Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

RV

| Lab of Tomorrow opende afgelopen juni in Boom. Vlaanderen wil er een innovatiehub voor entertainment-technologie van maken.

RITCS start postgraduaat 'digitale scenografie' met bedrijf achter Tomorrowland

EC
© BRUZZ
05/09/2025

Digitale scenografie voor morgen, of liever, tomorrow. Aan de Brusselse kunstschool RITCS kan je het komende academiejaar een postgraduaat volgen onder de vleugels van Lab of Tomorrow, een innovatiehub van We Are One World. Dat is de organisator van het festival Tomorrowland. Het studieprogramma kost net geen 20.000 euro.

Dat meldt het RITCS zelf via zijn website. Lab of Tomorrow opende pas voor de zomer in Boom en is deel van de vennootschap We Are One World.

Het lab werd aangekondigd als de “eerste Vlaamse innovatiehub voor entertainment-technologie”. Je vindt er start-ups en ondernemers die bezig zijn met virtuele technieken. Afgelopen zomer bedachten die er bijvoorbeeld in allerijl een nieuw hoofdpodium voor Tomorrowland nadat het originele podium daar was afgebrand. De Vlaamse regering wil met Lab of Tomorrow de Rupelstreek in het zuiden van Antwerpen geleidelijk aan omvormen tot een zogenoemde 'Flanders Entertainment Valley'.

En nu krijgt ook Brussel een plek in deze entertainmentvallei: je kan er voortaan digitale scenografie studeren via een eerste en voorlopig enige postgraduaat aan het RITCS in de Brusselse Dansaertstraat.

“Alle lessen vinden wel plaats in Boom. In Brussel gebeurt er niets,” zegt opleidingscoördinator en docent Maarten Francq van het RITCS. “Wij verzorgen het pedagogische luik van de opleiding (binnen de professionele bacheloropleidingen audiovisual creations en technical theatre design, red.) en zullen ook de officiële diploma’s of certificaten uitreiken.” Dat kan Lab of Tomorrow namelijk niet zelf doen. “Zij zijn geen gecertificeerde onderwijsinstelling. Ze willen wél educatie en netwerkkansen voorzien op de campus,” zegt Francq. Hij benadrukt dat het partnerschap wederzijds is gegroeid.

19.150 euro

Concreet krijgen de studenten zeven praktijkblokken en meerdaagse ‘bootcamps’ in de studio’s van Boom. Daar leren ze audiovisuele shows te creëren met 3D-technieken, artificiële intelligentie en licht- en geluidseffecten. “Vergelijk de studio’s in Boom gerust met een autofabriek op Formule 1-niveau,” zegt Maarten Francq over de expertise aan boord. “Zij gebruiken software die wij als hogeschool nooit kunnen betalen. En ik kan op het RITCS geen enkele gastdocent op factuur betalen zoals Lab of Tomorrow dat doet.” Een doos pralines of kunstenaarsvergoeding haalt een internationale dj nog niet voor de klas.

“Wij mikken met deze studie bewust op professionals die al ervaring hebben in scenografie en audiovisuele technieken. Zij kunnen ook uit een ander land komen.”

Nina Mallants

Woordvoerster RITCS

Dat alles heeft dan ook een prijskaartje. Het postgraduaat van één semester kost liefst 19.150 euro. Dat komt in de buurt van de inschrijvingsgelden voor zakelijke masteropleidingen aan de Vlerick Business School of Solvay Brussels School. Ter vergelijking, gemiddeld kost een postgraduaat aan de Erasmushogeschool Brussel, maar rond de 2.000 euro, zo’n tien keer minder. Ook het RITCS maakt deel uit van de Erasmushogeschool.

“De prijs is overwogen,” zegt RITCS-woordvoerster Nina Mallants over de nieuwe samenwerking. “Wij mikken met deze studie bewust op professionals die al ervaring hebben in scenografie en audiovisuele technieken. Zij kunnen ook uit een ander land komen.” In vergelijking met buitenlandse opleidingen is de prijs concurrentieel, zegt Maarten Francq daarover.

Woordvoerster Debby Wilmsen van Lab of Tomorrow benadrukt dat het inschrijvingsgeld all-in is. “Het dekt dus alle onderdelen van de opleiding zelf, het intensieve gebruik van de faciliteiten, apparatuur en software in het Lab of Tomorrow, en voorziet ook in eten en drinken tijdens deze intensieve fysieke sessies,” zegt Wilmsen. Ze belooft een “zeer persoonlijke aanpak met directe feedback van toonaangevende experts” en benadrukt dat de studenten in Boom “direct toegang hebben tot de nieuwste technologie én het netwerk.”

Certificaat

Om een postgraduaat te volgen, moet je normaal minstens een graduaatsdiploma of een driejarige bachelor hebben behaald. De nieuwe opleiding is daarentegen ook opengesteld voor mensen zonder hoger diploma. Zij kunnen in dat geval alleen een certificaat van aanwezigheid behalen.

“In de audiovisuele sector werken veel mensen die eigenlijk niet het juiste diploma hebben,” zegt Maarten Francq daarover. “Zij rollen bij wijze van spreken in het werkveld door lichten op te hangen op een chirofuif en doorheen de jaren nieuwe contacten te leggen. Alleen zien we dat deze groep later moeilijk de overstap maakt naar een grote technologische of internationale omgeving, zoals Tomorrowland.”

In het postgraduaat krijgen zij een trainer uit het werkveld toegewezen, een opleidingscoach van het RITCS en worden ze beoordeeld door een professionele jury. Net als bij het echte festival Tomorrowland zijn er nog enkele “early bird”-plaatsen beschikbaar voor de cursus. Die kosten vijftien procent minder ofwel nog 16.277 euro.

Momenteel is nog niemand ingeschreven. “Wij plannen nu de eerste intakegesprekken van enkele kandidaten en zullen de komende weken nog campagne voeren,” zegt Maarten Francq.

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Brussel , Onderwijs , RITCS , Lab of Tomorrow , Tomorrowland , Audiovisuele technieken , Podiumtechnieken , Erasmushogeschool Brussel