BRUZZ tipt

Puike prentenboeken, fabelachtige dans en messcherpe percussie: onze cultuurtips deze week

JC, KS, MB, NR, TZ
© BRUZZ
17/04/2025

Iedere donderdag serveert BRUZZ de beste cultuurtips voor de hoofdstad. Enkele niet te missen afspraken deze week: de fabelachtige dans van het Brusselse gezelschap ECCE, een art-decobeeldentuin, de superster van de vioolsnaren in Bozar en eerherstel voor Pamela Anderson in The Last Showgirl.

Snel naar...

Pop & Jazz  |  Expo  |  Film  |  Podium  |  Klassiek  |  Literatuur

Pop & Jazz

DE GEEST VAN MINGUS

Saxgod Joshua Redman bestempelde de contrabassist Joe Sanders in The New York Times ooit als een van de grootheden van zijn generatie. Zijn samenwerkingen met onder meer Herbie Hancock en Wayne Shorter bewijzen dat die woorden niet onterecht waren.

De even poëtische als wervelende grooves van wijlen Charles Mingus zijn nooit ver weg in het spel van de Amerikaan, die naar Jazz Station afzakt in het zog van zijn nieuwe album Parallels.


MESSCHERP

Use Knife is het verbond tussen de Belgische muzikanten Stef Heeren en Kwinten Mordijck van het feliene avant-gardenoise-collectief Kiss the Anus of a Black Cat en de van Irak naar Brussel verkaste percussionist Saif Al-Qaissy, die ook actief is bij Sawa Group.

Een versmelting van bezwerende elektronische klanken en Midden-Oosterse kleuren en smaken, zoals ze die messcherp etaleren op hun nieuwe, het Westen een flink geweten schoppende album État coupable.


DE KAT BIJ DE MELK

Luvcat werd geboren in Liverpool en vluchtte op haar 16e weg met een Parijs' circus, waar ze de assistent werd van een goochelaar. Een levensverhaal dat tot de verbeelding spreekt, maar wellicht heeft de muzikante goed geluisterd naar Bob Dylan over hoe je je eigen biografie kan boetseren.

Dat ze met haar romantische indiepop al tot in het voorprogramma van The Last Dinner Party raakte en een van de next big things van de pop is, daar zijn we wel zeker van.

BRZ 20250416 1931 TIP Pop

Use Knife staat op 24 april in Ancienne Belgique

Expo

HET LAND VAN OOIT

Iselp zet in Réminiscences een ontmoeting op tussen art en artefact. Tien hedendaagse kunstenaars – onder wie Jot Fau, Nicolás Lamas en Rokko Miyoshi – produceren met sculpturen, installaties, video’s en videogames tijdloze fragmenten, teruggevonden of verzonnen restanten uit vroegere tijden.

Die bezielde stukken fluisteren over grandeur en verval, natuur en cultuur, herinnering en verbeelding, en over de verhouding tussen mens en object.

  • RÉMINISCENCES 18/4 > 28/6, Iselp, iselp.be


TUSSENRUIMTE

Suchan Kinoshita werd geboren in Tokio, studeerde ritmiek en hedendaags muziektheater in Duitsland en beeldende kunst in Nederland, maar is intussen al enkele jaren thuis in Brussel. Daar opent de winnares van de Belgian Art Prize 2025 deze week haar solotentoonstelling Renovation in Bozar.

Een expo die de bezoeker genereus onthaalt en bevraagt door hem in een speelse, vrije tussenruimte te droppen, wars van verwachtingen en open voor ontmoeting.

  • SUCHAN KINOSHITA: RENOVATION 24/4 > 29/6, Bozar, bozar.be


BEELDENTUIN

In 2025 viert het Van Buuren Museum zowel zijn eigen vijftigste verjaardag als het eeuwfeest van de art deco, de stijl waarin de Ukkelse villa uit 1928 is opgetrokken.

Around art deco belicht in de tuinen van het museum de rijkdom van de beeldhouwkunst in en rond het interbellum, met werken van onder meer Philippe Wolfers, Rik Wouters, Constant Permeke en Ossip Zadkine.

