De kenmerkende regenboogvlag op het dak van kunstencentrum Wiels in Vorst werd vervangen door een grijs en ruiger exemplaar, als onderdeel van de tijdelijke tentoonstelling over magisch realisme. Die blijft er nog zeker tot eind september wapperen. Intussen zoekt de gemeente Vorst naar een oplossing voor de graffiti op de voorgevel van het kunstencentrum.
©
RV/BRUZZ
| De nieuwe vlag bovenop het dak van Wiels is een kunstwerk van de Brusselse Edith Dekyndt.
Gezien: regenboogvlag van Wiels vervangen door kunstwerk
Dat zegt het Wiels als reactie op een vraag hierover. De regenboogvlag op het dak van het kunstencentrum is normaal een zichtbaar uithangbord voor wie Brussel binnenrijdt via het spoor uit Gent of Anderlecht. Sinds enkele weken is de vlag echter niet meer kleurrijk, maar donker en verweerd.
“Het is een kunstwerk,” reageert woordvoerster Noor Van Der Poorten van Wiels. “Dat wordt meteen duidelijk zodra je de tentoonstelling bezoekt.” De Brusselse artieste Edith Dekyndt maakte de grijze, ruwe vlag voor de tijdelijke tentoonstelling ‘Magisch Realisme’. Daarin onderzoeken dertig kunstenaars de band tussen natuur, klimaat en magie.
Dekyndts geweven vlag uit wol heet The Sendoreth Drawing en beweegt mee met het weer. Soms tilt de wind de vlag op, soms verzwaren de vezels door de regen. Volgens het Wiels een bewuste keuze, want het werk wordt als 'zachte sculptuur' mee gevormd door het klimaat. “In plaats van een symbool van autoriteit en bestendigheid wordt de vlag een drager van transformatie, vatbaar voor de onzichtbare krachten van verandering,” aldus de beschrijvende tekst.
De expo ‘Magisch Realisme’ loopt nog tot eind september in Wiels. “De vlag blijft dan ook tot dan hangen,” zegt Van Der Poorten. “Daarna wordt de regenboogvlag terug opgehangen.”
Graffiti
Toch is de vlag niet het enige dat het uitzicht van Wiels heeft veranderd. Op de voorgevel van het kunstencentrum werd intussen een boodschap in graffiti aangebracht die helemaal niets met de expo te maken heeft.
“Daar zitten wij erg mee verveeld, want dit soort tags en graffiti kan anderen aanzetten om hetzelfde te doen,” zegt Van Der Poorten. “We hebben klacht ingediend bij de gemeente Vorst, maar op dit moment hebben zij nog geen tijd gevonden om de nieuwe graffiti te verwijderen.”
Bevoegd schepen voor Netheid in Vorst, Simon De Beer (PVDA), laat weten dat de boodschap zal worden verwijderd. Maar daarvoor is het wachten op het nodige materiaal. “Graffiti wordt verwijderd door de gevel te zandstralen, maar we hebben voorlopig slechts tien zakken zand op voorraad. Die sparen we voor dringende gevallen, zoals politieke boodschappen. Er werd nu nieuw zand besteld om de graffiti op het Wiels-gebouw te verwijderen."
Lees meer over: Vorst , Cultuurnieuws , kunstencentrum WIELS , regenboogvlag , magisch realisme , graffiti