na een eerste staking eind november kondigden de vakbonden twee dagen staking af, maandag en dinsdag. De 48-urenstaking werd afgetrapt met de grote betoging in de hoofdstad.
Op de radio van publieke omroep RTBF zei Glatigny dat de regering niet van plan is om terug te komen op haar beslissingen. "Het programmadecreet is gestemd", zei ze. Ze voegde er wel aan toe dat de regering erover zou waken dat geen enkel opleidingstraject onderbroken zou worden.
De politie heeft het parcours van de betoging afgesloten en roept op om de omgeving nog tot 14 uur te vermijden. Het parcours loopt van het Zuidstation, via de Zuidlaan en de Gulden Vlieslaan naar het Louizaplein en dan verder langs de Naamsepoort en via de Kunstlaan naar de Handelsstraat, Madou en het Surlet de Chokierplein tot het Barricadenplein.
Lees meer over: Brussel , Samenleving , betoging onderwijs