  • AROUND ART DECO. BEELDHOUWKUNST UIT HET INTERBELLUM 24/4 > 28/9, Van Buuren Museum & Tuinen, museumvanbuuren.be
BRZ 20250416 1931 TIP Expo

De expo 'Renovation' is vanaf 24 april in Bozar te zien

Film

MOEDER EN ACTIVIST

In 1986 kan alleen Maradona de Rode Duivels van de finale van het WK voetbal in Mexico houden. Maria, een van de inwoners van de metropool, heeft grotere zorgen. De Guatemalteekse activiste leeft er al jaren in ballingschap, maar moet kiezen of ze haar strijd voortzet wanneer haar zoon bij haar komt wonen.

Mexico 86 is de tweede film van de Guatemalteekse Brusselaar César Díaz, die met Nuestras madres in Cannes de prijs voor het beste debuut won.

  • MEXICO 86 BE, MX, dir.: César Díaz, act.: Bérénice Bejo


EERHERSTEL

Wat The wrestler van Darren Aronofsky was voor Mickey Rourke is The last showgirl van Gia Coppola voor Pamela Anderson: eerherstel via een aangrijpende glansrol. Alleen maakte Mickey Rourke een comeback nadat hij ooit Hollywoods godenkind was, terwijl Pamela Anderson vereenzelvigd werd met haar borsten en heel onheus is behandeld. In de melancholische, poëtische film speelt ze een 57-jarige showgirl wier Las Vegas-show wordt stopgezet.

  • THE LAST SHOWGIRL US, dir.: Gia Coppola, act.: Pamela Anderson, Dave Bautista, Jamie Lee Curtis


TOON JE TANDEN

Weet je al hoe je je wilt verkleden op de veertigste verjaardag van het Vampierenbal (19/4) van het BIFFF?

Voor een blik op hoe vampiers er vandaag uitzien kan je naar Sinners. De peperdure, naar verluidt pittige horrorfilm is het mysterieuze werk van het bekroonde team achter Marvel-hit Black Panther en Rocky-vervolg Creed met regisseur Ryan Coogler en acteur Michael B. Jordan als spitsen.

  • SINNERS US, dir.: Ryan Coogler, act.: Michael B. Jordan, Hailee Steinfeld, Jack O’Connell
The Last Showgirl

'The Last Showgirl' van Gia Coppola met een glansrol voor Pamela Anderson

Podium

FABELACHTIG

Het Brusselse dansgezelschap ECCE van Claire Croizé en Etienne Guilloteau verklankt en verbeeldt, samen met het Duitse gezelschap Unusual Symptoms, de band Zwerm en drumster Karen Willems, de woede en wanhoop maar ook de levenslust en levensvreugde in de wereld in een creatie die het midden houdt tussen een rockconcert en een opera.

De zeven dansers en vijf muzikanten gaan in dialoog met Griekse mythen en teksten van Cesare Pavese.

  • ECCE/CLAIRE CROIZÉ/UNUSUAL SYMPTOMS/ ZWERM: FABULA 23/4, CC Westrand, kaaitheater.be


PASSIE NA PASEN

Straks sterft en verrijst de Heer, waarna acteur Valentijn Dhaenens en accordeoniste Sara Salvérius voor de samenvatting van de gebeurtenissen zorgen aan de hand van een uitgebeende versie van Bachs Matthäus-Passion. Als een chroniquerende apostel geeft Dhaenens onder meer de slapende apostelen en het wrokkige volk een stem.

De parallellen met de hedendaagse roep om verlossing van de miserie zijn niet ver te zoeken.

  • SKAGEN: BRUTE PASSIE 23/4, KVS BOX, kvs.be


ZWARTE SALSA

De Colombiaanse kunstenaar Camilo Mejía was als performer te zien in creaties als Oorlog en terpentijn en De kamer van Isabella van Needcompany, en in DARKMATTER van Cherish Menzo.

