Tweehonderdtal betogers eist EU-sancties tegen Rwanda

© Belga
09/02/2025

Een tweehonderdtal betogers trekt zondagnamiddag door Brussel om van de EU te eisen dat ze het regime van de Rwandese president Paul Kagame sancties oplegt. Volgens de betogers houden de EU en het Westen er een hypocriete houding op na, door enerzijds de agressie door de rebellenbeweging M23 in het oosten van Congo te veroordelen, en anderzijds het Rwandese regime te blijven steunen.

De situatie in Oost-Congo is eind januari geëscaleerd, toen de rebellenbeweging M23 de miljoenenstad Goma aanviel en op enkele dagen veroverde. De militie is er met steun van het Rwandese leger de afgelopen jaren in geslaagd grote delen van het oosten van Congo, dat rijk is aan belangrijke mineralen, te veroveren.

Ze controleert al geruime tijd grote delen van de provincie Noord-Kivu, waarvan Goma de hoofdstad is. Intussen heeft M23, ondanks een zelf uitgeroepen staakt-het-vuren, ook plaatsen in de naburige provincie Zuid-Kivu aangevallen.

"Het is algemeen geweten dat M23 steun geniet van het Rwandese regime en dat Rwandese troepen zich op Congolees grondgebied bevinden", zeggen de betogers. "Ook de EU weet dat en veroordeelt zogezegd die agressie, maar ze blijft het Rwandese regime steunen, met militair materiaal, met handelsakkoorden. De EU speelt zo brandweer en pyromaan."

'Dagelijkse misdaden'

Volgens de betogers dreigt na Goma ook Bukavu, hoofdstad van Zuid-Kivu, ten prooi te vallen aan de rebellen en de Rwandese troepen, als er niet dringend wordt opgetreden.

"De Congolezen zijn dit conflict, dat al dertig jaar aansleept, meer dan moe", klinkt het. "Al jaren komen duizenden mensen om, worden dagelijks misdaden tegen de menselijkheid gepleegd, omwille van de rijkdommen van de Congolese bodem. Er moet een einde aan komen. De EU moet elke samenwerking met Rwanda stopzetten en sancties opleggen aan het land en zijn machthebbers."

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni