Een duizendtal gelovigen zijn donderdagavond samengekomen in Jette voor de kaarsjesprocessie. De religieuze optocht eindigde aan de Lourdesgrot, het centrum van de driedaagse viering van de Tenhemelopneming van Maria. Vandaag vindt daar om 15 uur de traditionele misviering plaats.
Duizendtal gelovigen op straat voor kaarsjesprocessie in Jette
"Dit is de toekomst van de kerk, levend en dynamisch,” vertelt Danielle Cosyns wanneer ze donderdag rond negen uur ’s avonds de Onze-Lieve-Vrouw van Lourdeskerk buiten wandelt. Binnen zijn zo’n driehonderd gelovigen samengekomen om te bidden. Een halfuur later komt iedereen buiten, met net als Danielle, een kaars in de hand.
“We vieren Onze-Lieve-Vrouw vandaag. De Heilige Maagd wordt door iedereen gevierd, katholieken, maar ook andere gelovigen. Onze Heilige Maria is een belangrijk figuur, iemand die ons naar God kan leiden,” vertelt de vrouw uit Anderlecht. Elk jaar is ze erbij op 14 augustus, wanneer in Jette de kaarsjesprocessie plaatsvindt.
Jette heeft een lange traditie van Mariaverering. Voor een groot deel heeft dat te maken met een bijzondere Mariakapel in de Essegemwijk: het ‘grotteke'. Het gaat om een kopie van de grot van Massabielle in het Franse bedevaartsoord Lourdes op een schaal van 1:4. De Jetse versie van de Lourdesgrot bestaat dit jaar 110 jaar.
“Bij de inhuldiging in 1915 waren er zeker 20.000 gelovigen aanwezig,” weet Dirk Vannetelbosch, pastoor van de Sint-Pieterkerk in Jette. “In de jaren tachtig stond de grot te verkommeren en dreigde het verval. Veel mensen hebben zich toen ingezet om het te redden.” Deze processie ontstond in die periode en maakt deel uit van een triduüm.
Die driedaagse ging van start op woensdag 13 augustus met een huldeviering aan Onze-Lieve-Vrouw van Fatima, in de Magdalenakerk. Op 14 augustus, de tweede dag, volgt de traditionele kaarsjesprocessie naar de Lourdesgrot, waar op Maria Hemelvaart ook een misviering plaatsvindt.
“De grot, dat is het hoogtepunt van deze viering,” zegt Danielle terwijl we door de Essegemwijk wandelen en het Ave Maria door de straten klinkt. De groep gelovigen is intussen minstens verdubbeld en telt wel een duizendtal mensen. Een grote groep Syrische Orthodoxen is erbij gekomen. “Natuurlijk zijn die er ook bij. Wij zijn allemaal christenen,” vertelt Danielle nog, wanneer de grotkapel met blauw neonlicht in zicht komt. “Deze viering draait voor mij ook om de eenheid van de kerk.”
Lees meer over: Jette , Samenleving , Katholieke kerk , Onze-Lieve-Vrouw Hemelvaart , Lourdesgrot , Danielle Cosyns
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.