Emilie Breuer, directeur Kinderdagverblijven bij GO! Brussel, vindt het een ‘gekke zet’ van de Vlaamse overheid om te besparen op de kinderopvang. “Zeker gezien de moeilijke Brusselse context." Wat de concrete gevolgen zijn van het schrappen van de subsidie blijft voorlopig onduidelijk. Bij de Vlaamse regering valt te horen dat het net de bedoeling is om extra plaatsen te creëren.
Wat de concrete gevolgen zijn van het schrappen van de subsidie blijft voorlopig onduidelijk. Bij de Vlaamse regering valt te horen dat het net de bedoeling is om extra plaatsen te creëren.
Directeur Kinderdagverblijven vindt besparingen Vlaamse regering 'gekke zet'
“Voor ons was het maandag ook even schrikken, we moeten dit nog verwerken", zo klinkt het bij Breuer. "We vinden dit een vreemde zet, zeker als je kijkt naar de moeilijke Brusselse context en onze sterke inzet om het Nederlandstalig karakter van de kinderopvang te garanderen.”
De geschrapte middelen, 1,2 miljoen euro voor kinderdagverblijven en een half miljoen voor buitenschoolse opvang, kwamen van het Vlaams departement Onderwijs. Volgens Breuer gingen die middelen vooral naar kleine kinderdagverblijven. “We gebruiken dat geld om kwaliteitsvolle opvang te bieden in kinderdagverblijven die zich op schoolsites bevinden", zo legt de GO-directeur uit aan BRUZZ. “Met die middelen houden we die kinderdagverblijven open, behouden we het Nederlandstalig karakter van de crèches en bevorderen we de doorstroming naar Nederlandstalige scholen.”
Financieel plaatje
Wat de beslissing concreet op het terrein betekent, ligt nog niet vast. “Momenteel zijn we nog druk bezig om alles in kaart te brengen. We moeten ons financiële plaatje herbekijken, maar op dit moment blijft alles zoals het is. Onze insteek blijft kwaliteitsvolle kinderopvang voor elk kind in Brussel, maar we moeten nog zien hoe we dat kunnen blijven doen met minder middelen”, zo besluit Breuer.
Vanuit politieke hoek zijn wel al gevolgen opgelijst. Brussels minister Elke Van den Brandt (Groen), in het VGC-college bevoegd voor Welzijn, zegt donderdag in De Morgen dat de beslissing van Demir zou leiden tot de sluiting van zes crèches. Haar collega VGC-lid Sven Gatz (Open VLD), bevoegd voor Onderwijs, sprak dinsdag dan weer over ‘120 kindplaatsen en 30 jobs’ die door de knip bedreigd zouden worden. Zowel Groen als Open VLD zitten op Vlaams niveau in de oppositie.
Kerntaken
De betrokken kabinetten bij de Vlaamse regering laten dan weer weten dat het "zeker niet de bedoeling is" dat plaatsen binnen de Brusselse kinderopvang verdwijnen.
Het kabinet-Demir vindt dat het een logische beslissing is om een bevoegdheid van een ander overheidsdepartement niet langer te financieren vanuit het Onderwijsbudget. “De extra bijdragen (...) worden niet meer vanuit het departement Onderwijs gefinancierd. Dat was een uitzonderlijke situatie die alleen voor Brussel gold, niet voor Vlaanderen. Kinderopvang is een taak van minister Gennez op Welzijn (Vooruit, red.) die hiervoor een uitbreidingsbeleid voorziet. Onderwijs maakt bewust de keuze om zich op haar kerntaken te focussen met de beschikbare middelen. Die investeren we bijvoorbeeld in extra taaluren Nederlands in de kleuterklas.”
Extra geld
Het kabinet-Gennez laat ook weten dat er net meer middelen voorzien worden voor kinderopvang in heel Vlaanderen om het plaatstekort op te vangen, en dus ook in Brussel.
“Vanuit Welzijn is er in 2024 voor Nederlandstalige kinderopvang in Brussel meer dan 75 miljoen euro geïnvesteerd. Dit jaar is daar jaarlijks zo'n 11 miljoen extra bijgekomen, plus een extra enveloppe van 8,5 miljoen euro voor buitenschoolse opvang in deze legislatuur (gespreid over vier jaar, red.). Er is dus vanuit Welzijn extra geïnvesteerd in betaalbare kinderopvang in Brussel.”
Die 11 en 8,5 miljoen euro zijn bedoeld om extra plaatsen te subsidiëren, zo legt het kabinet uit. Kinderdagverblijven moeten dus zelf een aanvraag voor financiering indienen. De geschrapte middelen vanuit het departement Onderwijs worden dus niet automatisch aangevuld door deze subsidiepot.
Lees meer over: Brussel , Politiek , Samenleving , Vlaamse besparingen , Zuhal Demir , Caroline Gennez , Cieltje Van Achter , Sven Gatz , Elke Van den Brandt , Emilie Breuer , GO! Brussel , kinderdagverblijven
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.