Bozar

Bozar stelt nieuw muzikaal seizoen voor: 'Conflict is de chemie van een goed concert'

© Belga
19/05/2025

Met de voorstelling van het gloednieuwe muzikale seizoen wil de Brusselse kunstentempel en het Paleis voor Schone Kunsten Bozar de complexiteit van muziek omarmen. Het nieuwe seizoen combineert verschillende muzikale genres, verhalen en formules tot een programma vol verbinding én conflict. Het programma voor het nieuwe seizoen werd maandagochtend voorgesteld.

Met het uiteenlopende programma, waaronder enkele grote namen uit de klassieke muziekwereld, maar ook heel wat hedendaagse muziek, barok en meer, wil Bozar "complexiteit meer dan ooit omarmen". "Niet om de dingen moeilijker te maken dan ze al zijn, maar wel om scherper te zien en de rijkdom van het verschil voluit te ervaren", aldus Bozar.

De tegenstelling tussen verbinding en conflict vormt een rode draad in het programma. "Componisten weten het maar al te goed, dat niet alles wat je samenbrengt harmonie oplevert. In het woord concert schuilt het woord conflict”, zo duidt Christophe Slagmuylder, de CEO en artistiek directeur van Bozar.

“Componeren is de kunst van het samenbrengen van conflicten tussen solisten, instrumenten, stemmen en toonaarden. Conflict betekent samen verschillen. Juist in het verschil schuilt een immense opbouwende kracht. Het is de chemie van een goed concert, de wisselwerking tussen muzikanten en publiek."

Abrupt Festival

Onder meer de London Symphony Orchestra, Lea Desandre en Sol Gabette brengen klassieke muziek tot op het podium van het cultuurhuis aan de Kunstberg. Daarnaast treden ook jazzmuzikanten Philippe Thuriot en Hendrik Lasure op.

Verder zal ook het Belgian National Orchestra (BNO) in de iconisch Henry Le Boeufzaal neerstrijken, "zowel met klassiekers als met innovatieve formats". "Dankzij een intensere artistieke samenwerking is het BNO overal te vinden dit seizoen: bij portretartiesten zoals Lea Desandre en Julia Wolfe, maar ook tijdens het gezamenlijke Bartok Festival, Klarafestival en Beats & Pieces."

Tijdens het seizoen tekenen enkele topartiesten uit het buitenland present. Kae Tempest mag op 12 oktober de menigte ontroeren, net als Brad Mehldau (19 maart 2026) en Shahram Nazeri (14 november 2025).

Nieuwe repetitiezaal

Het BNO krijgt daarenboven ook een gloednieuwe repetitiezaal aan de overzijde van Bozar, in de Ravensteinstraat. De nieuwe repetitiezaal moet de oude en akoestisch beperkte voorgaande ruimte vervangen. De werken aan de nieuwe zaal kosten om en bij de 4 miljoen euro, grotendeels gefinancierd door Beliris en gedeeltelijk door het orkest zelf. De nieuwe repetitieruimte moet qua afmetingen en indeling zo dicht mogelijk aansluiten bij de Henry Le Boeufzaal in Bozar.

Overigens is de Bozar ook van start gegaan met de renovatie van de kamermuziekzaal, Zaal M. Die renovatie, met een kostprijs van bijna 12 miljoen euro, wordt mede mogelijk gemaakt dankzij Beliris, de Regie der Gebouwen en Bozar zelf.

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni