Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni
De zusjes Tuuni en Ursula Länsman komen uit het ongerepte dorpje Angeli in noordelijk Lapland. Met hun ensemble staan ze op talloze Finse folkfestivals bekend als Angelit. Volgens de weerberichten vriest het er 's nachts en vallen er overdag sneeuwvlokjes. De eerste winkel ligt er op zeventig kilometer rijden. De rendieren zijn de enige bron van inkomen en overleving voor de lokale Sami-herders. Dàt is het dorpje Angeli in noordelijk Lapland. En daar komen de zusjes Tuuni en Ursula Länsman, beter bekend als het duo Angelit, dus vandaan.

Vanaf 1982 toerden de zusjes in Lapland met een groepje van vijf jongeren rond en brachten ze louter traditionele Sami-liederen - vaak ook kerstliederen - die door geen enkele andere volksmuziek beïnvloed zijn. Een zwaar auto-ongeval, met de dood van een groepslid tot gevolg; deed het ensemble uit elkaar vallen. Maar de gezusters Länsman gingen alleen verder, als 'Angelin Tytöt' of 'Meisjes uit Angeli'. Het duo kwam de Noorse Mari Boine tegen en maakte met haar een 'cassette'. Sinds 1992 gooien ze ieder jaar een nieuwe cd op de markt, met stilaan een apart, eigen repertoire. Een eigenzinnige mix van voor ons vreemdsoortige traditionele songs uit de Sami-cultuur die mondeling worden overgeleverd, maar dan wel gemixt met een moderne, vlotte beat. De aparte 'folkpop' uit Lapland slaat inmiddels aan van Rusland en China tot Japan en de Verenigde Staten.

Voor de Vlaamse volksmuzikanten wordt het concert van Angelit een buitenkansje; je mag goede muziek niet enkel van cd's kennen. Bovendien wil het concert in het Muziekconservatorium bewijzen dat de instrumentale en vocale kwaliteit exemplarisch kan zijn voor aankomend talent dat zich solo een weg wil banen. En mochten de studenten ruwweg de zitjes van de afbladderende concertzaal afbreken, dan kan Angelit garant staan voor een andersoortig Boombal van jewelste.

:: Angelit - 10.10 20u00, Koninklijk Conservatorium Brussel,
Regentschapsstraat 30, 1000 Brussel -02-213.41.37
Tickets: 7 euro

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Cultuurnieuws