Er is een Brussels museum rond queer art in de maak dat met kunst de wereldwijde strijd voor LGBTQI-rechten wil ondersteunen. De zoektocht naar een geschikte locatie loopt echter moeilijk.

©
Pride Museum
| Medestichter Giorgi Tabagari, curator Tutasay en Jean Samuel N'Sengi (audience engagement) van Pride Museum
Pride Museum zoekt locatie in Brussel: 'We zijn kandidaat voor het MIMA'
Het gaat om een initiatief van een erg internationaal collectief van activisten uit de Pride-beweging die in Brussel wonen. Hun doel: in of nabij het centrum van Brussel een Pride Museum van 1.000 tot 5.000 vierkante meter op poten zetten voor kunst uit de mondiale queer community.
MIMA
De plannen zijn vergevorderd, alleen ontbreekt een belangrijk puzzelstuk: een locatie voor het museum is er nog niet. "We bekijken verscheidene opties. Zo hebben we ons kandidaat gesteld voor het recent gesloten MIMA-museum in Molenbeek, maar we zijn niet de enige", zegt mede-initiatiefnemer Giorgi Tabagari, de ex-organisator van Tbilisi Pride (Georgië) die momenteel in Elsene woont.
"Misschien kunnen we daarbij meesurfen op 'Molenbeek for Brussels 2030', de kandidatuur van Molenbeek en de andere Brusselse gemeenten als Europese Culturele Hoofdstad", vult Jean Samuel N'Sengi aan. Hij wordt onder meer verantwoordelijk voor de contacten met de buurt.
"De MIMA-locatie zou een uitdaging zijn, maar een die we graag willen aangaan. Ook voor de Europese wijk of nabij de Grote Markt staan we evenwel open. We zijn flexibel", zegt Tabagari. Dat de Brusselse regering in lopende zaken is, vertraagt de zoektocht, zegt hij nog.
Voor de stichtende groep, met twaalf nationaliteiten, is het in elk geval wel belangrijk dat het museum in Brussel, en niet pakweg in Amsterdam of Kopenhagen, komt. "Dit is toch de hoofdstad van Europa. Bovendien is hier al enige traditie: Brussel-stad is al decennia queer-vriendelijk. We vinden hier ook de diversiteit die we in andere steden niet vinden."
'Queer icons'
In een eerste fase denken de initiatiefnemers aan tijdelijke tentoonstellingen van kunstenaars – "queer icons", noemt curator Tutasay hen – uit de hele wereld. Het wordt een interdisciplinair museum, van schilderijen en installaties tot films, performances en drag shows. Als de grootte van de uiteindelijke locatie het toelaat, kan er ook een permanente collectie komen.
Het op til staande museum mikt zowel op de internationale LGBTQI-gemeenschap als doelpubliek als op andere bezoekers en toeristen. "Het moet een plek worden die het zelfbewustzijn van de queer community versterkt", zegt curator Tutasay, net als Tabagari van Georgische afkomst.
Essentieel is dat de getoonde kunst niet vrijblijvend mag zijn. "Geen zonneschijn en regenbogen", zo formuleert Tabagari niet. "Verzet en veerkracht" wordt een van de slagzinnen.
Politieke boodschap
"Het mag niet alleen om esthetiek gaan, maar ook om politiek. Queer kunst is inherent politiek en dat zal het Pride Museum ook zijn,” zegt Tutasay. “Met de wereldwijde opkomst van autoritarisme en anti-genderbewegingen is het cruciaal om een ruimte te creëren voor collectieve reacties op de groeiende bedreigingen van fundamentele mensenrechten.”
Wordt het dan geen bloedernstig museum zonder fun? "Niet noodzakelijk. Dragshows zijn kleurrijke entertainment, maar hebben vaak een politieke boodschap. Ook humor kan politiek geïnspireerd zijn, zoals een feest een vorm van protest kan zijn", zegt Tutasay.
"We zijn het misschien vergeten, maar ook de eerste Pride-mars was een protestbetoging", zegt N'Sengi nog.

©
Kevin Van den Panhuyzen
| Brussels Pride 2024
Digitale lancering
Het museumproject is al twee jaar in voorbereiding en ontstond dus al ruim voor het presidentschap van Donald Trump, die in zijn eerste week meteen een resem LGBTQI-rechten terugschroefde.
"Dit is geen reactie op Trump II. Jammer genoeg zagen we al eerder in landen als Hongarije, Polen, Slovakije, Bulgarije een evolutie in de verkeerde richting. Rechten die in West-Europa als verworven beschouwd worden, zijn dat in de rest van de wereld helaas niet", zegt Tabagari.
Het project werd concreter met de oprichting van een vzw afgelopen november. Deze week zet het collectief een volgende stap: een digitale lancering op sociale media met een eigen visuele identiteit. Dat moet uitmonden in de finale fase: een Pride Museum in Brussel, inclusief een café, een shop en een museumwerking voor sensibiliseringsacties.
Waarom nu al een digitale lancering? "Er zijn al een heleboel activiteiten die we kunnen organiseren zonder vaste locatie, zoals pop-up events en tijdelijke tentoonstellingen", zegt Tutasay.
Daarnaast hoopt Tabagari dat met de visibiliteit ook de fondsenwerving op gang kan komen. Hij mikt zowel op private (bijvoorbeeld vermogenden uit de queer community) als publieke financiering.
Sociale media
Het Pride Museum lanceert zich op alle socialmediakanalen, van Instagram over TikTok en Bluesky tot ook X, dat nochtans niets doet om LGBTQI-vijandige posts tegen te gaan. Ook Mark Zuckerberg van Facebook en co. kondigde onlangs aan niet meer aan factchecking te doen.
"Sinds de recente bocht van Zuckerberg zijn alle kanalen, ook Facebook, Whatsapp en Instagram, kwetsbaar voor trollen en bagger", klinkt het. "Onze redenering is: ofwel ga je op alle socialmediakanalen, ofwel op geen enkele."
Lees meer over: Brussel , Cultuurnieuws , Samenleving , Pride Museum , MIMA , queer