In de solo Vaivén exploreert hij met de hulp van een bijzondere geluidsinstallatie de geschiedenis van de zwarte Colombianen en de collectieve verbeelding van de salsa, die ook het voorwerp was van whitewashing.

BRZ 20250416 1931 TIP POdium

Gezelschappen ECCE en Unusual Symptoms brengen op 24 april 'Fabula' in CC Westrand

Klassiek

DE ZOMER LONKT

Eind juni slaat de Midsummer Mozartiade traditiegetrouw haar tenten op in een broeierig Brussel. Nu de wintergrauwte, buien en grillen bijna helemaal achter de rug zijn, doet de organisatie ons al lonken naar de zon.

In de prachtige setting van het Molenbeekse Karreveldkasteel licht ze een eerste tip van haar voile op met enkele passages uit het klapstuk van deze editie: Così fan tutte.


SUPERSTER VAN DE SNAREN

Uitstel is geen afstel, dat moet de Nederlandse violiste Janine Jansen gedacht hebben toen haar oorspronkelijke concert op 4 december niet kon doorgaan. Wetende hoe druk bevraagd de superster van de snaren is, mogen we het bijna miraculeus noemen dat er nauwelijks enkele maanden later nog een gaatje in haar agenda was.

Wie toen al een ticket had, mag nu opnieuw binnen. Wie nog geen ticket heeft, moet deze tweede kans met beide handen grijpen.

  • JANINE JANSEN & DENIS KOZHUKHIN 22/4, Bozar, bozar.be


MUZIKALE EXCURSIE

Het Belgian National Orchestra nodigt de collega’s uit Lyon uit voor een muzikale excursie naar Brussel. Zoals elke goed georganiseerde schoolreis eindigt dat tripje op de Kunstberg.

In Bozar spelen de Franse muzikanten twee hoekstenen van het symfonische repertoire: het bravourestuk Vioolconcerto van Felix Mendelssohn en de machtige Zevende symfonie van Anton Bruckner.

BRZ 20250416 1931 TIP Klassiek

Janine Jansen & Denis Kozhukhin treden op in Bozar op 22 april

Literatuur

WHO LET THE DOGS OUT?

De Brusselse uitgeverij Versant Sud Jeunesse maakt er een passioneel punt van om puntgave prentenboeken van grenzeloos getalenteerde tekenaars de wereld in te koesteren.

Met La fête des chiens zet de Italiaans-Brusselse Laura Simonati – die in 2023 nog een BolognaRagazzi Award won voor Mariedl – haar rauwe grafiek in om een hondenshow op stelten te zetten. Bij Candide zet ze haar poot in jouw boek.


LICHT IN DE DUISTERNIS

In 1985 wonnen Brusselaars François Schuiten en Benoît Peeters met De koorts van Urbicande de Alfred – vandaag de Fauve d’Or – voor het beste album van het jaar op het prestigieuze stripfestival van Angoulême.

Kunstencentrum Rood Klooster richt veertig jaar later met een expo een spot op dat tweede deel in de illustere stripreeks De Duistere Steden, waarin architectuur, stedenbouw en slimme scifi samenkomen.

  • SCHUITEN & PEETERS: URBICANDE. ONDERZOEK ZONDER EINDE 18/4 > 1/6, Kunstencentrum Rood Klooster, rouge-cloitre.be


GESNEDEN BOEK

Al meer dan twintig jaar begeleidt het poëzieprogramma Vers van het Mes van het Brusselse cultuurhuis deBuren en de Amsterdamse Stichting Perdu jonge dichters naar een hoopvolle toekomst.

Na passages in Amsterdam en Gent verblijdt de 43e editie ook Brussel met visionaire verzen en poëticale principes van Tim Bongaerts, Casper Burghgraeve, Eelco Couvreur en Hannah Jamin Zaouad. En of de poëzie een toekomst heeft.

BRZ 20250416 1931 TIP Litteratuur

'Urbicande. Onderzoek zonder einde' van Schuiten & Peeters vanaf 18 april in Kunstencentrum Rood Klooster

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni