De regering van de Franse gemeenschap zet een punt achter de werking van de Médiathèque Nouvelle (ex-Point Culture). De instelling is een bekend begrip in Franstalig België - het was populair omdat je er cd's, dvd's en videospelletjes kon uitlenen - maar moest met lede ogen de opkomst van allerlei digitale platformen aanzien.
©
Didier Lebrun/Photo News
| De Franstalige Mediatheek in Oudergem (archief).
Franse gemeenschap laat 'Médiathèque Nouvelle' in Oudergem na 70 jaar uitdoven
De Franstalige regering heeft tijdens haar begrotingsconclaaf besloten om het contract met Médiathèque Nouvelle op 1 januari 2027 niet meer te vernieuwen, zo bevestigt minister-president Élisabeth Degryse (Les Engagés) maandag. De mediabibliotheek kan volgend jaar nog net 70 kaarsjes uitblazen, maar ten laatste in 2028 komt er onherroepelijk een einde aan zijn activiteiten.
"Na een analyse van doelstellingen en de beschikbare middelen, heeft de regering vastgesteld dat de opdrachten van de instellingen overlappen met die van andere spelers in de Franse gemeenschap", zo zegt Degryse.
Digitalisering
De instelling ging indertijd van start onder de naam Discothèque nationale de Belgique, maar werd nadien herdoopt in La Médiathèque, gevolgd door PointCulture en tot slot Médiathèque Nouvelle. De Médiathèque was erg populair tot het begin van de jaren 2000, maar moest in de loop der jaren het onderspit delven tegen digitale muziek- en videoplatforms, waardoor steeds minder mensen materiaal kwamen ontlenen. De afgelopen jaren vond er meer dan één herstructurering en bijsturing van de opdrachten plaats.
In zijn 70-jarige bestaan heeft de instelling een grote collectie verzameld van meer dan 300.000 media (platen, vinyl, films...).
"Onze opdracht heeft van de Médiathèque Nouvelle een pijler van de publieke culturele dienstverlening gemaakt, die regionale emancipatie, zelfontplooiing en de link tussen 'creatie, kennis en burgerschap' jarenlang heeft verzekerd", zo zegt algemeen directeur Edith Bertholet, zichtbaar teleurgesteld.
55 werknemers
Médiathèque Nouvelle telt momenteel 55 medewerkers op de hoofdzetel in Oudergem en in bepaalde bibliotheken in Wallonië. Zij werden maandagmiddag op de hoogte gebracht van het nieuws. Naar verwachting zullen velen van hen hierdoor hun baan verliezen.
Lees meer over: Brussel , Oudergem , Cultuurnieuws , franse gemeenschapsregering , cultuurbesparingen , Médiathèque Nouvelle , Élisabeth Degryse